Oekraïne laat 'zwaarste winter in onze geschiedenis' achter zich
KIEV (ANP/AFP) - Oekraïne zegt de "zwaarste winter in onze geschiedenis" te hebben overleefd. "Het was koud en donker, maar wij waren niet te breken", schrijft buitenlandminister Dmitro Koeleba woensdag op de eerste dag van de Oekraïense lente.
Het voorjaar begint in Oekraïne ieder jaar officieel op 1 maart. Met het ingaan van de lente heeft de Russische president Vladimir Poetin volgens Koeleba een volgende "grote nederlaag" geleden.
De winter was niet alleen zwaar vanwege de beschietingen en aanhoudende gevechten in het oosten van het land, ook de rest van Oekraïne werd op de proef gesteld. Rusland maakte van het bestoken van energiefaciliteiten een tactiek gedurende de koude wintermaanden. Grote delen van het land zaten daardoor regelmatig zonder stroom, gas en warm water, terwijl de temperatuur meestal ver onder het vriespunt lag.
Europese Unie
Ook de Europese Unie is volgens Koeleba deel van de Oekraïense overwinning. Europa is volgens hem "niet bevroren zonder Russisch gas", ondanks dat Moskou dacht dat de EU niet zonder zou kunnen. "Een advies aan Rusland: stik in je gas en stik in je raketten."
Het warmere voorjaarsweer heeft ook invloed op het strijdtoneel. Over bevroren grond kunnen troepen en wagens makkelijker bewegen. Als de dooi intreedt en het regent, kan het land in een modderpoel veranderen. Persbureau Reuters zag de afgelopen dagen al meerdere militaire voertuigen die in de buurt van Bachmoet vastzaten in de modder.
Meer uit Buitenland
TEHERAN/DUBAI/TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - In verschillende landen in het Midden-Oosten worden in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen gemeld. Zo zijn er in delen van de Iraanse hoofdstad Teheran stroomstoringen na een reeks explosies, meldt het Iraanse persagentschap Fars.
3 uur geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De gestrande bultrug die al dagen bekijks trekt langs de Duitse kust, is maandagavond naar open zee gezwommen. De waterpolitie meldt dat het dier in eerste instantie de verkeerde kant op zwom, richting de haven, maar later alsnog richting de Oostzee vertrok.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
12 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
14 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
14 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
16 uur geleden