Oekraïne onderzoekt dood journalist in Rusland als oorlogsmisdaad
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense openbare aanklager doet onderzoek naar de dood van een Oekraïense journalist in Russisch gevangenschap als een mogelijke oorlogsmisdaad. De 27-jarige Viktoria Rosjtsjyna verdween in augustus 2023 tijdens een reportage in Oost-Oekraïne en de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten zei donderdag dat ze was overleden.
Het is niet duidelijk waaraan Rosjtsjyna precies is overleden, maar de aanklagers onderzoeken haar dood als moord. Rusland heeft nog niets losgelaten over haar dood. Volgens de Oekraïense militaire veiligheidsdiensten stond Rosjtsjyna op een lijst met gevangenen die zou worden geruild en waren alle benodigde voorbereidingen voor haar vrijlating al getroffen.
Rosjtsjyna probeerde als journalist het dagelijks leven vast te leggen in gebieden die werden bezet door de Russen, zoals in Oost-Oekraïne of de Krim. Ze publiceerde voor onder andere Ukrainska Pravda en Radio Liberty. De hoofdredacteur van Ukrainska Pravda Sevhil Moesajeva omschrijft haar als een "ongelooflijk dapper" persoon die toegewijd was aan de journalistiek.
President Volodymyr Zelensky noemt haar dood "een zware klap" voor Oekraïense journalisten. Hij sprak vrijdagochtend met de paus over Rosjtsjyna's overlijden en vroeg hem te helpen om meer journalisten en publieke figuren in Russische gevangenschap vrij te krijgen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/DPA) - Europese leiders zijn in Kyiv om te gedenken dat Rusland vier jaar geleden Oekraïne op grote schaal binnenviel. Onder hen zijn Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en raadsvoorzitter António Costa. Verder zijn er regeringsleiders uit meerdere Europese landen, zoals de Finse president Alexander Stubb, de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Noorse premier Jonas Gahr Støre. De Noorse premier beloofde bij aankomst Oekraïne dit jaar weer met ruim 7,5 miljard euro bij te staan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Een helikopter van het Iraanse leger is dinsdag neergestort op een fruitmarkt in de stad Khomeynishahr. Vier mensen zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de piloot, copiloot en twee fruitverkopers op de grond, meldt staatspersbureau IRNA.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft na vier jaar oorlog zijn doelen niet bereikt, zegt Volodymyr Zelensky op X. Het is dinsdag precies vier jaar geleden dat Rusland met een grootschalige invasie Oekraïne binnenviel.
2 uur geledenKASARIA (ANP/AFP/RTR) - Bij het neerstorten van een gecharterde medische vlucht in India zijn zeven mensen om het leven gekomen. Dat melden functionarissen dinsdag. Het vliegtuig stortte neer in het gebied Kasaria in de oostelijke staat Jharkhand.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politie heeft de voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson op borgtocht vrijgelaten in afwachting van verder onderzoek.
6 uur geledenSEOUL (ANP) - De oud-president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, gaat in beroep tegen zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf voor het leiden van een opstand.
7 uur geledenMOSKOU (ANP) - Een explosie bij een treinstation in de Russische hoofdstad Moskou heeft het leven gekost aan een politieagent. Twee anderen raakten gewond. Dat meldt het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken in een verklaring op Telegram.
7 uur geleden