Oekraïne meldt herovering 7 vierkante kilometer grondgebied
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt stapsgewijs op te rukken in het zuiden en oosten van het land. Onderminister van Defensie Hanna Maliar meldt volgens staatsmedia dat een gebied van 2 vierkante kilometer is heroverd bij de oostelijke stad Bachmoet. De strijdkrachten zouden in het zuiden van Oekraïne een gebied van ruim 5 vierkante kilometer in handen hebben gekregen.
Oekraïne lanceerde in juni een tegenoffensief nadat het op grote schaal westers wapentuig had ontvangen. In het zuiden wordt geleidelijk opgerukt richting de Krim en in het oosten wordt gevochten bij Bachmoet, dat Rusland eerder dit jaar in handen kreeg na slepende en bloedige gevechten. Maliar zegt dat in de omgeving van Bachmoet recentelijk weer twee dorpen zijn heroverd door het Oekraïense leger.
De Amerikaanse denktank Institute for the Study of War (ISW) stelt dat Oekraïne het afgelopen jaar veel onterechte kritiek heeft gekregen vanwege de operaties bij Bachmoet. Rusland heeft volgens ISW luchtlandingstroepen naar het gebied gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen de oprukkende Oekraïeners. Die troepen kunnen daardoor niet in het zuiden worden ingezet en dat wordt omschreven als een aanzienlijke prestatie.
Grondtroepen ondersteunen
Het Britse ministerie van Defensie kwam maandag met een vergelijkbare analyse. Er zouden vermoedelijk ook vijf regimenten Russische luchtlandingstroepen naar de omgeving van het zuidelijke Robotyne zijn gestuurd. Daar zou Oekraïne een doorbraak hebben bewerkstelligd. Als die Russische regimenten op volle kracht zijn, gaat het volgens de Britten om zo'n 10.000 militairen. In de praktijk zijn het vermoedelijk veel minder.
Het ministerie stelt dat de leiding van de luchtlandingstroepen de situatie vermoedelijk als "zeer onbevredigend" ziet. Hun troepen kunnen zo niet worden ingezet als mobiele aanvalsmacht die snel kan toeslaan, maar moeten noodgedwongen overbelaste grondtroepen ondersteunen.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.
8 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.
10 uur geleden