Oekraïne roept burgers op elektriciteit te besparen
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne roept burgers op stroom te besparen na een aanval op een energiecentrale in het land. Door deze en andere schade, een gebrek aan zonne-energie en de lage temperaturen is er een stroomtekort in het land, aldus premier Denys Sjmyhal.
Het Oekraïense ministerie van Energie meldt dat in een van de regio's waar wordt gevochten een thermische elektriciteitscentrale is getroffen. Die zou ernstige schade hebben opgelopen. Om welke centrale het gaat en waar deze staat, is niet medegedeeld. Wel dat er een "tijdelijk tekort aan elektriciteit" is ontstaan.
Het is de eerste keer dat een besparingsoproep wordt gedaan sinds vorige winter. Miljoenen mensen kwamen toen zonder stroom en verwarming te zitten, omdat het elektriciteitnetwerk herhaaldelijk werd getroffen door Russische raketten en drones. Nog niet alle schade is hersteld. Oekraïne maakte in november bekend dat het niet genoeg stroom kan produceren om aan de vraag te voldoen.
Hulp buurlanden
Het tekort in het Oekraïense netwerk wordt aangevuld met elektriciteit uit buurlanden Polen, Slowakije en Roemenië. Sjmyhal meldt dat Ukrenergo als noodmaatregel extra elektriciteit moet importeren en dat er geen garantie is dat dit lukt. De energiemaatschappij meldde eerder op donderdag dat de vraag naar elektriciteit door de vrieskou in het land 2,7 procent hoger ligt dan voorspeld.
De regering in Kyiv verwacht deze winter opnieuw veel aanvallen op het elektriciteitsnetwerk en heeft met westerse hulp zijn luchtverdediging versterkt.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk gaat 100 miljoen Britse pond (116 miljoen euro) bijdragen aan een luchtverdedigingspakket voor Oekraïne voor de winter. Het gaat om onder meer felbegeerde Patriot-luchtverdedigingsraketten, maakte de regering in Londen dinsdag bekend. Die worden voor Oekraïne gekocht in de Verenigde Staten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, noemt de beelden van de begrafenis van de veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić in Servië "schokkend". Dat schrijft ze op X.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/DPA) - Rusland heeft de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv hervat na het vertrek van de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner. Die waren in Moskou en Kyiv om over vrede tussen Rusland en Oekraïne te onderhandelen. De autoriteiten zeggen tegen Oekraïense media dat daarbij zeker twee doden zijn gevallen en tien mensen gewond zijn geraakt.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Inwoners van New York zijn na de aanslagen van 11 september in 2001 misleid over de luchtkwaliteit. Dat tonen volgens The New York Times documenten van in totaal 170.000 pagina's aan die het gemeentebestuur onder burgemeester Zohran Mamdani vrijgeeft.
5 uur geledenVIACHA (ANP) - Het bevestigde dodental door een explosie op een legerbasis in de Boliviaanse plaats Viacha is opgelopen tot negen. Dat maakten de autoriteiten van het land bekend.
7 uur geledenMIAMI (ANP) - De zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air dat zondag op de internationale luchthaven van Miami van de landingsbaan schoot en tegen meerdere voertuigen botste, zijn gevonden, aldus voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB Jennifer Homendy maandag.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.
12 uur geleden