Oekraïne onderzoekt dood journalist in Rusland als oorlogsmisdaad
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense openbare aanklager doet onderzoek naar de dood van een Oekraïense journalist in Russisch gevangenschap als een mogelijke oorlogsmisdaad. De 27-jarige Viktoria Rosjtsjyna verdween in augustus 2023 tijdens een reportage in Oost-Oekraïne en de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten zei donderdag dat ze was overleden.
Het is niet duidelijk waaraan Rosjtsjyna precies is overleden, maar de aanklagers onderzoeken haar dood als moord. Rusland heeft nog niets losgelaten over haar dood. Volgens de Oekraïense militaire veiligheidsdiensten stond Rosjtsjyna op een lijst met gevangenen die zou worden geruild en waren alle benodigde voorbereidingen voor haar vrijlating al getroffen.
Rosjtsjyna probeerde als journalist het dagelijks leven vast te leggen in gebieden die werden bezet door de Russen, zoals in Oost-Oekraïne of de Krim. Ze publiceerde voor onder andere Ukrainska Pravda en Radio Liberty. De hoofdredacteur van Ukrainska Pravda Sevhil Moesajeva omschrijft haar als een "ongelooflijk dapper" persoon die toegewijd was aan de journalistiek.
President Volodymyr Zelensky noemt haar dood "een zware klap" voor Oekraïense journalisten. Hij sprak vrijdagochtend met de paus over Rosjtsjyna's overlijden en vroeg hem te helpen om meer journalisten en publieke figuren in Russische gevangenschap vrij te krijgen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Het zou momenteel zonde van de tijd zijn om te overwegen Amerikaanse grondtroepen naar Iran te sturen, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen NBC News. Hij reageerde daarmee op een waarschuwing van de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi dat een dergelijke stap een ramp zou betekenen voor indringers.
54 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Meldingen van hevige aanvallen kwamen vrijdag uit de Iraanse hoofdstad Teheran. Israël had aangekondigd "infrastructuur van het regime" aan te vallen in "een nieuwe fase" van de oorlog.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft contact gezocht met de Verenigde Staten om een akkoord te sluiten. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump donderdag op een bijeenkomst met het voetbalteam Inter Miami in het Witte Huis. Trump zei dat zijn reactie was: "Jullie zijn een beetje laat."
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie verworpen om de macht van president Donald Trump te beperken om oorlog te voeren tegen Iran. De Senaat deed dat woensdag al.
7 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De spanningen in het Midden-Oosten hebben directe gevolgen voor de veiligheid in de Europese Unie, waarschuwde politiedienst Europol tegen het Spaanse persbureau EFE. Zo is er een verhoogd risico op terrorisme, georganiseerde misdaad, extremisme en cyberaanvallen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft de ballistische raketverdediging versterkt nu Iran zijn aanvallen in het Midden-Oosten opvoert, meldt woordvoerder kolonel Martin O'Donnell. Een raket was woensdag op weg naar Turkije, een NAVO-lidstaat, voordat deze werd neergehaald.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - Een door de Franse regering gecharterd Air France-vliegtuig dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten moest donderdagavond omkeren vanwege raketvuur in het gebied. Dat schrijft transportminister Philippe Tabarot op X. "Deze situatie weerspiegelt de instabiliteit in de regio en de complexiteit van repatriëringsoperaties."
11 uur geleden