Oekraïne rekent ook tijdens noodfinanciering overheid VS op steun
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne zegt in gesprek te zijn met de Amerikaanse regering om nieuwe hulp in oorlogstijd veilig te stellen, nu het Huis van Afgevaardigden zaterdag heeft ingestemd met noodfinanciering om een overheidssluiting te voorkomen. Die 45 dagen geldende regeling betekent onder meer dat hulp aan Oekraïne wordt bevroren.
"De Oekraïense regering werkt nu actief samen met haar Amerikaanse partners om ervoor te zorgen dat het nieuwe Amerikaanse begrotingsbesluit, dat voor de komende 45 dagen geldt, nieuwe fondsen omvat om Oekraïne te helpen", zei een woordvoerder van het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken. Hoe de regering van president Joe Biden die fondsen beschikbaar zou kunnen maken, bleef echter in het midden. Biden maakte eerder gebruik van zijn executieve bevoegdheden om hulpfondsen vrij te maken.
Biden gaf zondag aan dat de noodfinanciering niet betekent dat zijn land Oekraïne in de steek zal laten. "Ik wil onze bondgenoten, het Amerikaanse volk en de mensen in Oekraïne verzekeren dat u op onze steun kunt rekenen. We zullen niet weglopen", zei hij in een toespraak vanuit het Witte Huis.
Sterke steun
De Oekraïense defensiechef Roestem Oemjerov zei dat hij met zijn Amerikaanse ambtgenoot Lloyd Austin verdere militaire hulp heeft besproken. "Minister Austin verzekerde mij dat de Amerikaanse steun aan Oekraïne zal worden voortgezet. De strijders van Oekraïne zullen een sterke steun op het slagveld blijven hebben", zei Oemjerov op sociale media.
De Verenigde Staten hebben Oekraïne sinds de Russische invasie in februari 2021 al ruim 40 miljard dollar (meer dan 37 miljard euro) aan militaire hulp geboden. Maar de financiering van hulp voor Oekraïne staat in Washington steeds meer ter discussie. Vooral van Republikeinse kant is er veel kritiek. Zij zien liever dat het geld op andere manieren wordt besteed, bijvoorbeeld aan het beperken van illegale immigratie.
Meer uit Buitenland
LOUISVILLE (ANP) - Het dodental ten gevolge van de crash met het UPS-vrachtvliegtuig in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen tot 13. Dat zei burgemeester Craig Greenberg van Louisville donderdag op X.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering mag aanvragers van een Amerikaans paspoort verbieden om op het document het geslacht aan te geven dat overeenkomt met hun genderidentiteit. Het Hooggerechtshof in Washington heeft president Trump gelijk gegeven in zijn strijd tegen de rechten van transgender Amerikanen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan volgens speciaal gezant Steve Witkoff donderdag nog aankondigen dat een nieuw land zich aansluit bij de Abraham-akkoorden, het verdrag dat de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en islamitische landen normaliseert. Een Amerikaanse functionaris meldt dat het gaat om Kazachstan, een land dat al ruim dertig jaar formele banden heeft met Israël, maar de relatie nu wil verbeteren.
7 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/RTR) - Brazilië heeft zoals eerder aangekondigd een fonds gepresenteerd dat ervoor moet zorgen dat tropische regenwouden beter worden beschermd. Het gastland van de VN-klimaattop heeft daar grootse plannen mee: uiteindelijk hoopt Brazilië op 125 miljard dollar. Noorwegen heeft direct een grote bijdrage toegezegd: een lening van zo'n 3 miljard dollar.
7 uur geledenGÖTEBORG (ANP/RTR/BELGA) - De luchthaven van het West-Zweedse Göteborg is urenlang stilgelegd nadat er een of meer drones waren waargenomen, melden de autoriteiten. Drones hebben de afgelopen maanden tot grote verstoringen geleid in heel Europa. Vliegvelden in meerdere landen moesten tijdelijk worden gesloten. Ook in Brussel was het donderdag weer raak.
7 uur geleden