Oekraïne klaagt Rus aan wegens deportatie kinderen uit zuiden
DEN HAAG/MOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïense aanklagers hebben in Den Haag bij het Internationaal Strafhof (ICC) klachten ingediend tegen een Rus en twee Oekraïners wegens het verplaatsen van Oekraïense kleine kinderen uit de Zuid-Oekraïense stad Cherson. Volgens Kyiv gaat het om ontvoeringen en is er sprake van oorlogsmisdaden. Volgens Rusland gaat het om de evacuatie van kinderen uit zones die aan het front liggen. De Russische buitenlandminister Sergej Lavrov heeft dit vrijdag weer beklemtoond in een toespraak.
De Oekraïense autoriteiten beschuldigen de Russische bezettingsmacht ervan sinds februari 19.500 kinderen op onwettige wijze uit de bezette gebieden te hebben gehaald en overgebracht naar Rusland of het schiereiland de Krim. Rusland bestrijdt dat en zegt dat het voornamelijk kinderen uit weeshuizen in oorlogszones zijn. Volgens Julia Usenko van de Oekraïense kinderbescherming zijn vrijdag de eerste drie betrokkenen in staat van beschuldiging gesteld en volgen er nog meer aanklachten.
Het ICC heeft in maart aanhoudingsbevelen uitgevaardigd over de vermeende ontvoering van kinderen tegen president Vladimir Poetin en de Russische kinderrechtencommissaris Maria Lvova-Belova. Lvova-Belova zei donderdag te hebben gesproken met de pauselijke vredesgezant Matteo Zuppi. Zuppi is op bezoek in Rusland en heeft er volgens de rooms-katholieke aartsbisschop van Moskou, Paolo Pezzi, gesproken "over humanitaire zaken die te maken hebben met vluchtelingen en met minderjarigen". Zuppi, die begin juni Kyiv bezocht, zou om de repatriëring van de kinderen hebben gevraagd.
Het ICC wordt gefinancierd door voornamelijk westerse mogendheden, vooral de EU, en wordt niet erkend door onder meer China, Rusland en de VS. Het heeft banden met de VN, maar is geen VN-organisatie.
Meer uit Buitenland
AL-MALHA (ANP/AFP) - Een droneaanval op een drukke markt in de Soedanese deelstaat Noord-Darfur heeft tien mensen het leven gekost, zeggen hulpverleners. Het is niet duidelijk wie er achter de aanval zit.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De gesprekken met de VS over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne zijn constructief, maar de signalen vanuit Rusland blijven negatief, schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Hij verwijst naar de aanhoudende aanvallen langs de frontlinie en op de infrastructuur.
1 uur geledenAMESBURY (ANP) - Duizenden mensen trokken zondagochtend in alle vroegte naar Stonehenge om daar de zonsopgang te aanschouwen die de kortste dag van het jaar inluidt. Volgens de Britse omroep BBC waren er meer dan 8000 mensen aanwezig bij het wereldberoemde monument.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid om met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron te praten "als er wederzijdse politieke wil is". Dat meldt een woordvoerder van het Kremlin volgens het Russische staatspersbureau RIA.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een mislukte raketlancering van SpaceX afgelopen januari bracht meerdere passagiersvliegtuigen in gevaar, meldt The Wall Street Journal. De onbemande raket explodeerde tijdens een testvlucht.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Israël keurt de oprichting van negentien nieuwe nederzettingen van Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever goed. Hiermee komt het aantal goedgekeurde nederzettingen van de afgelopen drie jaar uit op 69. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn deze illegaal.
4 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - De politie in Taiwan sluit terrorisme uit na een steekpartij in het centrum van hoofdstad Taipei vrijdag. Drie mensen kwamen daarbij om het leven, elf anderen raakten gewond.
5 uur geleden