Oekraïne onderzoekt desertie in door Fransen getrainde brigade
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar desertie en "machtsmisbruik" binnen een legereenheid die gedeeltelijk door Frankrijk is getraind, meldt het Oekraïense Staatsbureau voor Onderzoek. Honderden militairen zouden de eenheid zijn ontvlucht.
De 155e Gemechaniseerde Brigade, ook wel 'Anna van Kyiv' genoemd, was een van de eenheden die vorig jaar werden gevormd toen Oekraïne de voorbereidingen voor mogelijke nieuwe Russische offensieven wilde opvoeren. De eenheid moest uit 4500 soldaten bestaan, waarvan Frankrijk ongeveer de helft zou trainen en uitrusting zou leveren. De ontwikkeling ervan is echter geplaagd door problemen, waaronder wat een parlementariër omschreef als "slecht management".
De vooraanstaande Oekraïense journalist Joeri Boetoesov schreef in december dat 1700 soldaten waren gevlucht uit de brigade zonder de strijd aan te gaan. Vijftig van hen zouden zijn ontsnapt tijdens de training in Frankrijk.
Parlementariër Mariana Bezoegla zei vorige maand dat de brigade effectief was ontmanteld en herverdeeld over andere eenheden. Ze gaf de schuld aan wat zij een gebrek aan "coördinatie van commandostructuren" noemde. "Zelfs de Franse pogingen om de brigade te specialiseren konden het niet redden van de slechte militaire beslissingen van onze generaals, die uiteindelijk de eenheid ontmantelden," zei ze.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance waarschuwt Europese leiders zijn chef, president Donald Trump, serieus te nemen. Hij zei dit op een vraag over Groenland, dat volgens Trump beter onderdeel van de VS kan zijn dan een autonoom deel van het Deense koninkrijk. In Washington wordt gesproken over mogelijkheden het grootste eiland ter wereld, met 57.000 inwoners, te kopen of gewoon in te nemen.
34 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - In de Iraanse hoofdstad Teheran en grote delen van het land is volgens waarnemers van de groep NetBlocks het internet uitgevallen. In het land zijn massale protesten tegen de hyperinflatie en de jarenlange schaarste aan essentiële goederen.
3 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De machtige voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Jesús Rodríguez, heeft gezegd dat er veel gevangenen worden vrijgelaten, Venezolaanse en buitenlandse gedetineerden, als een gebaar van goede wil.
3 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/AFP/RTR) - Israëlische strijdkrachten hebben met verschillende aanvallen op Gaza donderdag zeker zeven Palestijnen gedood. Onder de slachtoffers zijn vier kinderen, zegt het burgerbeschermingsagentschap tegen persbureau AFP.
5 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft zijn veto uitgesproken over een wet waarmee het congres de celstraf van 27 jaar voor Lula's voorganger, Jair Bolsonaro, aanzienlijk wil verlagen. Het parlement heeft het voorstel in meerderheid aangenomen, maar Lula dwarsboomt het voorlopig met zijn veto. Het congres kan het veto ongedaan maken.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt dat de Verenigde Staten zich afwenden van bondgenoten en zich onttrekken aan de internationale regels. "Multilaterale instellingen functioneren steeds minder effectief", verklaarde hij in een toespraak voor Franse ambassadeurs.
8 uur geledenKYIV (ANP) - De veiligheidsgaranties die de Verenigde Staten Oekraïne zouden willen bieden, zijn volgens Kyiv in principe klaar om te worden bezegeld. Het voorwerk is af en de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky kunnen het nu samen afronden, zegt de laatste.
8 uur geleden