Oekraïne meldt herovering 7 vierkante kilometer grondgebied
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt stapsgewijs op te rukken in het zuiden en oosten van het land. Onderminister van Defensie Hanna Maliar meldt volgens staatsmedia dat een gebied van 2 vierkante kilometer is heroverd bij de oostelijke stad Bachmoet. De strijdkrachten zouden in het zuiden van Oekraïne een gebied van ruim 5 vierkante kilometer in handen hebben gekregen.
Oekraïne lanceerde in juni een tegenoffensief nadat het op grote schaal westers wapentuig had ontvangen. In het zuiden wordt geleidelijk opgerukt richting de Krim en in het oosten wordt gevochten bij Bachmoet, dat Rusland eerder dit jaar in handen kreeg na slepende en bloedige gevechten. Maliar zegt dat in de omgeving van Bachmoet recentelijk weer twee dorpen zijn heroverd door het Oekraïense leger.
De Amerikaanse denktank Institute for the Study of War (ISW) stelt dat Oekraïne het afgelopen jaar veel onterechte kritiek heeft gekregen vanwege de operaties bij Bachmoet. Rusland heeft volgens ISW luchtlandingstroepen naar het gebied gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen de oprukkende Oekraïeners. Die troepen kunnen daardoor niet in het zuiden worden ingezet en dat wordt omschreven als een aanzienlijke prestatie.
Grondtroepen ondersteunen
Het Britse ministerie van Defensie kwam maandag met een vergelijkbare analyse. Er zouden vermoedelijk ook vijf regimenten Russische luchtlandingstroepen naar de omgeving van het zuidelijke Robotyne zijn gestuurd. Daar zou Oekraïne een doorbraak hebben bewerkstelligd. Als die Russische regimenten op volle kracht zijn, gaat het volgens de Britten om zo'n 10.000 militairen. In de praktijk zijn het vermoedelijk veel minder.
Het ministerie stelt dat de leiding van de luchtlandingstroepen de situatie vermoedelijk als "zeer onbevredigend" ziet. Hun troepen kunnen zo niet worden ingezet als mobiele aanvalsmacht die snel kan toeslaan, maar moeten noodgedwongen overbelaste grondtroepen ondersteunen.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
13 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
14 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
17 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
17 uur geleden