Oekraïne eist dat elk vredesplan grenzen van 1991 respecteert
KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne eist dat elk vredesplan de Oekraïense grenzen van 1991 respecteert. De regering in Kiev is niet bereid grondgebied op te geven, benadrukte een topadviseur van de Oekraïense president Volodimir Zelenski.
Elk plan om de Russische oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de terugtrekking van Russische troepen naar de grenzen van Oekraïne in 1991 inhouden, aldus Kiev nadat China een 12-puntenplan had gepresenteerd voor een staakt-het-vuren.
Elk zogenoemd vredesplan met alleen een bestand en "als resultaat een nieuwe afbakeningslijn en een voortdurende bezetting van Oekraïens grondgebied, gaat niet over vrede, maar over het bevriezen van de oorlog, over een Oekraïense nederlaag" en over de "volgende fases van de Russische genocide", twitterde de topadviseur. "De positie van Oekraïne is bekend: de terugtrekking van Russische troepen naar de grenzen van 1991."
In dat jaar werd het land onafhankelijk. Het grondgebied omvatte destijds het schiereiland de Krim, dat in 2014 door Moskou werd ingelijfd, en de vorig jaar door de Russen ingenomen gebieden.
Westerse bondgenoten van Kiev reageerden eveneens terughoudend op het Chinese plan, dat Beijing precies een jaar na de Russische invasie bekendmaakte.
Meer uit Buitenland
WICKLOW (ANP) - Een aantal EU-lidstaten heeft woensdag toegezegd Oekraïne te helpen aan extra luchtverdediging, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. Om welke landen het gaat, zei Kallas niet op de persconferentie na de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Ierland. Landen die onderscheppingsraketten zoals Patriots op voorraad hebben, maar die zelf willen houden, werden door onder meer Nederland aangespoord die aan Oekraïne ter beschikking te stellen.
45 minuten geledenWICKLOW (ANP) - Er is brede steun voor een EU-visumverbod voor Russische ex-strijders en strengere visumbeperkingen voor Russische toeristen. Dat heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag gezegd. Diverse EU-landen pleiten daar al langer voor, maar overeenstemming is er nog niet. Kallas hoopt dat het drone-incident in Leipzig de nog twijfelende lidstaten ervan overtuigt dat visarestricties nodig zijn voor de veiligheid van Oekraïne en Europa.
52 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het opschalen van de ebolabestrijding is nodig om de uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) tegen te gaan, volgens hoofd van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus. Het traceren van besmette personen en hun contacten blijft een uitdaging. Veel ebolaslachtoffers stonden niet bekend als contacten van besmette personen.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Het dodental na de verwoestende overstromingen in Nepal en Tibet is gestegen naar 1225. Ze hebben in Nepal zeker 1204 mensen het leven gekost, aldus de Nepalese rampendienst. Volgens Chinese staatsmedia ligt het dodental in Tibet op 21.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse politie krijgt bij de veiligheidsoperatie rond de uitvaart van koning Harald hulp van Zweden en Denemarken, zo meldt het Noorse persbureau NTB. De operatie behoort volgens de politie tot een van de grootste in de Noorse geschiedenis.
1 uur geledenAARAU (ANP/AFP) - De 43-jarige verdachte van de dodelijke schietpartij bij een dansfeest in het Zwitserse Aarau afgelopen weekend, kampt met psychologische problemen. Dat meldt justitie in Zwitserland woensdag. Na de schietpartij overleed een 22-jarige Italiaanse, vijf anderen raakten gewond.
3 uur geledenNICOSIA (ANP/AFP) - Het gezonken hogesnelheidsveer dat zondag verongelukte voor de kust van Noord-Cyprus, is gevonden. Dat meldt de leider van de zelfverklaarde republiek, Tufan Erhurman. Twee vaartuigen uitgerust met onderzeedrones hebben het veer weten te bereiken. Het tweede daarvan, dat woensdag arriveerde, moet nu het wrak zien te bergen.
5 uur geleden