Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne prioriteit bij overleg EU-ministers van Financiën

Oekraïne prioriteit bij overleg EU-ministers van Financiën

PRAAG (ANP) - De EU-ministers van Financiën zijn twee dagen bijeen in de Tsjechische hoofdstad Praag. Oekraïne staat er hoog op de agenda van het tijdelijke Tsjechische EU-voorzitterschap.

Vanaf vrijdag 08.30 uur vergaderen eerst de 19 ministers van de eurozone (Eurogroep). Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) is daarbij en zal het besluit van de ECB toelichten om de belangrijkste rentetarieven met 0,75 procentpunten te verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan.

Ook zal de Eurogroep naar verwachting opnieuw stemmen over de opvolging van de vertrekkende directeur van het permanente Europese noodfonds ESM, Klaus Regling. In juli kwamen ze er niet uit, maar de tijd dringt omdat Reglings termijn begin volgende maand verloopt. Er zijn nog twee kandidaten: de oud-ministers van Financiën van Portugal en Luxemburg.

Daarna voegen de ministers van de niet-eurolanden zich bij het gezelschap. Het hoofdthema tijdens de lunch en op de middagagenda is Oekraïne, en de economische gevolgen van de oorlog voor de EU. De inflatie, hoge energierekeningen en naar beneden gestelde groeiverwachtingen zijn bron van grote zorg.

Daarbij heeft de EU Oekraïne in mei 9 miljard euro financiële bijstand beloofd. Daarvan is 1 miljard als gunstige lening inmiddels uitgekeerd. Nu stelt de Europese Commissie voor een tweede tranche van 5 miljard euro aan Kiev ter beschikking te stellen. Ze wil een groot deel van het bedrag op de markt lenen en daarvoor garantstelling van de lidstaten vragen. Dat is nodig omdat er maar beperkte ruimte voor de bijstand is op de EU-begroting. EU-bronnen verwachten dat de ministers er in Praag mee zullen instemmen.

Zaterdag praten de ministers over hervorming van de Europese begrotingsregels en belastingbeleid.

Meer uit Financieel

Levering vliegtuig voor Amerikaanse president verder uitgesteld

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.

2 uur geleden
EU-ministers zijn het eens over visquota voor komend jaar

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.

4 uur geleden
WSJ: Trump zegt te neigen naar Warsh of Hassett als Fed-baas

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.

5 uur geleden
Wall Street sluit met verlies, chipbedrijf Broadcom flink lager

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.

16 uur geleden
Zakenman John Fentener van Vlissingen (86) overleden

DEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.

17 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit beursweek met verlies af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.

20 uur geleden
Transavia telt voor het eerst 10 miljoen passagiers

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.

21 uur geleden