Oekraïne klaagt Rus aan wegens deportatie kinderen uit zuiden
DEN HAAG/MOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïense aanklagers hebben in Den Haag bij het Internationaal Strafhof (ICC) klachten ingediend tegen een Rus en twee Oekraïners wegens het verplaatsen van Oekraïense kleine kinderen uit de Zuid-Oekraïense stad Cherson. Volgens Kyiv gaat het om ontvoeringen en is er sprake van oorlogsmisdaden. Volgens Rusland gaat het om de evacuatie van kinderen uit zones die aan het front liggen. De Russische buitenlandminister Sergej Lavrov heeft dit vrijdag weer beklemtoond in een toespraak.
De Oekraïense autoriteiten beschuldigen de Russische bezettingsmacht ervan sinds februari 19.500 kinderen op onwettige wijze uit de bezette gebieden te hebben gehaald en overgebracht naar Rusland of het schiereiland de Krim. Rusland bestrijdt dat en zegt dat het voornamelijk kinderen uit weeshuizen in oorlogszones zijn. Volgens Julia Usenko van de Oekraïense kinderbescherming zijn vrijdag de eerste drie betrokkenen in staat van beschuldiging gesteld en volgen er nog meer aanklachten.
Het ICC heeft in maart aanhoudingsbevelen uitgevaardigd over de vermeende ontvoering van kinderen tegen president Vladimir Poetin en de Russische kinderrechtencommissaris Maria Lvova-Belova. Lvova-Belova zei donderdag te hebben gesproken met de pauselijke vredesgezant Matteo Zuppi. Zuppi is op bezoek in Rusland en heeft er volgens de rooms-katholieke aartsbisschop van Moskou, Paolo Pezzi, gesproken "over humanitaire zaken die te maken hebben met vluchtelingen en met minderjarigen". Zuppi, die begin juni Kyiv bezocht, zou om de repatriëring van de kinderen hebben gevraagd.
Het ICC wordt gefinancierd door voornamelijk westerse mogendheden, vooral de EU, en wordt niet erkend door onder meer China, Rusland en de VS. Het heeft banden met de VN, maar is geen VN-organisatie.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Een deel van het bewijs aangevoerd tegen de van moord verdachte Luigi Mangione (28) is volgens een rechter in New York onwettig verkregen en niet toelaatbaar in het proces. Dat moet 8 september beginnen. Mangione wordt ervan beschuldigd eind 2024 in New York de baas van de zorgverzekeringsonderneming UnitedHealthcare, Brian Thompson, te hebben vermoord.
28 minuten geledenLONDEN (ANP) - De chauffeur van een vrachtwagen met daarin voor omgerekend 8 miljoen euro aan cocaïne, is in het Verenigd Koninkrijk veroordeeld tot dertien jaar en zes maanden cel. Dat meldt de National Crime Agency (NCA), het Britse agentschap dat zich bezighoudt met georganiseerde misdaad.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC) gaat experts sturen vanwege de recentste ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC). De experts uit de EU gaan op verzoek van het Afrikaanse Centrum voor Ziektebestrijding en Preventie naar hun hoofdkantoor in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Ze gaan daar helpen bij coördinatie van de ziektebestrijding.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - In de onderhandelingen over de toekomst van Groenland sorteren de Verenigde Staten voor op een grotere rol dan slechts militair. Dat schrijft The New York Times, dat zich baseert op vele gesprekken met Amerikaanse, Deense en Groenlandse bronnen.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Pakistan heeft als onderdeel van een defensiepact met Saudi-Arabië 8000 militairen, zo'n zestien gevechtsvliegtuigen en een luchtafweersysteem naar het land gestuurd, meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Dat moet bescherming bieden als Saudi-Arabië wordt aangevallen, wat herhaaldelijk gebeurde als onderdeel van de oorlog tussen Iran, Israël en de Verenigde Staten. Tegelijkertijd treedt Pakistan op als bemiddelaar in dat conflict.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Hongaarse president Tamás Sulyok is niet van plan af te treden, zegt hij in een interview met de Hongaarse nieuwssite Index.hu. Eerder had de onlangs verkozen premier Péter Magyar hem tot eind mei gegeven om zijn functie neer te leggen.
3 uur geleden