Oekraïne gaat meer mannen oproepen voor strijd tegen Russen
KYIV (ANP/DPA) - Oekraïne verwacht een verdere mobilisatie voor de strijd tegen de Russische invasietroepen. De mobilisatie zal echter niet verder gaan dan volgens de bepalingen die bij de start van de oorlog vorig jaar werden vastgelegd.
Er is geen sprake van een ongeplande maatregel, verzekert Kyiv. De mobilisatie is al anderhalf jaar aan de gang. "Ophef is nergens voor nodig. Alles verloopt volgens het plan dat we momenteel volgen", aldus een topambtenaar van de Nationale Veiligheidsraad.
Na de Russische invasie werd de staat van beleg afgekondigd. Alle mannen tussen achttien en zestig jaar zijn daardoor verplicht hun dienstplicht te vervullen als ze worden opgeroepen. Uitzonderingen zijn er bijvoorbeeld in verband met de gezondheid of bij alleenstaande vaders. Hoeveel personen tot nu toe zijn opgeroepen is niet bekend, maar vorig jaar waren het er al honderdduizenden.
Onlangs werd Oekraïne opgeschrikt door een corruptieschandaal bij de oproepingen. De media brachten de zaak aan het licht waarbij een ambtenaar vastgoed in Spanje had gekocht, blijkbaar met steekpenningen die hij kreeg door rijke jonge Oekraïners ongeschikt voor de dienstplicht te verklaren. President Zelensky gaf daarop de opdracht het hele systeem tegen het licht te houden.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Chinese leider Xi Jinping heeft president Vladimir Poetin van Rusland gezegd dat de twee landen een groot plan moeten maken voor de verdere ontwikkeling van hun relaties. De twee hebben een videogesprek gevoerd. Poetin noemde de banden met China "een belangrijke stabiliserende factor in een turbulente wereld".
52 minuten geledenLANDSTUHL (ANP) - Een 36-jarige treinconducteur van de Duitse spoorwegen is doodgeslagen door een zwartrijder. De medewerker van Deutsche Bahn, Serkan, is in het ziekenhuis overleden, melden Duitse media. Hij werd maandagavond in een trein vlak bij Landstuhl in deelstaat Rijnland-Palts door een 26-jarige zwartrijder zo hard geslagen dat hij het bewustzijn verloor.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - Een Japans kersenbloesemfestival op een populair uitkijkpunt met zicht op de berg Fuji gaat niet door. Lokale autoriteiten hebben het evenement geschrapt wegens zorgen van bewoners over drukte en overlast van toeristen, meldt persbureau Kyodo.
1 uur geledenROME (ANP/AFP) - Agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE hebben in Italië geen operationele rol bij de Olympische Spelen. Dat benadrukte minister van Binnenlandse Zaken Matteo Piantedosi, die de ophef over de komst van de Amerikanen onnodig noemde. "ICE kan geen operationele politietaken uitvoeren op ons nationale grondgebied en zal dat ook nooit kunnen."
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De voormalige Britse prins Andrew is maandagnacht vertrokken uit Royal Lodge in Windsor en woont nu in Wood Farm Cottage in Sandringham, meldt onder meer de BBC. De verhuizing komt na het vrijgeven van nieuwe documenten waarin hij weer wordt gelinkt aan de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het dodental door de zware sneeuwval in Japan is opgelopen tot 35. Ook raakten de afgelopen tijd zeker 393 mensen gewond, melden de autoriteiten. Die waarschuwen voor nieuwe risico's nu de temperaturen weer stijgen.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - Europese veiligheidsfunctionarissen vermoeden dat Rusland de communicatie van een aantal belangrijke satellieten heeft onderschept, schrijft The Financial Times. Daardoor bestaat niet alleen het risico dat de Russen gevoelige informatie in handen krijgen, maar mogelijk zouden ze zelfs de koers van de satellieten kunnen aanpassen.
4 uur geleden