Oekraïne meldt progressie aan oostelijk front na weken stilstand
KREMINNA (ANP/AFP) - De frontlijnen in het oosten van Oekraïne lijken al weken stil te liggen, maar donderdag meldt het Oekraïense leger dat het weer vorderingen heeft gemaakt. De troepen zouden zijn opgerukt in de richting van de strategische stad Kreminna, in de regio Loehansk.
De afgelopen week zijn de militairen volgens de legerleiding 2,5 kilometer dichter bij Kreminna gekomen. Die stad viel in april in handen van de Russen en ligt vlak bij de grotere steden Lisitsjansk en Severodonetsk. Vanaf daar zouden de Oekraïners de controle over belangrijke wegen en spoorlijnen overnemen van de Russen en de bevoorrading van de vijand kunnen belemmeren.
De Oekraïense gouverneur van Loehansk zegt dat Rusland is begonnen met een grote troepenopbouw in de buurt van Kreminna en dat daar in de buurt zwaar gevochten wordt. Ook het Amerikaanse Institute for the Study of War ziet dat het Russische leger zich in Loehansk verzamelt en zich voorbereidt op een grote slag.
De afgelopen weken is van beide kanten nauwelijks progressie geboekt, mede door de winterse omstandigheden. In de regio Donetsk wordt nog wel zwaar gevochten rond de stad Bachmoet, die de Russische Wagner-groep probeert te veroveren. Verder vallen de Russen momenteel vooral de Oekraïense energievoorzieningen aan.
Meer uit Buitenland
CHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over zijn banden met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Clinton is meermaals opgedoken in vrijgegeven documenten over Epstein, al zijn er geen aanwijzingen voor concrete misstanden.
9 minuten geledenMILAAN (ANP/AFP) - In het Italiaanse Milaan is een tram ontspoord. Daarbij is een persoon om het leven gekomen en zijn ongeveer twintig anderen gewond geraakt, meldt de politie.
11 minuten geledenCAPE CANAVERAL (ANP) - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA verandert haar plannen om weer mensen op de maan te zetten. De wijzigingen moeten de veiligheid verbeteren, na een reeks problemen. Op zijn vroegst in 2028 moeten de eerste astronauten voet op de maan zetten, voor het eerst sinds 1972. De NASA heeft dat vrijdag aangekondigd.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische Hooggerechtshof heeft besloten dat 37 hulporganisaties voorlopig hun werk in de Gazastrook mogen voortzetten. Israël had ze in december opgedragen vóór 1 maart te stoppen met hun werkzaamheden.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk haalt tijdelijk zijn diplomatieke staf terug uit Iran. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aanleiding voor de stap zijn "informatie over regionale risico's" en de veiligheidssituatie aldaar. Consulaire hulp wordt vooralsnog op afstand of op een andere locatie geboden. Het Verenigd Koninkrijk geeft, net als Nederland, al langere tijd een rood reisadvies uit voor heel Iran.
1 uur geledenWENEN (ANP/RTR/AFP) - Iran bewaarde een deel van zijn sterk verrijkte uranium in een ondergrondse opslag in Isfahan. Dat meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Het gaat om dezelfde locatie als waar in juni vorig jaar door Israël en de VS gezamenlijk zware bombardementen werden uitgevoerd. Daarbij werden onder meer "bunkerbusters" ingezet, al richtten die niet de beoogde schade aan.
1 uur geledenISLAMABAD/KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen in Afghanistan met luchtaanvallen 22 doelen aangevallen. Daarbij zijn volgens de Pakistaanse cijfers 274 Talibanstrijders of terroristen om het leven gekomen. Ze maken ook melding van de inname van achttien posten van de Taliban in het Afghaans-Pakistaanse grensgebied.
3 uur geleden