Oekraïne meldt neerhalen tientallen drones bij aanval op haven
ODESA (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne zegt 32 drones te hebben neergehaald bij een grootschalige droneaanval van Rusland. De Oekraïense regio Odesa zou het voornaamste doelwit zijn geweest van de onbemande vliegtuigjes. Daar liep de haven van Izmajil schade op en raakten zeker zeven mensen gewond.
De Oekraïense luchtmacht meldt dat in totaal 44 Russische drones deelnamen aan de aanval. Het ging naar verluidt om onbemande toestellen van het type Shahed, die zijn ontwikkeld door Iran. De Russische luchtaanval zou meer dan vier uur hebben geduurd en vooral gericht zijn geweest tegen haveninfrastructuur.
Izmajil is een van de grootste rivierhavens van Oekraïne en ligt aan de Donau, aan de grens met NAVO-lid Roemenië. Het is een van de belangrijkste havens van Oekraïne voor de graanexport. De autoriteiten zeggen dat Rusland meerdere groepen aanvalsdrones naar Izmajil stuurde.
Rusland heeft de aanvallen op Oekraïense havens opgevoerd sinds de zogenoemde graandeal verliep in juli. Die overeenkomst was tot stand gekomen na internationale bemiddeling en maakte het mogelijk om Oekraïense landbouwproducten te exporteren via havens aan de Zwarte Zee. Rusland wilde de deal niet meer verlengen en daardoor zijn rivierhavens belangrijker geworden voor de Oekraïense export.
Meer uit Buitenland
PHNOM PENH (ANP/AFP) - Meer dan honderdduizend Cambodjanen zijn geëvacueerd uit het grensgebied tussen Cambodja en Thailand. Ruim twintigduizend families zijn ondergebracht in schuilplekken of bij familieleden thuis, meldt het ministerie van Defensie. Aan de Thaise kant zijn 400.000 mensen geëvacueerd, aldus het Thaise ministerie van Defensie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.
6 uur geledenBRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.
8 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De Hondurese president Xiomara Castro beschuldigt de Amerikaanse president Donald Trump van inmenging in de verkiezingen in haar land en spreekt over manipulatie van de uitslag. De definitieve uitslag van de verkiezingen van 30 november is nog niet bekend, maar de door Trump gesteunde conservatieve kandidaat Nasry Asfura heeft een krappe voorsprong in de voorlopige resultaten.
8 uur geledenUVIRA (ANP/RTR) - Door het oplaaiende geweld in Oost-Congo hebben de afgelopen dagen ongeveer 200.000 mensen hun huizen ontvlucht, terwijl de door Rwanda gesteunde M23-rebellen een opmars maakten richting de strategisch gelegen stad Uvira, op de grens met Burundi. Volgens de VN zijn 74 mensen gedood, vooral burgers. 83 mensen zouden gewond zijn afgevoerd naar het ziekenhuis.
8 uur geleden