Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne laat 'zwaarste winter in onze geschiedenis' achter zich

Oekraïne laat 'zwaarste winter in onze geschiedenis' achter zich

KIEV (ANP/AFP) - Oekraïne zegt de "zwaarste winter in onze geschiedenis" te hebben overleefd. "Het was koud en donker, maar wij waren niet te breken", schrijft buitenlandminister Dmitro Koeleba woensdag op de eerste dag van de Oekraïense lente.

Het voorjaar begint in Oekraïne ieder jaar officieel op 1 maart. Met het ingaan van de lente heeft de Russische president Vladimir Poetin volgens Koeleba een volgende "grote nederlaag" geleden.

De winter was niet alleen zwaar vanwege de beschietingen en aanhoudende gevechten in het oosten van het land, ook de rest van Oekraïne werd op de proef gesteld. Rusland maakte van het bestoken van energiefaciliteiten een tactiek gedurende de koude wintermaanden. Grote delen van het land zaten daardoor regelmatig zonder stroom, gas en warm water, terwijl de temperatuur meestal ver onder het vriespunt lag.

Europese Unie

Ook de Europese Unie is volgens Koeleba deel van de Oekraïense overwinning. Europa is volgens hem "niet bevroren zonder Russisch gas", ondanks dat Moskou dacht dat de EU niet zonder zou kunnen. "Een advies aan Rusland: stik in je gas en stik in je raketten."

Het warmere voorjaarsweer heeft ook invloed op het strijdtoneel. Over bevroren grond kunnen troepen en wagens makkelijker bewegen. Als de dooi intreedt en het regent, kan het land in een modderpoel veranderen. Persbureau Reuters zag de afgelopen dagen al meerdere militaire voertuigen die in de buurt van Bachmoet vastzaten in de modder.

Meer uit Buitenland

Trump: Poetin valt Kyiv week niet aan tijdens koude periode

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij dat aan Poetin had gevraagd en die zou daarmee hebben ingestemd.

8 minuten geleden
Iraanse minister zegt dat Europa kans op oorlog groter maakt

TEHERAN (ANP) - Europa doet niets om te voorkomen dat er oorlog uitbreekt in Iran en maakt het alleen maar erger, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Dat de Iraanse Revolutionaire Garde op de terreurlijst is gezet, is volgens de minister "een grote strategische fout".

15 minuten geleden
Spaanse regering: oppositie verspreidt onzin over treinongeval

MADRID (ANP/AFP) - Volgens de Spaanse regering verspreiden oppositiepartijen "absurde" informatie over de treinramp van 18 januari, waarbij 45 mensen omkwamen. De minister van Transport zegt dat rechtse partijen "angst zaaien" en "onrust aanwakkeren" na de botsing tussen twee hogesnelheidstreinen in de regio Andalusië.

1 uur geleden
Israël draagt dode Palestijnen over als laatste deel van ruil

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De lichamen van vijftien dode Palestijnen zijn vrijgegeven door Israël en overgebracht naar Gaza. Het Rode Kruis heeft geholpen de doden over te brengen, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). "Hiermee is een eind gekomen aan een maanden durende operatie die gezinnen heeft herenigd en de implementatie van de overeenkomst van het staakt-het-vuren heeft ondersteund", aldus de organisatie.

1 uur geleden
Iraanse Revolutionaire Garde komt op EU-terroristenlijst

BRUSSEL (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) komt op de Europese terroristenlijst, zo hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag besloten. Het heeft lang geduurd voordat de EU hiertoe is gekomen, maar nadat een aantal grote landen waaronder Frankrijk overstag ging, stemden donderdag ook kleinere landen ermee in. Voor een dergelijk besluit is unanimiteit vereist.

2 uur geleden
ICE-baas Homan koppelt inzet aan mate van lokale samenwerking

MINNEAPOLIS (ANP) - Meer samenwerking met lokale autoriteiten kan leiden tot minder ICE-agenten op straat. Dat heeft Tom Homan, die zich bezighoudt met grenskwesties en nu in Minnesota toeziet op het werk van die federale immigratiedienst en de grenspolitie, donderdag gezegd. Homan pleit voor meer contact met lokale gevangenissen, voordat zij "veiligheidsdreigingen" vrijlaten. "Het zal minder agenten vergen op die manier", aldus Homan.

3 uur geleden
Brussel wil wortel en stok inzetten bij EU-visumbeleid

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil het EU-visumbeleid aanpassen met de wortel-en-stokmethode; een systeem van belonen en straffen. Niet-EU-landen die uitgeprocedeerde asielzoekers terugnemen, worden daarvoor beloond met soepelere regels. Landen die weigeren uitgeprocedeerde asielzoekers terug te nemen, worden in de toekomst juist bestraft met strengere voorwaarden voor hun burgers om een visum voor de EU te bemachtigen. Dat staat in de donderdag gepresenteerde visumstrategie van de Commissie.

4 uur geleden