
Oekraïne en Russen bereiken akkoord over vluchtroutes burgers
KIEV (ANP/RTR/AFP) - De delegaties van Oekraïne en Rusland zijn vluchtroutes voor burgers overeengekomen in Oekraïense gebieden waar de gevechten het hevigst zijn. Dat maakten Oekraïne en Rusland bekend na een tweede ronde van overleg tussen delegaties uit beide landen in Belarus.
Oekraïne had gepleit voor dergelijke humanitaire corridors. Aanvankelijk had een onderhandelaar gemeld dat er slechts over was gesproken.
De partijen kwamen ook een derde ronde van overleg "binnenkort" overeen. Een doorbraak over een staakt-het-vuren bleef uit, precies een week na de Russische invasie in het buurland.
Zonder enig resultaat
De eerste gespreksronde maandag was zonder enig resultaat afgesloten. Het jongste overleg vond plaats in de regio Brest in het westen van Belarus. Oorspronkelijk zou het vervolg woensdagavond plaatsvinden.
De regering in Kiev wilde een onmiddellijk staakt-het-vuren bereiken en terugtrekking van de Russische troepen. De Oekraïense president Volodimir Zelenski had als voorwaarde voor nieuw overleg gesteld dat Rusland eerst zou stoppen met bombardementen, maar die worden voortgezet.
Rusland wil dat het buurland wordt gedemilitariseerd en dat onder meer de inlijving van de Krim wordt erkend.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een voorstel gedaan om de impasse te doorbreken in de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. Dat zeggen Europese en Iraanse bronnen tegen de krant The New York Times. Het voorstel zou Iran in staat stellen om nog enige tijd door te gaan met de productie van laagverrijkt uranium. Ondertussen wordt dan gewerkt aan een plan dat moet voorkomen dat het land kernwapens kan ontwikkelen.
5 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse oppositiekopstuk Lee Jae-myung heeft de presidentsverkiezingen gewonnen van zijn conservatieve tegenstander Kim Moon-soo, de kandidaat van regeringspartij PPP. Dat blijkt uit de officiële cijfers van de nationale kiescommissie.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk heeft vernietigend geoordeeld over een megawet met belastingverlagingen die president Donald Trump door het Congres probeert te loodsen. "Deze enorme, schandalige, met overbodige uitgaven overladen begroting van het Congres is een walgelijk gedrocht", schreef hij op berichtendienst X. Musk berispte politici die het voorstel steunen. "Jullie weten donders goed dat dit niet door de beugel kan."
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis bevestigt dat president Donald Trump deze maand naar de NAVO-top in Den Haag gaat. Zijn woordvoerster Karoline Leavitt reageerde bevestigend toen ze een vraag kreeg over zijn aanwezigheid.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vijf nieuwe leden van de VN-Veiligheidsraad gekozen. Bahrein, Colombia, de Democratische Republiek Congo, Letland en Liberia beginnen op 1 januari 2026.
7 uur geledenGENÈVE/AL-FASHIR (ANP/AFP/RTR) - Uit Soedan zijn al vier miljoen mensen gevlucht sinds de bloedige oorlog losbarstte in 2023 tussen de militaire leider van het land en diens toenmalige tweede man en rivaal. Volgens VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR is in Soedan de grootste vluchtelingencrisis van dit moment.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky uitgenodigd voor de NAVO-top in Den Haag, bevestigen NAVO-bronnen. Zelensky zelf verklaarde al dat Oekraïne een uitnodiging had ontvangen, maar liet in het midden of die aan hem persoonlijk was gericht.
9 uur geleden