Oekraïne: doden en gewonden door Russische aanvallen
KIEV (ANP/DPA) - Door Russische aanvallen zijn in het door Oekraïne gecontroleerde deel van de regio Donetsk, in het oosten van het land, vijf burgers omgekomen. "Vandaag hebben de Russen vijf burgers van Donbas gedood en vier anderen verwond", meldt gouverneur Pavlo Kirilenko van de regio vrijdag op Telegram.
Volgens het Oekraïense leger hebben de Russen woonwijken en infrastructuur onder vuur genomen met artillerie, tanks, mortieren en vliegtuigen. "De bezetters hebben 49 plekken in de regio's Donetsk en Loehansk beschoten", staat in een vrijgegeven verklaring. De Oekraïners zouden zestig Russische strijders hebben gedood en vijf tanks hebben vernietigd. Volgens de regering zijn tientallen bewoners uit de Donbas geëvacueerd.
De gouverneur van Loehansk spreekt van een moeilijke situatie in de zwaarbevochten Oost-Oekraïense stad Severodonetsk. Volgens hem zijn er voldoende middelen om de verdediging van de stad vol te houden, maar kan het zijn dat het Oekraïense leger zich om tactische redenen terugtrekt. De Russen zijn inmiddels in de stad. Severodonetsk is een van de laatste steden van Loehansk die Oekraïne in handen heeft.
Meer uit Buitenland
MERSIN (ANP/DPA) - De Turkse oud-oppositieleider Kemal Kiliçdaroğlu heeft bijna een jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan, aldus zijn advocaat. Hij leidde dertien jaar de grootste oppositiepartij CHP en deed mee aan de presidentsverkiezingen in 2023.
28 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken bij het produceren en aankopen van wapens. Duitsland gaat betalen voor honderden Amerikaanse Patriot-raketten en Duitse luchtafweer voor Oekraïne. En Oekraïne gaat zijn kennis en kunde over drone-oorlogvoering meer met Duitsland delen, hebben de Oekraïense president en de Duitse bondskanselier afgesproken.
43 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Internationale hulpverleners van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan zien zich gedwongen om via land naar Iran te reizen voor leveringen van humanitaire hulp. Normaal gesproken doen ze dat via de zee of de lucht, maar dat is door de oorlog met Israël en de Verenigde Staten nu geen optie.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.
1 uur geledenLONDEN/PARIJS (ANP) - De leiders van de landen die een einde willen maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz overleggen vrijdag. Aan de eerste top van de 'Hormuz-coalitie' zal naar verwachting ook premier Rob Jetten meedoen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het is nog veel te vroeg om de strafmaatregelen die de EU tegen Hongarije heeft opgelegd in te trekken, vinden de rapporteurs van het Europees Parlement die de situatie in Hongarije nauwlettend volgen. Een nieuwe Hongaarse regering moet eerst concrete maatregelen nemen om de democratie, grondrechten, vrijheid van meningsuiting en rechtszekerheid te herstellen, vinden zowel de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) als de Duitse Europarlementariër Daniel Freund (Groenen).
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens scherp veroordeeld. "Dit is gevaarlijk en onverantwoordelijk gedrag", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.
5 uur geleden