Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne roept burgers op elektriciteit te besparen

Oekraïne roept burgers op elektriciteit te besparen

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne roept burgers op stroom te besparen na een aanval op een energiecentrale in het land. Door deze en andere schade, een gebrek aan zonne-energie en de lage temperaturen is er een stroomtekort in het land, aldus premier Denys Sjmyhal.

Het Oekraïense ministerie van Energie meldt dat in een van de regio's waar wordt gevochten een thermische elektriciteitscentrale is getroffen. Die zou ernstige schade hebben opgelopen. Om welke centrale het gaat en waar deze staat, is niet medegedeeld. Wel dat er een "tijdelijk tekort aan elektriciteit" is ontstaan.

Het is de eerste keer dat een besparingsoproep wordt gedaan sinds vorige winter. Miljoenen mensen kwamen toen zonder stroom en verwarming te zitten, omdat het elektriciteitnetwerk herhaaldelijk werd getroffen door Russische raketten en drones. Nog niet alle schade is hersteld. Oekraïne maakte in november bekend dat het niet genoeg stroom kan produceren om aan de vraag te voldoen.

Hulp buurlanden

Het tekort in het Oekraïense netwerk wordt aangevuld met elektriciteit uit buurlanden Polen, Slowakije en Roemenië. Sjmyhal meldt dat Ukrenergo als noodmaatregel extra elektriciteit moet importeren en dat er geen garantie is dat dit lukt. De energiemaatschappij meldde eerder op donderdag dat de vraag naar elektriciteit door de vrieskou in het land 2,7 procent hoger ligt dan voorspeld.

De regering in Kyiv verwacht deze winter opnieuw veel aanvallen op het elektriciteitsnetwerk en heeft met westerse hulp zijn luchtverdediging versterkt.

Meer uit Buitenland

Trump: fors meer dan 5000 militairen weg uit Duitsland

WEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.

3 uur geleden
Trump: nieuwe luchtaanvallen op Iran mogelijk

WEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.

3 uur geleden
Jordanië voert luchtaanvallen uit in Syrië tegen drugshandel

DAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.

3 uur geleden
Illegale rave in Frankrijk trekt tienduizenden feestgangers

BOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.

6 uur geleden
Iran: keuze tussen oorlog en diplomatie is nu aan de VS

TEHERAN (ANP/AFP) - Het is nu aan de Verenigde Staten om te kiezen tussen diplomatie of een hervatting van de oorlog, zegt de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Het land stuurde vrijdag een nieuw vredesvoorstel naar de VS, nadat de Amerikanen niet akkoord gingen met een eerder voorstel.

8 uur geleden
Zelensky nodigt Fico na energieruzie uit voor bezoek aan Kyiv

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.

14 uur geleden
Israël neemt twee opvarenden Gaza-flotilla mee voor ondervraging

JERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.

15 uur geleden