Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne beschiet voor het eerst doel in Rusland met raket uit VK

Oekraïne beschiet voor het eerst doel in Rusland met raket uit VK

KYIV (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst Britse kruisraketten van het type Storm Shadow gebruikt om doelen te bestoken op Russisch grondgebied, zegt een ingewijde tegen persbureau Bloomberg. Welke doelen precies zijn bestookt is nog onduidelijk, maar het zou gaan om militaire doelwitten.

Het Verenigd Koninkrijk keurde de inzet van de raketten goed omdat Rusland op het slagveld Noord-Koreaanse grondtroepen inzet, zegt de bron. De Britse regering ziet dat als een escalatie.

Het kantoor van de Britse premier Keir Starmer wilde het bericht niet bevestigen. Een woordvoerder zei niet te reageren op vragen over operationele kwesties.

250 kilometer

De Brits-Franse Storm Shadow-raketten hebben een bereik van ongeveer 250 kilometer. De projectielen worden in Frankrijk Scalp genoemd.

Oekraïne zou deze week ook voor het eerst Amerikaanse langeafstandsraketten hebben gebruikt om doelen in Rusland zelf te bestoken. De Amerikaanse regering was aanvankelijk huiverig om daar toestemming voor te geven, maar ging alsnog overstag nadat Rusland een beroep had gedaan op de Noord-Koreanen.

Restricties

De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stuurt al langer aan op toestemming om westerse wapens ook te gebruiken op Russisch grondgebied. Oekraïne krijgt veel militaire steun van bondgenoten, maar er zijn soms wel restricties op hoe die wapens gebruikt mogen worden.

Meer uit Buitenland

VN-ambassadeur Iran: Iran wil Straat van Hormuz niet sluiten

NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.

4 uur geleden
Frankrijk: 6 militairen gewond geraakt bij droneaanval Noord-Irak

PARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.

4 uur geleden
Poolse president spreekt veto uit over toegang EU-defensieplan

WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.

4 uur geleden
Schutter dood gevonden na incident synagoge Michigan

WEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.

5 uur geleden
NASA hoopt op begin april voor maanmissie Artemis II

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.

6 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Teheran

TEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.

7 uur geleden
Sheriff: vermoedelijk geen gewonden bij incident synagoge VS

WEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."

8 uur geleden