Oekraïne: graanexport weer mogelijk via de Donau
KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne meldt dat schepen ondanks de Russische blokkade van havens aan de Zwarte Zee weer door een belangrijke monding van de Donau varen. Dat voedt de hoop op een toename van de graanexport. "In de afgelopen vier dagen zijn zestien schepen door de riviermonding bij Bystre (dorp) gevaren", zei de plaatsvervangend minister van Infrastructuur, Joeri Vaskov. "We zijn van plan om dit tempo vast te houden."
De zestien schepen worden volgens Vaskov nu geladen met Oekraïens graan voor export naar buitenlandse markten. In het Roemeense Sulina-kanaal zouden meer meer dan negentig schepen wachten tot ook die met graan kunnen worden geladen. Er kunnen echter slechts vier schepen per dag de Sulina-route bereiken. Mocht dit aantal kunnen worden opgeschroefd tot acht schepen per dag, dan verwacht Oekraïne dat de maandelijkse export van graan met 500.000 ton kan toenemen.
Voor de Russische invasie vond volgens het ministerie van Infrastructuur ongeveer 80 procent van de Oekraïense export van landbouwproducten via zeehavens plaats. Nu is de export beperkt tot wat mogelijk is via Donau-havens, spoorwegen en autowegen richting het Westen.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.
2 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
6 uur geledenCHICAGO (ANP/AFP) - Een Amerikaanse jury heeft woensdag 49,5 miljoen dollar schadevergoeding toegekend aan de familie van een 24-jarige Amerikaanse die omkwam bij een vliegtuigcrash met een Boeing 737 MAX-toestel in 2019. De zaak was aangespannen door familieleden van Samya Stumo, die stierf bij de crash van Ethiopian Airlines waarbij 157 mensen om het leven kwamen.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is het jaar met stevige economische groei begonnen. Bedrijven en consumenten in het Verenigd Koninkrijk lijken volgens donderdag verschenen cijfers in het eerste kwartaal nog niet van de wijs te zijn gebracht door het uitbreken van de Iranoorlog en de flinke stijging van de brandstofprijzen.
9 uur geleden