Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne roept burgers op elektriciteit te besparen

Oekraïne roept burgers op elektriciteit te besparen

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne roept burgers op stroom te besparen na een aanval op een energiecentrale in het land. Door deze en andere schade, een gebrek aan zonne-energie en de lage temperaturen is er een stroomtekort in het land, aldus premier Denys Sjmyhal.

Het Oekraïense ministerie van Energie meldt dat in een van de regio's waar wordt gevochten een thermische elektriciteitscentrale is getroffen. Die zou ernstige schade hebben opgelopen. Om welke centrale het gaat en waar deze staat, is niet medegedeeld. Wel dat er een "tijdelijk tekort aan elektriciteit" is ontstaan.

Het is de eerste keer dat een besparingsoproep wordt gedaan sinds vorige winter. Miljoenen mensen kwamen toen zonder stroom en verwarming te zitten, omdat het elektriciteitnetwerk herhaaldelijk werd getroffen door Russische raketten en drones. Nog niet alle schade is hersteld. Oekraïne maakte in november bekend dat het niet genoeg stroom kan produceren om aan de vraag te voldoen.

Hulp buurlanden

Het tekort in het Oekraïense netwerk wordt aangevuld met elektriciteit uit buurlanden Polen, Slowakije en Roemenië. Sjmyhal meldt dat Ukrenergo als noodmaatregel extra elektriciteit moet importeren en dat er geen garantie is dat dit lukt. De energiemaatschappij meldde eerder op donderdag dat de vraag naar elektriciteit door de vrieskou in het land 2,7 procent hoger ligt dan voorspeld.

De regering in Kyiv verwacht deze winter opnieuw veel aanvallen op het elektriciteitsnetwerk en heeft met westerse hulp zijn luchtverdediging versterkt.

Meer uit Buitenland

Poetin: Rusland zet offensief voort ongeacht voorstel Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft gezegd dat het Russische leger zijn offensief op Oekraïens grondgebied voortzet. Een recent voorstel van Kyiv om wederzijds af te zien van aanvallen met langeafstandsraketten verandert daar niets aan, aldus Poetin.

20 minuten geleden
Geestelijken Iran willen einde gesprekken VS bij nieuwe schending

TEHERAN (ANP/DPA) - Invloedrijke Iraanse geestelijken hebben er in een gezamenlijke verklaring op aangedrongen de gesprekken met de Verenigde Staten onmiddellijk stop te zetten zodra de VS opnieuw het voorlopige akkoord tussen de twee landen schenden. De oproep was gericht aan de Iraanse president, de leden van de veiligheidsraad en het onderhandelingsteam.

47 minuten geleden
Turkije: Israëlische erkenning genocide op Armeniërs is politiek

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije heeft fel uitgehaald naar Israël, omdat dat land eerder op zondag de slachtpartijen onder Armeniërs tijdens de Eerste Wereldoorlog als genocide had erkend. Turkije bestempelde dit als een "politiek" besluit om de eigen misdaden te verhullen. De Turkse president Erdogan heeft Israël eerder van genocide in Gaza beschuldigd en Israël zou nu zijn gram willen halen.

1 uur geleden
33 mensen gered na aardbevingen Venezuela, nog veel vermisten

CARACAS (ANP/RTR) - Sinds de dubbele aardbeving afgelopen week in Venezuela zijn 33 mensen gered die vastzaten onder het puin, meldt interim-president Delcy Rodríguez. Volgens de regering wordt nog gezocht naar honderden vermisten. Een door de politieke oppositie gepromote website spreekt echter van nog bijna 50.000 vermisten.

4 uur geleden
Duitsland meldt opnieuw warmterecord: 41,7 graden

COSCHEN/KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Duitse meteorologische dienst DWD heeft naar eigen zeggen weer een recordwarmte in het land gemeten met 41,7 graden. Een meetstation aan de Poolse grens in Coschen legde die temperatuur vast.

5 uur geleden
UNICEF: humanitaire hulp nodig voor 680.000 kinderen in Venezuela

CARACAS (ANP) - UNICEF schat dat 1,8 miljoen mensen, onder wie 680.000 kinderen, humanitaire hulp nodig hebben na de twee zware aardbevingen die Venezuela op 24 juni troffen. Dat meldt de VN-kinderorganisatie in een persbericht.

6 uur geleden
Poetin zegt dat Rusland een moeilijke tijd doormaakt

MOSKOU (ANP/DPA/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft op een partijcongres van Verenigd Rusland gezegd dat het land een moeilijke tijd doormaakt. Maar die tijd heeft ons veel geleerd, aldus Poetin.

7 uur geleden