Oekraïne roept burgers op elektriciteit te besparen
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne roept burgers op stroom te besparen na een aanval op een energiecentrale in het land. Door deze en andere schade, een gebrek aan zonne-energie en de lage temperaturen is er een stroomtekort in het land, aldus premier Denys Sjmyhal.
Het Oekraïense ministerie van Energie meldt dat in een van de regio's waar wordt gevochten een thermische elektriciteitscentrale is getroffen. Die zou ernstige schade hebben opgelopen. Om welke centrale het gaat en waar deze staat, is niet medegedeeld. Wel dat er een "tijdelijk tekort aan elektriciteit" is ontstaan.
Het is de eerste keer dat een besparingsoproep wordt gedaan sinds vorige winter. Miljoenen mensen kwamen toen zonder stroom en verwarming te zitten, omdat het elektriciteitnetwerk herhaaldelijk werd getroffen door Russische raketten en drones. Nog niet alle schade is hersteld. Oekraïne maakte in november bekend dat het niet genoeg stroom kan produceren om aan de vraag te voldoen.
Hulp buurlanden
Het tekort in het Oekraïense netwerk wordt aangevuld met elektriciteit uit buurlanden Polen, Slowakije en Roemenië. Sjmyhal meldt dat Ukrenergo als noodmaatregel extra elektriciteit moet importeren en dat er geen garantie is dat dit lukt. De energiemaatschappij meldde eerder op donderdag dat de vraag naar elektriciteit door de vrieskou in het land 2,7 procent hoger ligt dan voorspeld.
De regering in Kyiv verwacht deze winter opnieuw veel aanvallen op het elektriciteitsnetwerk en heeft met westerse hulp zijn luchtverdediging versterkt.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
3 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
5 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
5 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
6 uur geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
8 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
9 uur geleden