Oekraïne beschiet voor het eerst doel in Rusland met raket uit VK
KYIV (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst Britse kruisraketten van het type Storm Shadow gebruikt om doelen te bestoken op Russisch grondgebied, zegt een ingewijde tegen persbureau Bloomberg. Welke doelen precies zijn bestookt is nog onduidelijk, maar het zou gaan om militaire doelwitten.
Het Verenigd Koninkrijk keurde de inzet van de raketten goed omdat Rusland op het slagveld Noord-Koreaanse grondtroepen inzet, zegt de bron. De Britse regering ziet dat als een escalatie.
Het kantoor van de Britse premier Keir Starmer wilde het bericht niet bevestigen. Een woordvoerder zei niet te reageren op vragen over operationele kwesties.
250 kilometer
De Brits-Franse Storm Shadow-raketten hebben een bereik van ongeveer 250 kilometer. De projectielen worden in Frankrijk Scalp genoemd.
Oekraïne zou deze week ook voor het eerst Amerikaanse langeafstandsraketten hebben gebruikt om doelen in Rusland zelf te bestoken. De Amerikaanse regering was aanvankelijk huiverig om daar toestemming voor te geven, maar ging alsnog overstag nadat Rusland een beroep had gedaan op de Noord-Koreanen.
Restricties
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stuurt al langer aan op toestemming om westerse wapens ook te gebruiken op Russisch grondgebied. Oekraïne krijgt veel militaire steun van bondgenoten, maar er zijn soms wel restricties op hoe die wapens gebruikt mogen worden.
Meer uit Buitenland
NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
5 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
8 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
8 uur geleden