Oekraïne onderzoekt of Rusland krijgsgevangenen heeft gedood
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne opent een onderzoek naar mogelijke Russische oorlogsmisdaden naar aanleiding van twee recent verschenen berichten over Russische troepen die gevangengenomen Oekraïense soldaten zouden hebben neerschoten. Dat meldt de procureur-generaal van Oekraïne.
Het Oekraïense leger plaatste zondag een korrelige, van bovenaf gefilmde video waarop een volgens Kyiv Russische soldaat van dichtbij twee Oekraïense soldaten neerschiet. In de video lopen twee soldaten naar een als Russisch aangemerkte loopgraaf. Vervolgens lijken ze te stoppen, waarop een Russische soldaat hen herhaaldelijk vastgrijpt en neerschiet, ook wanneer ze op de grond liggen en geen weerstand lijken te bieden.
"Vanochtend hebben de Russen opnieuw hun houding tegenover het internationaal humanitair recht getoond door twee Oekraïense krijgsgevangenen neer te schieten", schreef het Oekraïense leger in een Telegrambericht bij de video. Het incident zou zijn gebeurd nabij het dorp Vesele in de Oekraïense regio Donetsk.
Onderzoek
Het andere bericht dat de Oekraïense aanklager deed besluiten een onderzoek te openen, betrof de vermeende executie van zes zwaargewonde Oekraïense soldaten die waren achtergelaten tijdens de Oekraïense terugtrekking uit Avdiivka. Hun medesoldaten zouden hun lichamen later hebben herkend op een video die op Russische sociale media was geplaatst.
Rusland heeft niet gereageerd op de berichten. Moskou en Kyiv hebben elkaar sinds de Russische invasie bijna twee jaar geleden begon meerdere keren beschuldigd van het doden van krijgsgevangenen.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement wil voorlopig niet stemmen over de handelsdeal van de EU en de VS vanwege spanningen over Groenland. Dat hebben het centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten en liberale Renew laten weten, goed voor 401 van de ruim 700 zetels.
50 minuten geledenKYIV (ANP/DPA) - Kyiv vreest tot 700 miljard dollar (circa 600 miljard euro) aan steun nodig te hebben om de komende jaren zijn leger op peil te houden. Dat zei vicepremier Taras Katsjka in een panelgesprek tijdens het World Economic Forum in het Zwitserse Davos. Als de agressieve houding van Rusland jegens Europa en de wereld niet verandert, kunnen de kosten oplopen tot wel 700 miljard dollar, aldus de bewindsman.
1 uur geledenDAVOS (ANP/RTR/AFP) - De NAVO is "een verzwakte organisatie" door de ruzie met de Verenigde Staten over Groenland, vindt de Franse president Emmanuel Macron. De VS, de officieuze leider van de alliantie, willen het strategisch gelegen eiland per se van NAVO-bondgenoot Denemarken afnemen. Dat stuit op verontwaardigd verzet van Denemarken en zijn medestanders.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Bij een boerenprotest bij het Europees Parlement in Straatsburg gooien demonstranten met vuurwerk naar de politie. De politie schiet op haar beurt met traangas. Er zijn honderden boeren bijeen voor een protest bij het parlement.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron roept investeerders op naar Europa te komen, waar de rechtsstaat en de wetenschap hen beschermen tegen tirannen en complotdenkers. Europa kan traag zijn en omslachtig, maar het is tenminste voorspelbaar, hield hij de CEO's, investeerders en hoogwaardigheidsbekleders op het World Economic Forum voor.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse autoriteiten gaan na de treincrash met tientallen doden niet uit van sabotage. "De mogelijkheid van sabotage is nooit overwogen", verklaarde minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska. Hij zei dat al vanaf het begin wordt gekeken naar een technische oorzaak. "Er is nooit iets geweest dat op het tegendeel wijst."
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Groenland in te nemen, is ook voor het Europees Parlement volstrekt onacceptabel. Dat geldt ook voor de extra importheffingen die Trump oplegt aan de landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Groenland is niet te koop en Trump moet worden gestopt, is de centrale boodschap.
2 uur geleden