Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne en Rusland werken aan nieuwe gevangenenruil

Oekraïne en Rusland werken aan nieuwe gevangenenruil

ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne en Rusland werken aan een nieuwe gevangenenruil na een tweede overleg tussen hun delegaties in Istanbul, zo maakten beide landen bekend na afloop. Over een staakt-het-vuren is geen overeenstemming bereikt.

De delegaties hebben via bemiddelaar Turkije documenten uitgewisseld en "we bereiden een nieuwe vrijlating van krijgsgevangenen voor", zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky vanuit Vilnius. De Oekraïense minister van Defensie Roestem Oemjerov verklaarde in Istanbul dat de uitwisseling zich vooral zal richten op ernstig gewonden en jongeren onder de 25 jaar. De lichamen van dode soldaten maken ook deel uit van de ruil.

Een Oekraïense onderhandelaar zei dat Rusland een onvoorwaardelijk staakt-het-vuren nog steeds weigert. Het hoofd van de Russische delegatie Vladimir Medinski zei dat Rusland de voorwaarden voor een volledig bestand heeft gedeeld. Ook zei hij dat Rusland een bestand van twee of drie dagen heeft voorgesteld in bepaalde gebieden, zodat de lichamen van omgekomen strijders kunnen worden verzameld.

Opnieuw in gesprek gaan

Zelensky verklaarde ook dat "de agressor geen enkele beloning mag krijgen voor oorlog. Poetin mag niets krijgen wat zijn agressie zou rechtvaardigen."

Oekraïne heeft voorgesteld later deze maand opnieuw met elkaar in gesprek te gaan. De Turkse president Erdogan heeft gezegd gastheer te willen zijn van een ontmoeting tussen presidenten Zelensky, Poetin en Donald Trump.

Oekraïne en Rusland kwamen maandag voor de tweede keer sinds ruim drie jaar bijeen voor direct overleg. De eerste keer was vorige maand, eveneens in Istanbul. Toen maakten de landen afspraken over de uitwisseling van in totaal 2000 gevangenen. Het was de grootste gevangenenruil in de oorlog tot nu toe.

Meer uit Buitenland

Duizenden demonstreren in Berlijn tegen oorlog in Gaza

BERLIJN (ANP/DPA/AFP) - In Berlijn hebben duizenden mensen gedemonstreerd tegen de oorlog in Gaza. Onder de leus "Stop de genocide in Gaza" trokken volgens de politie ongeveer 12.000 mensen naar de Brandenburger Tor. De organisatoren schatten het aantal deelnemers op ongeveer 20.000.

52 minuten geleden
Polen zet gevechtsvliegtuigen in om drone-aanvallen in Oekraïne

WARSCHAU (ANP/DPA) - Polen heeft zaterdag gevechtsvliegtuigen laten opstijgen vanwege een dreigende Russische drone-aanval op aangrenzende regio's van Oekraïne. Ook de luchtverdedigingssystemen op de grond werden in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Inmiddels is het gevaar geweken en zijn de operaties weer gestaakt, aldus de strijdkrachten op X.

3 uur geleden
Arrestaties bij massale rechtse betoging in Londen

LONDON (ANP/AFP) - De politie in Londen heeft negen arrestaties verricht bij de massaal bezochte demonstratie van activist Tommy Robinson. Het Londense korps verwacht dat er meer arrestaties zullen volgen.

3 uur geleden
Veel gewonden bij explosie in café in Madrid

MADRID (ANP/RTR) - Bij een explosie in een café in de Spaanse hoofdstad Madrid zijn zaterdag 25 mensen gewond geraakt. Twee van hen waren er ernstig aan toe en werden naar het ziekenhuis gebracht, melden de Spaanse hulpdiensten.

4 uur geleden
Partij VOX start in Madrid congres zonder Argentijnse eregast

MADRID (ANP) - De rechtse nationalistische Spaanse partij VOX is in een congrescentrum in het zuidwesten van Madrid begonnen aan een jaarcongres dat dit jaar in het teken staat van 'Het begin van de Reconquista'. De term verwijst naar de herovering van het Iberisch schiereiland in de achtste eeuw op de islamitische overheersers. De meeste publieke evenementen en de komst van buitenlandse gasten worden zondag verwacht. De Argentijnse president Javier Milei heeft op de valreep laten weten niet naar Madrid te komen en zou een boodschap per video sturen.

6 uur geleden
Meer dan honderdduizend demonstranten in Londen

LONDEN (ANP/RTR) - De demonstratie van de radicaalrechtse Tommy Robinson in Londen heeft meer dan honderdduizend mensen op de been gebracht, waarbij het ook tot aanvaringen met de politie kwam. Er is ook een tegenbetoging, waar vooralsnog enkele duizenden demonstranten op af zijn gekomen.

6 uur geleden
Trump tot NAVO-landen: eerst stoppen met olie uit Rusland

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft NAVO-landen een brief geschreven waarin hij zegt dat ze eerst moeten stoppen met olie uit Rusland te importeren en zelf met strenge sancties moeten komen, voordat de VS overgaan tot meer sancties tegen Rusland.

8 uur geleden