Oekraïne meldt progressie aan oostelijk front na weken stilstand
KREMINNA (ANP/AFP) - De frontlijnen in het oosten van Oekraïne lijken al weken stil te liggen, maar donderdag meldt het Oekraïense leger dat het weer vorderingen heeft gemaakt. De troepen zouden zijn opgerukt in de richting van de strategische stad Kreminna, in de regio Loehansk.
De afgelopen week zijn de militairen volgens de legerleiding 2,5 kilometer dichter bij Kreminna gekomen. Die stad viel in april in handen van de Russen en ligt vlak bij de grotere steden Lisitsjansk en Severodonetsk. Vanaf daar zouden de Oekraïners de controle over belangrijke wegen en spoorlijnen overnemen van de Russen en de bevoorrading van de vijand kunnen belemmeren.
De Oekraïense gouverneur van Loehansk zegt dat Rusland is begonnen met een grote troepenopbouw in de buurt van Kreminna en dat daar in de buurt zwaar gevochten wordt. Ook het Amerikaanse Institute for the Study of War ziet dat het Russische leger zich in Loehansk verzamelt en zich voorbereidt op een grote slag.
De afgelopen weken is van beide kanten nauwelijks progressie geboekt, mede door de winterse omstandigheden. In de regio Donetsk wordt nog wel zwaar gevochten rond de stad Bachmoet, die de Russische Wagner-groep probeert te veroveren. Verder vallen de Russen momenteel vooral de Oekraïense energievoorzieningen aan.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw grootschalige aanvallen uitgevoerd op de Oekraïense energie-infrastructuur, meldt minister van Energie Denys Sjmyhal. Daardoor is in veel regio's van het land de stroom uitgeschakeld, schrijft netbeheerder Ukrenergo op Facebook. Ook zijn de geplande stroomonderbrekingen per regio, bedoeld om te kunnen voldoen aan de stroomvraag, tijdelijk onderbroken.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er begin volgende week verdere gesprekken plaatsvinden tussen vertegenwoordigers van zijn regering en Iran. De gesprekken met de Iraanse delegatie op vrijdag waren "zeer goed", vertelde Trump aan verslaggevers aan boord van Air Force One op weg naar zijn resort Mar-a-Lago in Florida.
5 uur geledenHAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft een pakket noodmaatregelen aangekondigd op het gebied van onderwijs, werk en transport om de energiecrisis in het land aan te pakken. De communistische regering wil met de maatregelen de essentiële diensten beschermen en brandstof rantsoeneren.
5 uur geledenBRATISLAVA (ANP) - Twee mensen zijn omgekomen door een lawine in de Hoge Tatra, een hooggebergte op de grens tussen Slowakije en Polen, aldus de lokale autoriteiten. De slachtoffers waren twee mannen uit Hongarije van 37 en 38 jaar.
5 uur geledenOTTAWA (ANP) - Het Chinese hooggerechtshof heeft de terdoodveroordeling van de Canadees Robert Lloyd Schellenberg ongedaan gemaakt. Dat zei een woordvoerster van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens The New York Times, dat eerst over het nieuws berichtte, zal een nieuw proces volgen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voormalig Amerikaans vicepresident Kamala Harris heeft fel uitgehaald naar wat zij een "doofpotaffaire" noemde in het Witte Huis, nadat president Donald Trump een racistische video over Barack en Michelle Obama had gedeeld en later weer had verwijderd.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie, door president Donald Trump het Ministerie van Oorlog genoemd, heeft alle banden met Harvard University verbroken. Het ministerie stopt met militaire trainingen, beurzen en certificaatprogramma's in samenwerking met de universiteit, meldt defensieminister Pete Hegseth in een video op X.
7 uur geleden