Oekraïne mikt op eigen alternatief voor Patriots over halfjaar
KYIV (ANP) - Oekraïne moet volgend jaar eigen luchtverdedigingsraketten hebben die de schaarse en dure Amerikaanse Patriots overbodig maken, zegt de Oekraïense fabrikant. De nieuwe FP-7.x-raket heeft afgelopen week de eerste proefvluchten goed doorstaan, meldt defensiebedrijf Fire Point in de Financial Times.
Oekraïne krijgt maar mondjesmaat Patriots om zich te kunnen verdedigen tegen de snelste Russische raketten. Drones komen nog nauwelijks door de Oekraïense luchtverdediging, maar tegen ballistische raketten heeft Oekraïne nog geen eigen verweer. Dat wordt steeds nijpender nu Amerikaanse arsenalen door de oorlog in het Midden-Oosten snel leegraken. Er worden jaarlijks nog altijd maar enkele honderden van de geavanceerdste Patriot-raketten gemaakt.
Lopendebandproductie van de FP-7.x zou in augustus kunnen beginnen, verwacht Fire Point-oprichter Denys Sjtilierman. Hij denkt aan drie per dag. Volgend jaar, zodra een Duitse infraroodzoeker voor de raket binnen is, kunnen ze volgens hem worden ingezet. Dan moeten ook Europese partners, die de radartechnologie en besturingssystemen voor de zogenoemde Freyja-batterijen moeten leveren, wel opschieten.
De eerste vliegtests van de nieuwe onderscheppingsraket zijn "tamelijk succesvol" verlopen, zei Sjtilierman in de Britse zakenkrant. De FP-7.x gaat volgens hem nog geen vijfde kosten van de Patriot PAC-3 van bijna 4 miljoen dollar per stuk. Experts betwijfelen echter of die laatste echt overbodig worden. Patriots zijn bijvoorbeeld minder vatbaar voor afleidingsmanoeuvres van de vijand.
Meer uit Buitenland
RAS LAFFAN (ANP/AFP/RTR) - Bij een grote ontploffing in een industriële zone in Qatar zijn zeker dertien doden en 66 gewonden gevallen. De explosie was zondag bij aardgasbedrijf Barzan in de industriewijk Ras Laffan, waar het grootste centrum voor vloeibaar aardgas ter wereld is gevestigd. De export van vloeibaar aardgas wordt niet door dit incident getroffen en er zijn geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen, aldus de autoriteiten.
46 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse politicus Andy Burnham is in het Britse parlement beëdigd als parlementariër. Dit betekent dat hij officieel Keir Starmer op kan volgen als premier. Burnham won de verkiezing in het district Makerfield vorige week. Hij stelde zich speciaal verkiesbaar om het binnen zijn Labour-partij op te kunnen nemen tegen Starmer.
50 minuten geledenBÜRGENSTOCK (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gezegd dat de Straat van Hormuz geopend wordt en dat Iran inspecteurs van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) uitnodigt voor nieuwe inspecties, mogelijk deze week al.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Het Spaanse hooggerechtshof heeft oud-minister van Transport José Luis Ábalos veroordeeld tot 24 jaar cel. De oud-minister werd schuldig bevonden aan onder meer omkoping, verduistering en deelname aan een criminele organisatie.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De afzwaaiende burgemeester van Manchester Andy Burnham zegt premier van het Verenigd Koninkrijk te willen worden. In een bericht op X reageert hij op het aftreden van Keir Starmer, eerder op maandagochtend. Die kondigde zijn opstappen aan nadat de druk op zijn positie sterk was toegenomen, onder meer vanwege een verwachte leiderschapsstrijd.
4 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Libanese president Joseph Aoun en de Amerikaanse vicepresident JD Vance hebben telefonisch overlegd over de inspanningen voor een staakt-het-vuren in Libanon. Dat meldt het kantoor van Aoun maandag.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Verspreid over heel Frankrijk zijn het afgelopen weekend minstens dertien mensen verdronken, meldt de Franse omroep BFMTV. Onder de drenkelingen zijn twee minderjarigen.
5 uur geleden