Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne dreigt met aanschaf kernwapens

Oekraïne dreigt met aanschaf kernwapens

BERLIJN/PARIJS (ANP/DPA/RTR) - Oekraïne dreigt met de aanschaf van kernwapens als het geen lid mag worden van de NAVO. Het land ziet anders geen andere mogelijkheid zichzelf te verdedigen tegen Rusland, zegt de Oekraïense ambassadeur in Berlijn. "Hoe kunnen we anders onze verdediging garanderen?", aldus Andri Melnyk bij het radiostation Deutschlandfunk.

"We maken óf deel uit van een alliantie zoals NAVO en dragen bij aan de versterking van Europa, óf we hebben maar één optie: onszelf bewapenen", zegt de ambassadeur. Hij wees daarbij op de mogelijkheid kernwapens te verwerven.

Oekraïne probeert al jaren lid te worden van de NAVO, maar gesprekken daarover zijn telkens afgewezen. Het land was ooit een grote kernmacht, maar de voormalige Sovjetrepubliek gaf haar nucleaire arsenaal in 1994 op na veiligheidsgaranties van de Verenigde Staten, Rusland en het Verenigd Koninkrijk.

Spanningen

De spanningen tussen Oekraïne en Rusland lopen recent opnieuw op, mede door de opbouw van grote concentraties Russische troepen aan de Oekraïense grens en op de Krim, een Oekraïens gebied dat in 2014 door Moskou is geannexeerd. De Russische mobilisatie vindt plaats tegen de achtergrond van oplaaiend geweld tussen het Oekraïense regeringsleger en de door Rusland gesteunde separatisten in Oost-Oekraïne.

De Oekraïense president Volodimir Zelenski sprak vrijdag met de Franse president Emmanuel Macron en de Duitse bondskanselier Angela Merkel over Oost-Oekraïne. De drie riepen Rusland op de troepen aan de grens en op de Krim terug te trekken. De leider van Oekraïne zei bereid te zijn om samen met Frankrijk en Duitsland een gesprek aan te gaan met de Russische president Vladimir Poetin.

Zelenski, die in Parijs is, liet verder na afloop van het overleg weten dat hij met Macron de mogelijke toetreding van Oekraïne tot de NAVO heeft besproken.

Meer uit Buitenland

Nobelprijs voor de Vrede naar Navanethem Pillay

OSLO (ANP) - De Nobelprijs voor de Vrede gaat dit jaar naar rechter en oud-VN-mensenrechtenchef Navanethem Pillay. Zij krijgt de prijs voor haar inzet voor vrede en internationaal recht, aldus het Noorse Nobelcomité vrijdag. Het comité stelt dat de Zuid-Afrikaanse "de reikwijdte en de impact van het internationaal recht aanzienlijk heeft vergroot". Pillay was rechter bij het hooggerechtshof van Zuid-Afrika, het Rwandatribunaal en het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag.

31 minuten geleden
Russisch techbedrijf Yandex meldt nieuwe aanval op datacentrum

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische techreus Yandex heeft opnieuw melding gemaakt van een aanval op een datacentrum, de tweede in twee dagen. Een droneaanval trof een locatie in de regio Kaloega.

40 minuten geleden
Ethiopië eist in brief aan VN terugtrekking troepen van Eritrea

ADDIS ABEBA (ANP/RTR) - Ethiopië heeft in een brief aan de Veiligheidsraad van de VN geëist dat het buurland Eritrea zijn troepen terugtrekt uit Ethiopië. Volgens de minister van Buitenlandse Zaken Gedion Timothewos laat de aanwezigheid van Eritrese troepen op het grondgebied van Ethiopië geen andere keuze dan dat het land zich tegen Eritrea verdedigt. Hij spreekt van "schaamteloze agressie en een complete invasie". Het Eritrese regime weerspreekt dit.

1 uur geleden
Doden bij aanvallen op luchthaven Saudische hoofdstad

RIYAD (ANP/RTR/AFP) - Zeker drie Saudische burgers zijn om het leven gekomen bij twee aanvallen op de luchthaven van de Saudische hoofdstad Riyad. Dat meldt de burgerluchtvaartautoriteit. De aanvallen vonden donderdag al plaats.

1 uur geleden
Mamdani wil dat Trump activiteiten ICE in New York beëindigt

NEW YORK (ANP/AFP) - Burgemeester Zohran Mamdani van New York gaat van de Amerikaanse president Donald Trump eisen dat immigratiedienst ICE alle handhavingsacties in de stad staakt. Dat schreef Mamdani donderdag op X, nadat ICE een man in New York zou hebben neergeschoten.

6 uur geleden
Tientallen arrestaties in Luik bij studentenprotesten

LUIK (ANP/BELGA) - De politie in het Belgische Luik heeft 76 mensen opgepakt tijdens studentenprotesten in de stad. Net als in Frankrijk lopen de protesten van scholieren en studenten in Luik de afgelopen dagen ook uit op rellen.

14 uur geleden
Leger VS wijst op systeemfouten bij crash vliegtuig en helikopter

WASHINGTON (ANP/RTR) - De botsing tussen een vliegtuig van American Airlines en een Black Hawk-helikopter van het leger in Washington vorig jaar was het gevolg van verschillende systeemfouten. Dat staat in een onderzoeksrapport van het Amerikaanse leger, dat is ingezien door persbureau Reuters. Bij de crash kwamen 67 mensen om het leven.

14 uur geleden