Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne onderzoekt dood journalist in Rusland als oorlogsmisdaad

Oekraïne onderzoekt dood journalist in Rusland als oorlogsmisdaad

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense openbare aanklager doet onderzoek naar de dood van een Oekraïense journalist in Russisch gevangenschap als een mogelijke oorlogsmisdaad. De 27-jarige Viktoria Rosjtsjyna verdween in augustus 2023 tijdens een reportage in Oost-Oekraïne en de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten zei donderdag dat ze was overleden.

Het is niet duidelijk waaraan Rosjtsjyna precies is overleden, maar de aanklagers onderzoeken haar dood als moord. Rusland heeft nog niets losgelaten over haar dood. Volgens de Oekraïense militaire veiligheidsdiensten stond Rosjtsjyna op een lijst met gevangenen die zou worden geruild en waren alle benodigde voorbereidingen voor haar vrijlating al getroffen.

Rosjtsjyna probeerde als journalist het dagelijks leven vast te leggen in gebieden die werden bezet door de Russen, zoals in Oost-Oekraïne of de Krim. Ze publiceerde voor onder andere Ukrainska Pravda en Radio Liberty. De hoofdredacteur van Ukrainska Pravda Sevhil Moesajeva omschrijft haar als een "ongelooflijk dapper" persoon die toegewijd was aan de journalistiek.

President Volodymyr Zelensky noemt haar dood "een zware klap" voor Oekraïense journalisten. Hij sprak vrijdagochtend met de paus over Rosjtsjyna's overlijden en vroeg hem te helpen om meer journalisten en publieke figuren in Russische gevangenschap vrij te krijgen.

Meer uit Buitenland

Von der Leyen: Rusland tart diplomatie met aanvallen

BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."

42 minuten geleden
Paus uit kritiek op Europese herbewapening

ROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.

1 uur geleden
Deense koningin Margrethe in ziekenhuis met pijn op borst

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.

1 uur geleden
Britse minister stapt op: vertrouwen in Starmer verloren

LONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.

2 uur geleden
Abbas belooft op partijcongres nieuwe verkiezingen

RAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.

2 uur geleden
Trump en Xi spreken bij staatsbanket van hoop op goede contacten

BEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.

3 uur geleden
Letse premier stapt op na crisis rond Oekraïense drones

RIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.

4 uur geleden