Oekraïne klaagt Rus aan wegens deportatie kinderen uit zuiden
DEN HAAG/MOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïense aanklagers hebben in Den Haag bij het Internationaal Strafhof (ICC) klachten ingediend tegen een Rus en twee Oekraïners wegens het verplaatsen van Oekraïense kleine kinderen uit de Zuid-Oekraïense stad Cherson. Volgens Kyiv gaat het om ontvoeringen en is er sprake van oorlogsmisdaden. Volgens Rusland gaat het om de evacuatie van kinderen uit zones die aan het front liggen. De Russische buitenlandminister Sergej Lavrov heeft dit vrijdag weer beklemtoond in een toespraak.
De Oekraïense autoriteiten beschuldigen de Russische bezettingsmacht ervan sinds februari 19.500 kinderen op onwettige wijze uit de bezette gebieden te hebben gehaald en overgebracht naar Rusland of het schiereiland de Krim. Rusland bestrijdt dat en zegt dat het voornamelijk kinderen uit weeshuizen in oorlogszones zijn. Volgens Julia Usenko van de Oekraïense kinderbescherming zijn vrijdag de eerste drie betrokkenen in staat van beschuldiging gesteld en volgen er nog meer aanklachten.
Het ICC heeft in maart aanhoudingsbevelen uitgevaardigd over de vermeende ontvoering van kinderen tegen president Vladimir Poetin en de Russische kinderrechtencommissaris Maria Lvova-Belova. Lvova-Belova zei donderdag te hebben gesproken met de pauselijke vredesgezant Matteo Zuppi. Zuppi is op bezoek in Rusland en heeft er volgens de rooms-katholieke aartsbisschop van Moskou, Paolo Pezzi, gesproken "over humanitaire zaken die te maken hebben met vluchtelingen en met minderjarigen". Zuppi, die begin juni Kyiv bezocht, zou om de repatriëring van de kinderen hebben gevraagd.
Het ICC wordt gefinancierd door voornamelijk westerse mogendheden, vooral de EU, en wordt niet erkend door onder meer China, Rusland en de VS. Het heeft banden met de VN, maar is geen VN-organisatie.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zal binnenkort Rusland aandoen, meldt een Kremlinverslaggever op gezag van Witkoffs Russische evenknie, Kirill Dmitriev.
43 minuten geledenLONDEN (ANP) - Regeringen van EU-landen bespreken of voormalig president van de Europese Centrale Bank Mario Draghi of voormalig bondskanselier Angela Merkel de EU zou kunnen vertegenwoordigen in mogelijke onderhandelingen met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft zijn Russische collega Vladimir Poetin ontvangen voor een topontmoeting. Dit gebeurde minder dan een week na het ontspanningsinitiatief van hun Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Beijing, aldus Russische staatsmedia.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Met recordprijzen voor werken van onder anderen Jackson Pollock, Constantin Brâncuși en Mark Rothko staan de voorjaarsveilingen in New York in bloei. Volgens cijfers van persbureau AFP zijn er in mei in New York al twaalf werken verkocht voor meer dan 30 miljoen dollar, waaronder twee die de grens van 100 miljoen dollar overschreden.
6 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft beloofd om voor vrijdag driehonderd politieke gevangenen vrij te laten.
7 uur geledenBEIJING (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is met ceremonieel onthaal aangekomen in China voor zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Op beelden van Al Jazeera is te zien hoe Poetin uit zijn vliegtuig stapt en onder meer wordt ontvangen door een groep schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaien. De Amerikaanse president Donald Trump kreeg bij zijn bezoek vorige week een vergelijkbaar onthaal.
13 uur geledenMARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.
13 uur geleden