Oekraïne: doden na Russische raketaanval op restaurant Kramatorsk
KRAMATORSK (ANP/RTR/AFP) - Bij een raketaanval op het centrum van de Oost-Oekraïense stad Kramatorsk zijn zeker acht doden gevallen, melden de autoriteiten, en 56 mensen raakten gewond. Volgens de Oekraïense gouverneur van de regio Donetsk werd een pizzarestaurant geraakt waar op dat moment veel mensen zaten te eten.
Het gebouw waarin het restaurant is gevestigd, is gedeeltelijk verwoest. Onder de gewonden is volgens de minister van Binnenlandse Zaken ook een jong kind. Hij sluit niet uit dat meer slachtoffers onder het puin liggen. Hulpdiensten doorzoeken het puin nog.
De Oekraïense autoriteiten zeggen dat het Russische leger de raketaanval uitvoerde. Moskou heeft nog niet gereageerd op die beschuldigingen, maar beweert sinds het begin van de invasie in februari 2022 dat zijn strijdkrachten geen burgerdoelen bestoken. President Volodymyr Zelensky zei in zijn dagelijkse videoboodschap over de aanval: "Dergelijke terreur bewijst ons en de hele wereld keer op keer dat Rusland voor al zijn daden maar één ding verdient: een nederlaag en een tribunaal."
Kramatorsk is de grootste stad in de regio Donetsk die nog in handen is van de Oekraïners. Er wonen zo'n 150.000 mensen. De stad is al vaker het doelwit geweest van aanvallen door de Russische strijdkrachten, die heel Donetsk willen innemen. In april 2022 kwamen bij een aanval op het treinstation van de stad 63 mensen om.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
52 minuten geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
53 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet weer de belangrijkste prioriteit worden, zei de Poolse premier Donald Tusk. "Dit is een cruciale kwestie voor de veiligheid van Europa", zei Tusk bij aankomst in Brussel voor de ingelaste EU-top met regeringsleiders. "Het mag niet zo zijn dat Oekraïne, door zowel noodzakelijke als onnodige afleidingen en emoties, naar de achtergrond is verdwenen."
55 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Ruim 134.000 mensen zijn ontheemd in het noordoosten van Syrië na gevechten en een bestand tussen het regeringsleger en Koerdische strijders. In drie dagen is het aantal ontheemden in de provincie Hasakeh gestegen tot zeker 134.803 personen, vergeleken met 5725 geregistreerde gevallen zondag, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie van de Verenigde Naties.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt "uiterst waakzaam" te blijven, ook nu de ergste crisis over Groenland voorbij lijkt te zijn. Dat zei hij voorafgaand aan overleg met de EU-leiders in Brussel. "We staan klaar om de middelen die tot onze beschikking staan te gebruiken, mochten we opnieuw het doelwit van bedreigingen worden", zei hij.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is "zeer dankbaar" dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn "oorspronkelijke plan om Groenland te annexeren heeft laten varen". Dat zei hij voorafgaand aan een ingelaste EU-top over de Groenland-kwestie. "En ik ben ook dankbaar dat hij heeft afgezien van het opleggen van extra tarieven op 1 februari", zei hij.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn officieel geen lid meer van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). President Donald Trump trok zijn land een jaar geleden op de eerste dag van zijn presidentschap al terug uit die VN-organisatie, maar moest nog een jaar wachten tot de stap formeel werd gezet.
2 uur geleden