Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne: graanexport weer mogelijk via de Donau

Oekraïne: graanexport weer mogelijk via de Donau

KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne meldt dat schepen ondanks de Russische blokkade van havens aan de Zwarte Zee weer door een belangrijke monding van de Donau varen. Dat voedt de hoop op een toename van de graanexport. "In de afgelopen vier dagen zijn zestien schepen door de riviermonding bij Bystre (dorp) gevaren", zei de plaatsvervangend minister van Infrastructuur, Joeri Vaskov. "We zijn van plan om dit tempo vast te houden."

De zestien schepen worden volgens Vaskov nu geladen met Oekraïens graan voor export naar buitenlandse markten. In het Roemeense Sulina-kanaal zouden meer meer dan negentig schepen wachten tot ook die met graan kunnen worden geladen. Er kunnen echter slechts vier schepen per dag de Sulina-route bereiken. Mocht dit aantal kunnen worden opgeschroefd tot acht schepen per dag, dan verwacht Oekraïne dat de maandelijkse export van graan met 500.000 ton kan toenemen.

Voor de Russische invasie vond volgens het ministerie van Infrastructuur ongeveer 80 procent van de Oekraïense export van landbouwproducten via zeehavens plaats. Nu is de export beperkt tot wat mogelijk is via Donau-havens, spoorwegen en autowegen richting het Westen.

Meer uit Financieel

Pantserhouwitsers krijgen beschermend net tegen drones

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse pantserhouwitsers krijgen netten die ze tegen kamikazedrones kunnen beschermen. Een Nederlands defensiebedrijf gaat die maken.

9 minuten geleden
ABN AMRO stijgt fors in AEX na banenreductie

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index, na de aankondiging komende jaren duizenden banen te schrappen. Daarmee wil de bank kosten verminderen en winstgevender worden. ABN AMRO maakte ook bekend dat het dochteronderneming Alfam, die persoonlijke leningen verstrekt, verkoopt aan Rabobank. Het aandeel kreeg er 6,5 procent bij.

1 uur geleden
Zeeuwse havens geraakt door stakingen in België

GENT (ANP) - Ook havens in Zeeland hebben last van de nationale stakingsdag in België. Een deel van de schepen die de havens bij Terneuzen en Vlissingen willen aandoen, kan die plaatsen niet bereiken. Dat meldt een woordvoerder van North Sea Port, het bedrijf achter de Zeeuwse havens en die van Gent.

2 uur geleden
Vivera dreigt boete te krijgen om gebruik woord 'gehakt'

AMSTERDAM (ANP) - Vivera dreigt een boete te krijgen van ruim 1000 euro omdat de producent van vleesvervangers het woord 'gehakt' gebruikt op de verpakkingen van zijn plantaardige producten. Het bedrijf heeft hierover een brief ontvangen van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA), die is ingezien door het ANP.

2 uur geleden
Google-eigenaar Alphabet stijgt op Wall Street, Nvidia bij dalers

NEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde dinsdag opnieuw tot de winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google profiteerde van een bericht dat Facebook-eigenaar Meta Platforms AI-chips van Google wil gebruiken. Volgens de technologienieuwssite The Information overweegt Meta om in 2027 door Google ontworpen chips in zijn datacenters te gebruiken. Bedrijven zoals Meta die AI-infrastructuur bouwen, zijn op zoek naar alternatieve chips om de afhankelijkheid van Nvidia te verminderen.

3 uur geleden
Brussel maant Nederland opnieuw minder uit te geven

STRAATSBURG (ANP) - Nederland geeft nog steeds te veel uit, oordeelt de Europese Commissie. Het kabinet moet in zijn begroting maatregelen nemen om te voldoen aan de afspraken van het Europese Groei- en Stabiliteitspact, stelt de Commissie in zijn dinsdag gepresenteerde najaarsprognose 2025.

3 uur geleden
Brussel hamert op meer onafhankelijkheid van Chinese grondstoffen

STRAATSBURG (ANP/AFP) - Zowel de Eurocommissaris voor de industrie, Stéphane Séjourné, als het Europees Parlement hamert er in een debat in Straatsburg op dat de EU minder afhankelijk moet worden van zeldzame grondstoffen uit China. Het gaat bijvoorbeeld om lithium en nikkel, die belangrijk zijn voor de productie van batterijen en accu's. Daarmee zijn ze essentieel voor de auto-, technologie- en defensie-industrie.

3 uur geleden