Oekraïne beschiet voor het eerst doel in Rusland met raket uit VK
KYIV (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst Britse kruisraketten van het type Storm Shadow gebruikt om doelen te bestoken op Russisch grondgebied, zegt een ingewijde tegen persbureau Bloomberg. Welke doelen precies zijn bestookt is nog onduidelijk, maar het zou gaan om militaire doelwitten.
Het Verenigd Koninkrijk keurde de inzet van de raketten goed omdat Rusland op het slagveld Noord-Koreaanse grondtroepen inzet, zegt de bron. De Britse regering ziet dat als een escalatie.
Het kantoor van de Britse premier Keir Starmer wilde het bericht niet bevestigen. Een woordvoerder zei niet te reageren op vragen over operationele kwesties.
250 kilometer
De Brits-Franse Storm Shadow-raketten hebben een bereik van ongeveer 250 kilometer. De projectielen worden in Frankrijk Scalp genoemd.
Oekraïne zou deze week ook voor het eerst Amerikaanse langeafstandsraketten hebben gebruikt om doelen in Rusland zelf te bestoken. De Amerikaanse regering was aanvankelijk huiverig om daar toestemming voor te geven, maar ging alsnog overstag nadat Rusland een beroep had gedaan op de Noord-Koreanen.
Restricties
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stuurt al langer aan op toestemming om westerse wapens ook te gebruiken op Russisch grondgebied. Oekraïne krijgt veel militaire steun van bondgenoten, maar er zijn soms wel restricties op hoe die wapens gebruikt mogen worden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
15 minuten geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
2 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
3 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
4 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
4 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
5 uur geleden