Oekraïne dringt Russische Zwarte Zee-vloot deels terug
KIEV (ANP/AFP) - Het leger van Oekraïne claimt de Russische vloot in de Zwarte Zee te hebben teruggedrongen tot 100 kilometer van de kustlijn. Het ministerie van Defensie schrijft op Telegram dat de Russen het volledige noordwestelijke gedeelte van de zee niet meer in handen hebben. Geen van beide partijen zou het gebied, dat een "grijze zone" wordt genoemd, controleren. Moskou heeft nog niet gereageerd en de informatie is nog niet onafhankelijk bevestigd.
Volgens het Oekraïense ministerie hebben de Russen hun raketsystemen in de regio Cherson en op de Krim ingeschakeld om de kust te verdedigen tegen Oekraïense aanvallen. Ook zouden ze versterkingen hebben gestuurd naar het strategisch gelegen Slangeneiland.
De Russische vloot blokkeert al weken Oekraïense schepen in de Zwarte Zee, ook voor het vervoer van burgers en voor de handel. Omdat Oekraïne een belangrijke exporteur van graan is, dreigt er wereldwijd een voedselcrisis. De blokkades zijn ondanks het oprukken van de Oekraïners niet opgeheven. Ook kunnen de Russische schepen nog steeds raketten richting land afvuren.
Eind mei zegde Denemarken toe om krachtige antischeepsraketten te leveren om de kust beter te verdedigen. Eerder verloren de Russen al schepen, zoals het vlaggenschip van de Zwarte Zee-vloot, de Moskva.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
2 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
4 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
7 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
9 uur geledenQUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.
9 uur geledenTURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.
10 uur geleden