Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne boos over onderzoek atoomwaakhond IAEA in bezet gebied

Oekraïne boos over onderzoek atoomwaakhond IAEA in bezet gebied

KIEV/WENEN (ANP/RTR) - De Oekraïense nucleaire autoriteiten willen niet dat de atoomwaakhond van de Verenigde Naties, het Internationale Atoomenergieagentschap (IAEA), deskundigen op onderzoek stuurt naar de Oekraïense kerncentrale bij Zaporizja. Dat zou volgens de Oekraïense nucleaire energieproducent Energoatom de Russische bezetting van de centrale legitimeren.

IAEA-chef Rafael Grossi wil een team van experts naar de kerncentrale Zaporizja sturen. Hij zei maandag dat er mogelijk sprake is van een dreigende situatie rond de kerncentrale. Er zouden niet voldoende nieuwe onderdelen worden geleverd om het noodzakelijke onderhoud te plegen. Volgens Grossi heeft Oekraïne zelf om het onderzoek gevraagd, maar Energoatom weerspreekt dit boos.

"We hebben hier niet om gevraagd en de boodschap van de IAEA-chef is weer een poging om hoe dan ook bij die kerncentrale te komen en de bezetters te legitimeren en hun acties daar goed te keuren", zo luidt een verklaring van Energoatom.

De kerncentrale van Zaporizja, circa 50 kilometer ten zuidwesten van de stad, is de grootste van Europa. De Russen hebben snel de controle over de centrale weten te krijgen, mede omdat de Oekraïense militairen zich er terugtrokken.

Meer uit Buitenland

Australië en N-Zeeland springen bij met wapens VS voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.

43 minuten geleden
VS beginnen grote operatie tegen migranten in New Orleans

NEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.

1 uur geleden
Oekraïne valt opnieuw belangrijke Droezjba-oliepijplijn aan

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.

2 uur geleden
Brussel: EU-lening is enige alternatief lening bevroren tegoeden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.

3 uur geleden
VN-mensenrechtenchef ziet onderdrukking in Oeganda toenemen

GENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.

3 uur geleden
Duitsland 'dicht gat in luchtafweer' met nieuw Israëlisch systeem

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.

3 uur geleden
Meer dan 1500 doden na noodweer in Zuid- en Zuidoost-Azië

JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental blijft oplopen na het noodweer in delen van Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn sinds eind vorige maand meer dan 1500 doden gevallen en het dodental loopt waarschijnlijk nog op.

5 uur geleden