Oekraïne plaatst tientallen Russische artiesten op sanctielijst
KIEV (ANP/DPA) - Oekraïne heeft tientallen Russische artiesten en andere publieke figuren op een sanctielijst geplaatst. Het gaat onder meer om bekende personen uit de opera-, film- en muziekwereld.
Een decreet met daarop 119 namen is zaterdag door het kantoor van de Oekraïense president Volodimir Zelenski gepubliceerd. Een van de bekendste namen op de lijst is die van de in Wenen woonachtige operazangeres Anna Netrebko. Zij kreeg eerder al veel kritiek omdat ze nauwe banden met het Kremlin zou hebben en omdat ze niet genoeg kritiek uitte op de Russische president Vladimir Poetin.
Op de lijst staan ook drie Oekraïense staatsburgers. Verder gaat het onder meer om de Russische popster Filipp Kirkorov en acteur en regisseur Nikita Michalkov, die prijzen heeft gewonnen op grote filmfestivals, zoals die in Cannes en Venetië. Oekraïne gaat de tegoeden van iedereen die op de lijst staat bevriezen.
Volgens Oekraïense media heeft president Zelenski eind december ook het staatsburgerschap van dertien geestelijken van de Oekraïens-Orthodoxe Kerk ingetrokken. Wie deze geestelijken zijn is niet bekend. De Oekraïens-Orthodoxe Kerk heeft van oudsher nauwe banden met Rusland. Na de Russische invasie heeft de kerk zich echter volledig losgemaakt van Moskou. Volgens de leiding in Kiev vormden de banden van de kerk met Rusland een bedreiging voor de veiligheid van Oekraïne.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Een groot deel van het Europees Parlement wil dat de Europese Commissie nog voor de verkiezingen in Hongarije duidelijker stelling neemt tegen de democratische misstanden in het land. Tineke Strik, namens het parlement speciaal rapporteur over de rechtsstaat in Hongarije, weet van onder meer intimidatie en omkoping van kiezers. Samen met andere partijen stuurde de Europarlementariër van GroenLinks-PvdA vlak voor vertrek naar Hongarije een nieuwe brief met de zorgen hierover aan de Commissie.
24 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - In veel plaatsen in Iran hebben mensenmenigtes eer betoond aan de 28 februari door Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen gedode leider ayatollah Ali Khamenei. Behalve Khamenei stierven in zijn woning in Teheran ook familieleden van hem en hoge militairen.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De toekomst van keizerspinguïns is "onlosmakelijk verbonden met klimaatbeleid", concludeert het Wereld Natuur Fonds (WWF). Dat de grootste pinguïnsoort ter wereld nu officieel een bedreigde status heeft, benadrukt volgens de natuurorganisatie hoe belangrijk het is dat landen hun CO2-uitstoot snel verminderen: "Het lot van deze magnifieke vogels ligt in onze handen."
58 minuten geledenBEIROET (ANP) - Het dodental van de aanvallen op Libanon van woensdag is volgens de minister van Volksgezondheid Rakan Nassereddine opgelopen tot 203. Er zijn volgens hem ook meer dan duizend mensen gewond geraakt. Reddingswerkers waren ook donderdagochtend nog bezig met het zoeken naar slachtoffers onder de puinhopen in Beiroet.
1 uur geledenGLAND (ANP) - Door de gevolgen van klimaatverandering is de keizerspinguïn nu officieel een bedreigde diersoort. De grootste pinguïnsoort ter wereld stond tot nog toe te boek als 'bijna bedreigd'. Op basis van de laatste wetenschappelijke inzichten is die status op de Rode Lijst van natuurbeschermingsorganisatie IUCN aangescherpt naar 'bedreigd'.
1 uur geledenLONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Yvette Cooper en Jean-Noël Barrot, hebben de hevige Israëlische aanvallen op Libanon uiterst schadelijk en onaanvaardbaar genoemd. Cooper zei dat het wapenstilstandsakkoord dat Iran met de VS en Israël heeft gesloten, ook moet gelden voor Libanon.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt de secretaris en neef van Hezbollahleider Naim Qassem gedood te hebben. Ali Yusuf Harshi zou zijn omgekomen bij een aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet. De krijgsmacht zegt bij de reeks aanvallen van woensdag tot in de nacht van donderdag ook belangrijke infrastructuur van Hezbollah te hebben uitgeschakeld. Hezbollah zelf heeft de dood van Harshi niet bevestigd.
3 uur geleden