Oekraïne geïrriteerd over loslippige Von der Leyen
BRUSSEL/KIEV (ANP/DPA) - Kiev heeft ontstemd gereageerd op een video die Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen woensdag op Twitter heeft geplaatst. Ze zei daarin dat meer dan 100.000 Oekraïense soldaten zijn gesneuveld in de oorlog met Rusland. Von der Leyen heeft de video inmiddels verwijderd en de speech opnieuw geüpload, zonder dat dubieuze aantal.
Een woordvoerder van president Volodimir Zelenski zegt dat een update over het dodental alleen van de hoogste legercommandant, de defensieminister of de president zelf kan komen. Zelenski zal de nieuwe officiële cijfers "op het juiste moment" openbaar maken, aangezien het om gevoelige informatie gaat. Kiev heeft in elk geval aan de Europese Unie gevraagd hoe Von der Leyen aan deze informatie kwam.
Zowel Oekraïne als Rusland maakt zelden bekend hoeveel slachtoffers er zijn gevallen. Drie weken terug schatte de Amerikaanse generaal Mark Milley dat Oekraïne ongeveer 100.000 doden en gewonden had. Een EU-woordvoerder stelt dat Von der Leyen daar ook op doelde.
In haar toespraak riep ze op tot de vorming van een internationaal tribunaal om de misdaden van Rusland te veroordelen. Ze had het in het verwijderde fragment behalve de gestorven soldaten ook over 20.000 omgekomen Oekraïense burgers.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Oekraïne heeft zich niet aan de voorwaarden gehouden om Starlink te mogen gebruiken. Dat zegt Elon Musk, topman van SpaceX, dat eigenaar van Starlink is.
2 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn stem uitgebracht voor de midterm-verkiezingen. Die vinden pas op 3 november plaats, maar Trump heeft al vervroegd zijn stembiljet ingeleverd.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij de grootschalige protesten in Frankrijk zijn zaterdag bijna duizend mensen aangehouden, meldt minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Toch zijn de meeste demonstraties volgens hem goed verlopen. Vorige week liepen de betogingen nog uit op zware rellen en de regering had een grote politiemacht ingezet om te voorkomen dat dat weer zou gebeuren.
6 uur geledenROME (ANP) - Italiaanse demonstranten zijn zaterdag het wereldberoemde oud-Romeinse amfitheater Colosseum in Rome binnengedrongen. In Italië wordt in meerdere steden gedemonstreerd, waarbij dat in een aantal gevallen tot confrontaties met de politie leidt.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie meldt dat 110.000 mensen hebben deelgenomen aan de grote protestmars in Parijs. Die demonstratie zou tot nu toe "kalm" zijn verlopen. In andere Franse steden is de situatie al wel onrustig en grijpt de politie in.
8 uur geledenORLÉANS (ANP) - Jordan Bardella is met 98,98 procent herkozen als voorzitter van de Franse rechtsradicale politieke partij Rassemblement National (RN). Hij was de enige kandidaat.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft in meerdere steden ingegrepen bij protesten. Onder meer in Lyon, Lille, Toulouse, Nantes en Nice is traangas ingezet. In die laatste twee steden gebruikte de politie volgens Le Parisien ook een waterkanon.
9 uur geleden