Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne roept EU op Rusland niet in roebels te betalen voor gas

Oekraïne roept EU op Rusland niet in roebels te betalen voor gas

KIEV (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koeleba roept de landen van de Europese Unie op om Russisch gas niet in roebels te gaan betalen. De minister reageert daarmee op de eis van de Russische president Vladimir Poetin aan de zogeheten "onvriendelijke" landen hun gasaankopen in roebels te voldoen.

De EU moet volgens Koeleba een "verstandige en verantwoorde" keuze maken als het gaat om het betalen van Rusland in roebels. "Als een EU-land buigt voor de vernederende eisen van Poetin om te betalen voor olie en gas in roebels, zal het zijn alsof ze met de ene hand Oekraïne helpen en met de andere de Russen helpen om Oekraïners te vermoorden", verklaarde de buitenlandminister in een Twitter-bericht.

Poetin heeft de centrale bank van Rusland en betrokken overheidsdiensten een week de tijd gegeven om de verplichte betalingen in roebels mogelijk te maken. Alle landen die Rusland sancties hebben opgelegd vanwege de oorlog in Oekraïne, zoals de landen van de EU, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten, zijn door Rusland als onvriendelijk aangemerkt en zullen daarom met de Russische munt moeten betalen.

Munt opdrijven

Aangezien Rusland door de sancties steeds minder handel kan drijven met westerse landen, heeft het land minder euro's en dollars nodig. Ook wordt de koers van de roebel gesteund door de verplichting om in die munteenheid te betalen. Landen die niet genoeg roebels hebben zullen die namelijk moeten kopen, wat de prijs van de Russische munt opdrijft.

De Duitse minister van Economische Zaken en Klimaat Robert Habeck verklaarde al dat Rusland contractbreuk pleegt met de eis om in roebels te betalen. Duitsland zal volgens de minister met zijn Europese partners overleggen over de kwestie en noemde het een signaal dat Poetin niet langer als een stabiele partner kan worden beschouwd.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit gemengd na handelsdreiging Trump tegen China

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien. Beleggers schrokken van een bericht van de Amerikaanse Donald Trump op Truth Social, waarin hij uithaalde naar China. Hij dreigde met nieuwe handelsmaatregelen tegen China, omdat het land in zijn ogen te weinig Amerikaanse sojabonen koopt.

5 minuten geleden
VS overwegen geen bakolie uit China meer te kopen, zegt Trump

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten overwegen geen bakolie uit China meer te kopen. Dit zei de Amerikaanse president Donald Trump dinsdag op zijn socialemediaplatform Truth Social. Het is een vergeldingsmaatregel omdat China volgens hem niet genoeg Amerikaanse sojabonen koopt.

7 minuten geleden
Unilever verkoopt huidverzorgingsmerk Kate Somerville

LONDEN (ANP) - Unilever verkoopt zijn huidverzorgingsmerk Kate Somerville, meldt het levensmiddelenconcern. Het merk wordt verkocht aan Rare Beauty Brands, een Amerikaanse ontwikkelaar van persoonlijke verzorgingsproducten met verschillende merken.

53 minuten geleden
FIOD pakt twee mannen op voor mogelijke fraude bij woningverhuur

DEN HAAG (ANP) - De fiscale opsporingsdienst FIOD heeft dinsdag twee mannen opgepakt omdat ze worden verdacht van belastingfraude bij het verhuren van woningen. De mannen van 65 en 37 jaar zijn aangehouden in Groningen en het Noord-Hollandse Blaricum.

3 uur geleden
Moederbedrijf Louis Vuitton verrast met omzetgroei

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH, producent van onder meer de handtassen van Louis Vuitton, mode van Christian Dior en champagne van Moët & Chandon, heeft in het afgelopen kwartaal een onverwachte omzetgroei laten zien. Mogelijk wijst dit erop dat de aanhoudende dip in de vraag naar luxegoederen afneemt.

4 uur geleden
AEX eindigt iets lager na nieuwe sancties China

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag licht lager gesloten, na de opmars een dag eerder. Beleggers waren terughoudender, nadat China sancties had opgelegd aan de Amerikaanse onderdelen van een Zuid-Koreaanse scheepvaartgigant. Ook dreigde Beijing meer vergeldingsmaatregelen te nemen.

5 uur geleden
Minister: ingreep Nexperia niet onder buitenlandse druk

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft geheel op eigen gezag besloten in te grijpen bij chipfabrikant Nexperia. Dat meldt minister Vincent Karremans (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsman benadrukt dit besluit "zonder last of ruggespraak met welk land dan ook" te hebben genomen.

5 uur geleden