Oekraïne meldt doden door Russische beschietingen
KYIV (ANP/AFP) - In het oosten en het zuiden van Oekraïne zijn in 24 uur tijd zeker vijf doden gevallen bij Russische beschietingen, aldus Oekraïense bronnen. Volgens Kyiv worden plaatsen dichtbij het front op grote schaal bestookt met artillerie.
Zo is Tsjornobajivka onder vuur genomen. Daarbij vielen drie doden en vijf gewonden en zijn circa zestig panden verwoest, berichtte onder anderen binnenlandminister Igor Klymenko. De plaats ligt nog geen 10 kilometer van de frontlijn die daar bestaat uit de rivier de Dnjepr. Tsjornobajivka ligt ook naast de luchthaven van de stad Cherson.
Het Oekraïense leger probeert naar eigen zeggen de rivier over te steken om op de zuidelijke oever Russische militairen te verdrijven en hun artillerie uit te schakelen. Kyiv heeft afgelopen weken daar successen over gemeld, maar volgens Russische bronnen leiden de Oekraïense "mislukte pogingen" om op de zuidelijke oever te komen, enkel tot zware verliezen aan Oekraïense kant.
Stroomvoorziening
Kyiv meldde de afgelopen 24 uur ook twee doden door artillerievuur in de oostelijke provincie Donetsk.
Ondertussen nadert de winter en meldt energiemaatschappij Ukrenergo de eerste problemen met de stroomvoorziening dit seizoen. De Russische aanvallen op het energienetwerk hebben vorig jaar veel schade veroorzaakt en Oekraïne moet nu elektriciteit importeren. Gevreesd wordt dat de Russen kort voor de winter opnieuw aanvallen op de energievoorziening gaan doen.
Hulp uit buurlanden
Volgens Ukrenergo begint de consumptie van stroom nu op te lopen en stelt de stroomvoorziener een tekort vast. De onderneming heeft daarom woensdag om hulp gevraagd aan energieleveranciers in de buurlanden Polen, Roemenië en Slowakije.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De wapens die door bondgenoten van Oekraïne in de Verenigde Staten zijn gekocht, gaan gewoon naar Oekraïne, verzekert de NAVO. Het bondgenootschap reageert op berichten dat de VS bijvoorbeeld schaarse luchtverdedigingsraketten liever naar het Midden-Oosten zouden willen sturen om Iraanse raketten en drones af te slaan.
1 minuut geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is voor de tweede keer voor de rechter verschenen in New York. Volgens zijn advocaat hebben Maduro en zijn vrouw geen geld voor hun eigen verdediging, omdat de VS de betalingen blokkeren.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft als "geschenk" toegestaan dat in totaal tien olietankers door de Straat van Hormuz mochten varen, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen de pers.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het vijftienpuntenplan dat de VS hebben voorgelegd aan Iran, is ontvangen en leidde tot "sterke en positieve berichten en gesprekken". Dat zegt de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff in een toelichting over de toenadering die de VS hebben gezocht tot Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Iran was van plan om het Midden-Oosten over te nemen, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd tijdens een kabinetsbijeenkomst. "Maar wij kwamen toevallig langs, dus het was niet zo makkelijk."
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Europese Commissie vindt dat Oekraïne geen grondgebied moet afstaan om de oorlog te beëindigen. Dat de Verenigde Staten dat van plan lijken, speelt Rusland in de kaart, aldus de Europese buitenlandchef Kaja Kallas.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un een automatisch geweer cadeau gegeven, meldt het Belarussische staatspersbureau BelTA. Loekasjenko was in Pyongyang op bezoek voor het ondertekenen van een vriendschapsverdrag en de twee leiders wisselden veel geschenken met elkaar uit.
5 uur geleden