Oekraïne eist dat elk vredesplan grenzen van 1991 respecteert
KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne eist dat elk vredesplan de Oekraïense grenzen van 1991 respecteert. De regering in Kiev is niet bereid grondgebied op te geven, benadrukte een topadviseur van de Oekraïense president Volodimir Zelenski.
Elk plan om de Russische oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de terugtrekking van Russische troepen naar de grenzen van Oekraïne in 1991 inhouden, aldus Kiev nadat China een 12-puntenplan had gepresenteerd voor een staakt-het-vuren.
Elk zogenoemd vredesplan met alleen een bestand en "als resultaat een nieuwe afbakeningslijn en een voortdurende bezetting van Oekraïens grondgebied, gaat niet over vrede, maar over het bevriezen van de oorlog, over een Oekraïense nederlaag" en over de "volgende fases van de Russische genocide", twitterde de topadviseur. "De positie van Oekraïne is bekend: de terugtrekking van Russische troepen naar de grenzen van 1991."
In dat jaar werd het land onafhankelijk. Het grondgebied omvatte destijds het schiereiland de Krim, dat in 2014 door Moskou werd ingelijfd, en de vorig jaar door de Russen ingenomen gebieden.
Westerse bondgenoten van Kiev reageerden eveneens terughoudend op het Chinese plan, dat Beijing precies een jaar na de Russische invasie bekendmaakte.
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/AFP) - De voormalige Syrische grootmoefti Ahmed Hassoun heeft in Syrië een levenslange gevangenisstraf opgelegd gekregen. Hassoun had nauwe banden met de inmiddels verdreven dictator Bashar al-Assad en verscheen regelmatig aan zijn zijde.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Het dodental door de zware aardbeving van deze maand in Indonesië is opgelopen naar honderd. Het aantal overleden slachtoffers steeg nadat gewonden waren bezweken aan hun verwondingen, melden de autoriteiten.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne wil vrede, maar zal zich niet zomaar tegen elke prijs overleveren aan Rusland. President Volodymyr Zelensky zei dat in een videotoespraak ter gelegenheid van 35 jaar Oekraïense onafhankelijkheid.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Britse premier Andy Burnham is maandag in Kyiv aangekomen voor zijn eerste internationale bezoek als regeringsleider. Ook EU-leider António Costa, de Luxemburgse premier Luc Frieden, de Moldavische president Maia Sandu en de Estse president Alar Karis zijn in Oekraïne op de dag waarop het land 35 jaar onafhankelijkheid viert.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Diefstallen uit musea worden steeds vaker met geweld gepleegd, schrijft Europol. De EU-politiedienst ziet daarnaast dat de daders het steeds vaker hebben gemunt op waardevolle voorwerpen zoals edelmetalen, edelstenen en cultureel erfgoed.
4 uur geledenASTANA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De aan de president gelieerde partij Adilet heeft bij verkiezingen in Kazachstan zo'n 71 procent van de stemmen gekregen. Dat gaat president Kassym-Jomart Tokayev een sterkere positie opleveren. Adilet werd in mei opgericht en de voormalige regeringspartij Amanat ging erin op. Adilet wordt geleid door belangrijke medewerkers van Tokayev. De vier andere partijen die de kiesdrempel haalden, worden ook gezien als pro-Tokayev.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiemateriaal. Daarvoor is goedkeuring gegeven, meldt de Europese Commissie maandag. Het geld maakt deel uit van de EU-lening van 90 miljard euro die eind vorig jaar is afgesproken voor Oekraïne.
6 uur geleden