Oekraïne: bijna 1350 burgers gedood in gebied rondom Kiev
KIEV (ANP/DPA) - Sinds het vertrek van Russische troepen uit het gebied rondom de Oekraïense hoofdstad Kiev zijn 1346 burgers dood aangetroffen, zei de regionale politiechef zondag op de Oekraïense televisie. Op alle plaatsen waar Russische troepen waren geweest, trof de politie vermoorde burgers aan. Het aantal is niet definitief: nog zo'n 300 burgers zijn vermist.
Na de invasie van Oekraïne op 24 februari rukten Russische troepen op tot in de buitenwijken van Kiev. Toen ze zich eind maart terugtrokken, werden honderden dode Oekraïense mannen en vrouwen gevonden in plaatsen als Boetsja en Irpin. Het leidde tot grote internationale verontwaardiging. Moskou heeft de bloedbaden steeds ontkend en noemt ze "ensceneringen".
Alles wijst erop dat de door de politie gevonden dode burgers vermoord zijn door Russische soldaten, zei het hoofd van de regio Kiev, Oleksi Koeleba. Ongeveer de helft van de doden stierf door pistoolschoten, aldus Koeleba.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
57 minuten geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
1 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
4 uur geledenPHILIPSBURG/DEN HAAG (ANP) - Premier Luc Mercelina van Sint-Maarten heeft maandag in Den Haag premier Dick Schoof gevraagd om tijdelijke militaire bijstand. Hij wil hulp bij het bestrijden van de stijgende criminaliteit op het eiland. Volgens Mercelina is er recent sprake van een toename van georganiseerde misdaad.
4 uur geleden