Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne onderzoekt desertie in door Fransen getrainde brigade

Oekraïne onderzoekt desertie in door Fransen getrainde brigade

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar desertie en "machtsmisbruik" binnen een legereenheid die gedeeltelijk door Frankrijk is getraind, meldt het Oekraïense Staatsbureau voor Onderzoek. Honderden militairen zouden de eenheid zijn ontvlucht.

De 155e Gemechaniseerde Brigade, ook wel 'Anna van Kyiv' genoemd, was een van de eenheden die vorig jaar werden gevormd toen Oekraïne de voorbereidingen voor mogelijke nieuwe Russische offensieven wilde opvoeren. De eenheid moest uit 4500 soldaten bestaan, waarvan Frankrijk ongeveer de helft zou trainen en uitrusting zou leveren. De ontwikkeling ervan is echter geplaagd door problemen, waaronder wat een parlementariër omschreef als "slecht management".

De vooraanstaande Oekraïense journalist Joeri Boetoesov schreef in december dat 1700 soldaten waren gevlucht uit de brigade zonder de strijd aan te gaan. Vijftig van hen zouden zijn ontsnapt tijdens de training in Frankrijk.

Parlementariër Mariana Bezoegla zei vorige maand dat de brigade effectief was ontmanteld en herverdeeld over andere eenheden. Ze gaf de schuld aan wat zij een gebrek aan "coördinatie van commandostructuren" noemde. "Zelfs de Franse pogingen om de brigade te specialiseren konden het niet redden van de slechte militaire beslissingen van onze generaals, die uiteindelijk de eenheid ontmantelden," zei ze.

Meer uit Buitenland

Netanyahu hekelt Australische erkenning Palestijnse staat

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn Australische ambtgenoot te hebben gewaarschuwd dat door het erkennen van een Palestijnse staat Australië olie gooit op "het antisemitische vuur". Volgens Netanyahu, die op televisie reageerde op de schietpartij bij Bondi Beach, heeft hij Anthony Albanese in augustus een brief gestuurd waarin hij die stap ten zeerste afraadde. Ook zou Netanyahu hebben geschreven dat antisemitisme "zich verspreidt als leiders zich er niet tegen uitspreken". Hij voegde eraan toe dat Albanese "zwakte moet vervangen door handelen".

1 uur geleden
Afschuw bij wereldleiders over aanslag Bondi Beach

PARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".

2 uur geleden
Duitse buitenlandminister: daad van haat tegen alle Joden

BERLIJN (ANP/DPA) - De dodelijke schietpartij op het Australische Bondi Beach is een "daad van haat tegen alle Joodse vrouwen en mannen wereldwijd op de eerste dag van Chanoeka". Dat schreef de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul op X.

2 uur geleden
Nog honderdduizenden Oekraïners zonder stroom

KYIV (ANP/DPA) - Honderdduizenden Oekraïense huishoudens zitten nog steeds zonder stroom na Russische aanvallen. De situatie blijft moeilijk, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.

2 uur geleden
Von der Leyen: walgelijke geweldsdaad tegen Joodse gemeenschap

BRUSSEL (ANP/AFP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "geschokt" door de dodelijke schietpartij in het Australische Bondi Beach. Op X sprak ze van een "walgelijke daad van geweld tegen de Joodse gemeenschap". Volgens de Australische politie gaat het om een terreuraanslag.

2 uur geleden
Persconferentie: schietpartij Bondi Beach vermoedelijk terrorisme

SYDNEY (ANP) - De dodelijke schietpartij bij Bondi Beach in Sydney betrof vermoedelijk een terroristische daad. Dat wordt gemeld in een persconferentie over het voorval met de premier van New South Wales en de politiecommissaris. Bij het voorval vielen zeker twaalf doden, aldus premier Chris Minns. Eerder meldden autoriteiten nog dat er tien doden waren gevallen, onder wie een van de vermoedelijke daders. Ook werden "verschillende geïmproviseerde explosieven" aangetroffen. De explosievenopruimingsdienst is ter plaatse.

3 uur geleden
Politie doet huiszoeking bij vermeende schutter Bondi Beach

SYDNEY (ANP) - De politie in Sydney zegt een van de daders van de dodelijke schietpartij eerder op zondag bij Bondi Beach te hebben geïdentificeerd. Zijn huis wordt op dit moment doorzocht. Een persconferentie over het voorval, die gepland stond voor 11.30 uur, is tot nader order uitgesteld vanwege de inval. Het zou gaan om Narveed Akram, over wie nog veel onbekend is.

3 uur geleden