Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne eist dat elk vredesplan grenzen van 1991 respecteert

Oekraïne eist dat elk vredesplan grenzen van 1991 respecteert

KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne eist dat elk vredesplan de Oekraïense grenzen van 1991 respecteert. De regering in Kiev is niet bereid grondgebied op te geven, benadrukte een topadviseur van de Oekraïense president Volodimir Zelenski.

Elk plan om de Russische oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de terugtrekking van Russische troepen naar de grenzen van Oekraïne in 1991 inhouden, aldus Kiev nadat China een 12-puntenplan had gepresenteerd voor een staakt-het-vuren.

Elk zogenoemd vredesplan met alleen een bestand en "als resultaat een nieuwe afbakeningslijn en een voortdurende bezetting van Oekraïens grondgebied, gaat niet over vrede, maar over het bevriezen van de oorlog, over een Oekraïense nederlaag" en over de "volgende fases van de Russische genocide", twitterde de topadviseur. "De positie van Oekraïne is bekend: de terugtrekking van Russische troepen naar de grenzen van 1991."

In dat jaar werd het land onafhankelijk. Het grondgebied omvatte destijds het schiereiland de Krim, dat in 2014 door Moskou werd ingelijfd, en de vorig jaar door de Russen ingenomen gebieden.

Westerse bondgenoten van Kiev reageerden eveneens terughoudend op het Chinese plan, dat Beijing precies een jaar na de Russische invasie bekendmaakte.

Meer uit Buitenland

Israël waarschuwt voor aanslagen in het buitenland op 7 oktober

TEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische Nationale Veiligheidsraad (NSC) heeft gewaarschuwd voor aanslagen op Israëliërs en Joden over de hele wereld komende woensdag. Het is dan drie jaar sinds de Hamas-aanslagen van 7 oktober op Israël. "Terroristische organisaties, aangevoerd door Iran en zijn bondgenoten, Hamas en wereldwijde jihadistische groeperingen, zien de datum als een belangrijke mijlpaal", aldus de raad.

32 minuten geleden
Franse premier schrapt lessen op scholen voor overleg

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft in het parlement gezegd dat de lessen op middelbare scholen deze week worden geschrapt om tijd te maken voor intern overleg in de onderwijsinstellingen. Hij sprak van "een periode voor interne democratie" waar de minister van Onderwijs Édouard Geffray tijd voor wil.

41 minuten geleden
Separatisten Mali weg uit strategisch belangrijke plaats

BAMAKO (ANP/RTR) - Separatisten in Mali hebben hun terugtrekking gemeld uit de strategisch belangrijke plaats Kidal. Dat is volgens het Azawad Liberation Front (FLA) een reactie op luchtaanvallen van de strijdkrachten.

1 uur geleden
NBC: Republikeinen geven 700 miljoen extra uit aan verkiezingen

WASHINGTON (ANP) - Republikeinen hebben sinds 1 september meer dan 700 miljoen dollar (622 miljoen euro) uitgegeven aan extra advertenties rond de midterms, de tussentijdse verkiezingen in de VS. Volgens NBC News is het geld bedoeld om te voorkomen dat Democraten er op onverwachte plekken met de winst vandoor gaan.

1 uur geleden
Ouders en leraren lopen mee met scholierenbetoging

LYON (ANP) - Bij de middelbare scholierenbetoging in Lyon zijn volgens Franse media de betogers vergezeld van leraren, ouders en vakbondsmensen. Ouders zijn niet alleen verontwaardigd over misstanden in het onderwijs, maar ook bezorgd over de veiligheid van hun kinderen tijdens de demonstraties.

1 uur geleden
Trump Jr. betaalde feestkosten terug, zegt Russische zakenman

ISTANBUL (ANP/BLOOMBERG) - Een Russische zakenman die betaalde voor feesten rond de bruiloft van de zoon van Donald Trump, heeft zijn geld teruggekregen. "Hij heeft het terugbetaald, maar ik begreep niet waarom, want ik zie het niet als een bijzonder cadeau", zei Oemar Kremljov in Istanbul tegen de pers.

1 uur geleden
Brussel wil vetorecht inperken als EU gaat uitbreiden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil het vetorecht van lidstaten inperken op bepaalde onderwerpen als de EU gaat uitbreiden. Dat staat in een voorstel dat het dagelijks bestuur van de EU dinsdag presenteert. Om sneller en effectiever te kunnen beslissen over sancties, belasting op energie en belastingfraude, zou akkoord van een zogeheten gekwalificeerde meerderheid van de lidstaten genoeg moeten zijn, aldus de Commissie.

2 uur geleden