Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne onderzoekt dood journalist in Rusland als oorlogsmisdaad

Oekraïne onderzoekt dood journalist in Rusland als oorlogsmisdaad

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense openbare aanklager doet onderzoek naar de dood van een Oekraïense journalist in Russisch gevangenschap als een mogelijke oorlogsmisdaad. De 27-jarige Viktoria Rosjtsjyna verdween in augustus 2023 tijdens een reportage in Oost-Oekraïne en de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten zei donderdag dat ze was overleden.

Het is niet duidelijk waaraan Rosjtsjyna precies is overleden, maar de aanklagers onderzoeken haar dood als moord. Rusland heeft nog niets losgelaten over haar dood. Volgens de Oekraïense militaire veiligheidsdiensten stond Rosjtsjyna op een lijst met gevangenen die zou worden geruild en waren alle benodigde voorbereidingen voor haar vrijlating al getroffen.

Rosjtsjyna probeerde als journalist het dagelijks leven vast te leggen in gebieden die werden bezet door de Russen, zoals in Oost-Oekraïne of de Krim. Ze publiceerde voor onder andere Ukrainska Pravda en Radio Liberty. De hoofdredacteur van Ukrainska Pravda Sevhil Moesajeva omschrijft haar als een "ongelooflijk dapper" persoon die toegewijd was aan de journalistiek.

President Volodymyr Zelensky noemt haar dood "een zware klap" voor Oekraïense journalisten. Hij sprak vrijdagochtend met de paus over Rosjtsjyna's overlijden en vroeg hem te helpen om meer journalisten en publieke figuren in Russische gevangenschap vrij te krijgen.

Meer uit Buitenland

Groenland-deal in wording is voor altijd, zegt Trump

DAVOS (ANP) - De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Denemarken die volgens de Amerikaanse president Donald Trump op tafel ligt, is voor altijd. "Het is het soort deal dat ik wilde", zei Trump na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.

9 minuten geleden
Ingelaste EU-top gaat door, ook nu Trump afziet van heffingen

BRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenlandcrisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.

37 minuten geleden
Syrisch leger trekt groot gevangenenkamp Al-Hol binnen

HASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).

1 uur geleden
Interim-president Venezuela vervangt topmilitairen

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.

1 uur geleden
Reddingswerkers veroorzaken ongelukken om te kunnen helpen

LÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.

2 uur geleden
Islamitische landen kondigen gezamenlijke deelname vredesraad aan

RIYAD (ANP) - Een achttal overwegend islamitische landen zegt in een gezamenlijke verklaring te zullen deelnemen aan de Amerikaanse vredesraad. Die moet toezien op Gaza na een mogelijk bestand. Het gaat om Pakistan, Egypte, Jordanië, Qatar, Indonesië, Turkije, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. In de verklaring spreken de landen hun steun uit voor de Amerikaanse inzet voor vrede in het gebied.

3 uur geleden
Denen blij dat Trump geen geweld wil gebruiken bij Groenland

KOPENHAGEN/NUUK (ANP/RTR/AFP) - De Deense regering is blij dat de Amerikaanse president Trump geen geweld wil gebruiken bij de gewenste inlijving van Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Het is positief dat Trump zegt dat hij niet van plan is geweld te gebruiken, aldus de Deense minister van Buitenlandse Zaken. Maar de aanspraken blijven overeind en het probleem dus ook, aldus minister Lars Løkke Rasmussen.

3 uur geleden