Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne laat 'zwaarste winter in onze geschiedenis' achter zich

Oekraïne laat 'zwaarste winter in onze geschiedenis' achter zich

KIEV (ANP/AFP) - Oekraïne zegt de "zwaarste winter in onze geschiedenis" te hebben overleefd. "Het was koud en donker, maar wij waren niet te breken", schrijft buitenlandminister Dmitro Koeleba woensdag op de eerste dag van de Oekraïense lente.

Het voorjaar begint in Oekraïne ieder jaar officieel op 1 maart. Met het ingaan van de lente heeft de Russische president Vladimir Poetin volgens Koeleba een volgende "grote nederlaag" geleden.

De winter was niet alleen zwaar vanwege de beschietingen en aanhoudende gevechten in het oosten van het land, ook de rest van Oekraïne werd op de proef gesteld. Rusland maakte van het bestoken van energiefaciliteiten een tactiek gedurende de koude wintermaanden. Grote delen van het land zaten daardoor regelmatig zonder stroom, gas en warm water, terwijl de temperatuur meestal ver onder het vriespunt lag.

Europese Unie

Ook de Europese Unie is volgens Koeleba deel van de Oekraïense overwinning. Europa is volgens hem "niet bevroren zonder Russisch gas", ondanks dat Moskou dacht dat de EU niet zonder zou kunnen. "Een advies aan Rusland: stik in je gas en stik in je raketten."

Het warmere voorjaarsweer heeft ook invloed op het strijdtoneel. Over bevroren grond kunnen troepen en wagens makkelijker bewegen. Als de dooi intreedt en het regent, kan het land in een modderpoel veranderen. Persbureau Reuters zag de afgelopen dagen al meerdere militaire voertuigen die in de buurt van Bachmoet vastzaten in de modder.

Meer uit Buitenland

Stroomuitval in Oekraïne en Moldavië

KYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR) - Problemen op het elektriciteitsnet hebben de Oekraïense hoofdstad Kyiv en ook buurland Moldavië getroffen. Daar was sprake van stroomuitval in hoofdstad Chisinau en vielen onder meer verkeerslichten uit.

33 minuten geleden
Musk zegt uitnodigingen bezoek eiland Epstein te hebben afgewezen

WASHINGTON (ANP) - Elon Musk zegt opnieuw de uitnodigingen te hebben afgewezen om een eiland van zedendelinquent Jeffrey Epstein te bezoeken. Vrijdag meldde CNN op basis van nieuwe vrijgegeven documenten dat de miljardair en topman van Tesla via e-mail een trip probeerde te regelen, al bleef onduidelijk of Musk het eiland daadwerkelijk heeft bezocht.

2 uur geleden
Kinderen overlijden in Gaza aan onderkoeling, waarschuwt WHO-chef

GAZA (ANP) - Zeker tien kinderen in de Gazastrook zijn sinds het begin van de winter overleden door onderkoeling. Dat zegt topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een bericht op X. "Naarmate de temperaturen dalen en de zware regenval toeneemt, worden kinderen en gezinnen die in slecht geïsoleerde, geïmproviseerde onderkomens verblijven, blootgesteld aan extreme omstandigheden, met weinig bescherming tegen de elementen."

2 uur geleden
EU-commissaris: Syrië nog niet veilig voor gedwongen terugkeer

BRUSSEL (ANP/DPA) - De situatie in Syrië is nog niet stabiel genoeg om Syrische vluchtelingen vanuit de Europese Unie terug te sturen. Dat zegt Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) in een interview met het Duitse persbureau dpa.

3 uur geleden
Ook nooit gebruikte aanklacht tegen Epstein vrijgegeven

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten beschikten in 2007 al over gedetailleerde informatie over de beschuldigingen tegen de rijke zedendeliquent Jeffrey Epstein. In een vrijgegeven conceptaanklacht uit die periode staan details over strafbare feiten waar hij toen niet voor is vervolgd omdat hij een omstreden deal kon sluiten met aanklagers, schrijven media als The New York Times en ABC News.

3 uur geleden
Overheid VS gedeeltelijk gesloten na uitblijven stemming in Huis

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid is per direct gedeeltelijk gesloten nu het Congres er niet in is geslaagd om vóór de om middernacht (lokale tijd) verstreken deadline een akkoord te bereiken over de financiering van de federale overheid. Dat meldt onder meer persbureau AFP.

5 uur geleden
VS: we tolereren geen onveilige acties Iran in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Iraanse Revolutionaire Garde gewaarschuwd dat ze "geen onveilige acties" in de Straat van Hormuz tolereren. De Iraanse elitetroepen beginnen zondag een tweedaagse oefening met scherpe munitie in het gebied.

8 uur geleden