Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne prioriteit bij overleg EU-ministers van Financiën

Oekraïne prioriteit bij overleg EU-ministers van Financiën

PRAAG (ANP) - De EU-ministers van Financiën zijn twee dagen bijeen in de Tsjechische hoofdstad Praag. Oekraïne staat er hoog op de agenda van het tijdelijke Tsjechische EU-voorzitterschap.

Vanaf vrijdag 08.30 uur vergaderen eerst de 19 ministers van de eurozone (Eurogroep). Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) is daarbij en zal het besluit van de ECB toelichten om de belangrijkste rentetarieven met 0,75 procentpunten te verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan.

Ook zal de Eurogroep naar verwachting opnieuw stemmen over de opvolging van de vertrekkende directeur van het permanente Europese noodfonds ESM, Klaus Regling. In juli kwamen ze er niet uit, maar de tijd dringt omdat Reglings termijn begin volgende maand verloopt. Er zijn nog twee kandidaten: de oud-ministers van Financiën van Portugal en Luxemburg.

Daarna voegen de ministers van de niet-eurolanden zich bij het gezelschap. Het hoofdthema tijdens de lunch en op de middagagenda is Oekraïne, en de economische gevolgen van de oorlog voor de EU. De inflatie, hoge energierekeningen en naar beneden gestelde groeiverwachtingen zijn bron van grote zorg.

Daarbij heeft de EU Oekraïne in mei 9 miljard euro financiële bijstand beloofd. Daarvan is 1 miljard als gunstige lening inmiddels uitgekeerd. Nu stelt de Europese Commissie voor een tweede tranche van 5 miljard euro aan Kiev ter beschikking te stellen. Ze wil een groot deel van het bedrag op de markt lenen en daarvoor garantstelling van de lidstaten vragen. Dat is nodig omdat er maar beperkte ruimte voor de bijstand is op de EU-begroting. EU-bronnen verwachten dat de ministers er in Praag mee zullen instemmen.

Zaterdag praten de ministers over hervorming van de Europese begrotingsregels en belastingbeleid.

Meer uit Financieel

Wall Street eindigt lager, JPMorgan verliest na resultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Onder meer JPMorgan Chase ging omlaag, ondanks dat de grootste bank van de Verenigde Staten het beste vierde kwartaal ooit kende en beter presteerde dan verwacht. Het aandeel zakte 4,2 procent.

44 minuten geleden
Rusland neemt controle over fabrieken isolatiefabrikant Rockwool

KOPENHAGEN (ANP) - Rusland heeft de controle overgenomen van de lokale dochteronderneming van Rockwool, meldt de Deense isolatiefabrikant. Het gaat om vier fabrieken in Rusland. Het bedrijf noemt de stap in een verklaring "onmiskenbaar illegaal".

2 uur geleden
Trump zegt binnen enkele weken Fed-nominatie aan te kondigen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt binnen "enkele weken" zijn kandidaat voor de opvolging van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell bekend te maken. Dat is ondanks de ontstane ophef over een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Justitie naar de huidige Fed-baas.

2 uur geleden
Boeing ontvangt voor het eerst sinds 2018 meer orders dan Airbus

ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.

5 uur geleden
AEX-index zet opmars naar historische 1000-puntengrens voort

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geëindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geëindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.

5 uur geleden
Weinig beweging op Wall Street na meevallende inflatie VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.

7 uur geleden
Wereldbank: dit decennium minste economische groei sinds jaren 60

WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank is positiever geworden over de verwachte groei van de wereldeconomie. Toch lijken de jaren twintig van deze eeuw hard op weg het decennium met de minste economische groei te worden sinds de jaren zestig van de vorige eeuw, voorspellen deskundigen van 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking.

7 uur geleden