
Oekraïne-bondgenoten vrijdag weer bijeen na nieuwe wending VS
LONDEN/BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na een bestand willen beschermen, komen vrijdag weer bijeen in Londen. De leiders van de zogenoemde coalitie van bereidwillige landen willen onder meer de aangekondigde nieuwe Amerikaans-Russische top bespreken, zeggen ingewijden. De Amerikaanse president Donald Trump wil zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin binnenkort in Boedapest ontmoeten.
Onder anderen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en NAVO-topman Mark Rutte zullen naar Londen reizen voor de vergadering van het verbond, zeggen bronnen. Of ook demissionair premier Dick Schoof aanschuift, zoals de vorige keer in Parijs, is nog onduidelijk.
De coalitie van bereidwillige landen telt een veertig- tot vijftigtal vooral Europese landen die Oekraïne op een of andere manier zouden willen bijstaan. Van deze landen willen er volgens de Franse president Emmanuel Macron 26 bijdragen aan de bescherming van Oekraïne na een wapenstilstand, bijvoorbeeld door troepen te leveren.
Macron en Starmer
Macron kondigde de nieuwe bijeenkomst volgens internationale persbureaus maandag aan. Hij en de Britse premier Keir Starmer voeren de coalitie aan.
Volgens Macron moet ook de stem van de Europese landen klinken rond de aangekondigde top van Trump en Poetin in Boedapest. Europa heeft steeds gesteld dat alleen een robuuste, duurzame vrede die strookt met het internationaal recht levensvatbaar zou zijn, zei de Franse president.
De Oekraïense president Zelensky wil naar eigen zeggen wel aanschuiven in Boedapest. Desnoods in een andere ruimte, zodat Trump pendeldiplomatie kan bedrijven tussen Poetin en Zelensky. Trump reageert daarop vooralsnog afhoudend.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/AFP) - Het Italiaanse ministerie van Cultuur werkt aan een AI-beveiligingssysteem dat verdacht gedrag moet detecteren rond belangrijke museumstukken. "Het bewaken van cultureel erfgoed is nu topprioriteit", schrijft het ministerie in een verklaring, zonder daarbij te verwijzen naar de kroonjuwelenroof in het Louvre zondag.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Zanger Kenny Loggins keurt het gebruik van zijn nummer Danger Zone in een AI-video gedeeld door president Donald Trump op Truth Social af. In de video met het nummer van Loggins worden demonstranten met poep gebombardeerd door Trump vanuit een gevechtsvliegtuig, als reactie op de No Kings-protesten van afgelopen zaterdag. "Dit is een ongeautoriseerd gebruik van mijn uitvoering", meldt de artiest in een verklaring.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht naar eigen zeggen niet dat Oekraïne de oorlog tegen Rusland wint. "Ze kunnen nog steeds winnen. Ik denk niet dat het gaat gebeuren, maar de kans is er nog steeds", zei de president tegen journalisten tijdens een bijeenkomst met de Australische premier Anthony Albanese.
1 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - Een deel van de twintig gevangengenomen medewerkers van de VN-missie in de Jemenitische hoofdstad Sanaa is vrijgelaten, meldt de VN-missie. Vijf Jemenieten zijn vrijgelaten, vijftien internationale VN-medewerkers zijn nu 'vrij om rond te lopen' binnen het VN-kantoor. Wat de organisatie hiermee precies bedoelt, is onduidelijk. De Houthi-rebellen die de locatie zaterdag binnenvielen, zouden het terrein hebben verlaten. Een van de gearresteerde medewerkers zou Peter Hawkins zijn, de UNICEF-vertegenwoordiger in Jemen. Elf anderen werden eerder al na verhoor vrijgelaten.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Bulgarije sluit niet uit dat het zijn luchtruim zal openstellen als de Russische president Vladimir Poetin naar Boedapest wil vliegen. De Amerikaanse president Donald Trump wil daar met Poetin over een einde aan de oorlog in Oekraïne spreken. "Wanneer er vredesinspanningen worden geleverd, en de voorwaarde daarvoor is dat zo'n bijeenkomst plaatsvindt, dan is de meest logische stap dat die bijeenkomst op alle mogelijke manieren wordt gefaciliteerd", zei de Bulgaarse minister Georg Georgiev (Buitenlandse Zaken) maandag in Luxemburg.
2 uur geledenMANCHESTER (ANP) - In het Verenigd Koninkrijk is na een aanscherping van de wet voor het eerst iemand veroordeeld tot een gevangenisstraf voor het aanzetten van een kind tot zelfverminking. Karl Davies (42), zelf vader, creëerde volgens Sky News een reeks nepidentiteiten op internet om het slachtoffer te manipuleren en misbruiken. De rechter in Manchester legde hem 20 jaar cel op.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De kans is gegroeid dat de lidstaten later deze week het negentiende EU-sanctiepakket tegen Rusland aannemen. Aan Slowakije zijn beloften gedaan, waardoor het land zijn verzet ertegen wil opgeven, melden verscheidene EU-diplomaten. Het negentiende pakket zal niet het laatste zijn, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg.
3 uur geleden