Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne breidt strijdkrachten fors uit

Oekraïne breidt strijdkrachten fors uit

KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne gaat zijn strijdkrachten uitbreiden met 100.000 personeelsleden over drie jaar. Momenteel telt het land naar schatting 215.000 militairen in actieve dienst. President Volodimir Zelenski heeft de uitbreiding aangekondigd en gezegd dat het land militair en diplomatiek gezien nog nooit zoveel steun heeft gehad. Rusland heeft veel troepen langs de grens met Oekraïne samengetrokken en er zijn zorgen over een op handen zijnde aanval.

Zelenski waarschuwde opnieuw dat er geen paniek gezaaid mag worden over een dreigende Russische aanval. De economie van het land die met moeite overeind weet te blijven, zou daar schade van ondervinden. Afgelopen week maande Zelenski ook al tot kalmte.

Het is niet duidelijk wat voor rol de extra militairen krijgen. Jaarlijks zijn er honderdduizenden die de dienstplichtige leeftijd bereiken. Maar er is niet genoeg geld beschikbaar voor uitrusting en soldij voor een heel groot leger. Oekraïne geeft op papier veel geld aan defensie uit, maar de uitgaven zijn gemeten per militair veel minder dan in de meeste andere Europese landen.

Oekraïne had aan het begin van de gewapende conflicten in het oosten in 2014 nauwelijks een functionerend leger. Voor veel dienstplichtigen die daadwerkelijk voor hun militaire dienst opkwamen, ontbrak uitrusting. Het materieel was bovendien verouderd. Sinds 2014 heeft het land tot ergernis van Rusland veel steun bij de wederopbouw en training van de strijdkrachten gehad van westerse landen, vooral de VS.

Meer uit Buitenland

Trump aangekomen in Abu Dhabi voor slot reis door Midden-Oosten

ABU DHABI (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is begonnen aan het laatste onderdeel van de eerste grote internationale reis van zijn tweede ambtsperiode. Hij landde na bezoeken aan Saudi-Arabië en Qatar donderdagmiddag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten.

45 minuten geleden
Hongaarse media en activisten keren zich tegen wetsvoorstel Orbán

BOEDAPEST (ANP/RTR/DPA) - Een nieuw wetsvoorstel van de Fidesz-partij in Hongarije is bedoeld om media, denktanks en mensenrechtenorganisaties het zwijgen op te leggen, vinden 62 organisaties die donderdag een open brief hebben gedeeld. Ze vinden het wetsvoorstel van de partij van premier Viktor Orbán een "autoritaire poging om aan de macht te blijven".

1 uur geleden
NAVO houdt nauw contact met Estland na incident met Russische jet

ANTALYA (ANP) - De NAVO "houdt nauw contact met Estland" over een incident met een Russisch gevechtsvliegtuig dat het Estse luchtruim zou hebben geschonden. Ze zorgen ervoor dat ze weten wat er precies is gebeurd, verzekert NAVO-topman Mark Rutte.

1 uur geleden
VK werkt volgens Starmer aan terugkeerhubs voor migranten

TIRANA (ANP/AFP) - De Britse regering kijkt of het mogelijk is om zogenoemde terugkeerhubs voor migranten in te richten. Minister-president Keir Starmer zegt in gesprek te zijn met andere landen om te kijken of van daaruit mensen uitgezet kunnen worden die niet in het VK mogen blijven, omdat hun asielaanvraag is afgewezen.

1 uur geleden
Rusland en Oekraïne beledigen elkaar voor vredesoverleg

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beledigd voor een vredesoverleg in het Turkse Istanbul. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky omschreef de Russische delegatie als een "nepdelegatie". Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken noemde hem vervolgens onder meer een "clown" en een "loser".

2 uur geleden
Trump bezoekt militairen Qatar en zinspeelt op derde ambtstermijn

DOHA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij een bezoek aan Amerikaanse militairen in Qatar weer gezinspeeld op een derde ambtstermijn. Hij zei tijdens een toespraak op luchtmachtbasis Al Udeid dat "sommige mensen" willen dat hij een vierde keer meedoet aan de verkiezingen. "Daar moeten we dan maar over nadenken", zei de president.

2 uur geleden
Turkije blijft operaties uitvoeren tegen PKK

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse strijdkrachten blijven vooralsnog optreden tegen de PKK, die heeft aangekondigd zichzelf op te heffen. Het Turkse ministerie van Defensie zegt er zeker van te willen zijn dat de beweging geen gevaar meer vormt voor Turkije.

2 uur geleden