Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne bereid tot bestand, Rusland moet nog instemmen

Oekraïne bereid tot bestand, Rusland moet nog instemmen

JEDDAH (ANP) - Oekraïne is bereid om in te stemmen met een bestand van dertig dagen met Rusland dat de Verenigde Staten hebben voorgesteld. Rusland moet nog akkoord gaan, meldde het kantoor van de Oekraïense president dinsdag in een gezamenlijke verklaring met de VS. Dit is de uitkomst van een overleg tussen vertegenwoordigers van Oekraïne en de VS in Saudi-Arabië.

Veel is niet bekend over het voorgestelde bestand. Het zou gaan om een "onmiddellijk, 30-daags interim-staakt-het-vuren". Dat zou verlengd kunnen worden als beide landen daarmee instemmen. De Verenigde Staten hebben toegezegd om met Rusland in gesprek te gaan om erop aan te dringen dat Moskou ook moet meewerken. Over eventuele veiligheidsgaranties en de rol van Europa daarin wordt niets gezegd. Wel staat er dat Oekraïne Europa zal "betrekken in het vredesproces".

De VS gaan ook per direct weer militaire steun en inlichtingen leveren aan Oekraïne, nadat de Amerikaanse president Donald Trump die begin deze maand had opgeschort. Oekraïne kwam daardoor onder druk te staan om sneller akkoord te gaan met een einde aan de oorlog.

Ruzie

Trump had Zelensky er eind februari bij een opvallende ruzie in het Witte Huis van beschuldigd dat hij niet bereid was om over vrede te praten en dat hij ondankbaar zou zijn voor de Amerikaanse steun. In de verklaring van dinsdag wordt de "moed van het Oekraïense volk bij de verdediging van hun land" geprezen, maar wordt ook uitgesproken dat gewerkt moet worden aan "een proces richting duurzame vrede". Verder betuigt Oekraïne dankbaarheid aan president Trump, het Amerikaanse parlement en het Amerikaanse volk.

Oekraïne en de VS hebben afgesproken "zo snel mogelijk" een overeenkomst te tekenen over het winnen van Oekraïense bodemschatten. Washington eiste een deal over zeldzame mineralen om de hulp te vergoeden die de VS Oekraïne hebben verstrekt. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zou het akkoord twee weken geleden op bezoek in het Witte Huis beklinken, maar dat kwam er niet van toen dat bezoek ontaardde in openlijke ruzie.

Bij de gesprekken in Saudi-Arabië waren onder anderen Zelensky's stafchef Andri Jermak en de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio aanwezig.

Meer uit Buitenland

Ook Brazilië wil zich aansluiten bij genocidezaak tegen Israël

DEN HAAG (ANP) - Brazilië heeft een verzoek ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om zich aan te sluiten bij de genocidezaak tegen Israël. Die is aangespannen door Zuid-Afrika. Volgens dat land schendt Israël het internationale genocideverdrag door het optreden van de krijgsmacht in de Gazastrook.

6 uur geleden
Europese landen veroordelen schending luchtruim Estland

BERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Europese landen reageren boos op de door Estland gemelde schending van het luchtruim van twaalf minuten door drie Russische gevechtsvliegtuigen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul noemde het "onacceptabel" en zei dat de NAVO klaar is om zichzelf te verdedigen.

6 uur geleden
Estland belegt zeldzaam NAVO-spoedoverleg om Russische jets

BRUSSEL (ANP) - Estland grijpt, net als Polen vorige week, naar een weinig gebruikt NAVO-artikel voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil het binnendringen van zijn luchtruim door Russische gevechtsvliegtuigen zo bespreken. Vorige week deed Polen hetzelfde nadat Russische drones het land waren binnengevlogen.

7 uur geleden
Polen meldt Russische vliegtuigen over zone bij booreiland

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse kustwacht heeft gemeld dat er boven de Oostzee, boven een Pools booreiland, vrijdag twee Russische gevechtsvliegtuigen hebben gevlogen. Die deden dat laag door een 'veiligheidszone' heen die voor het platform van de onderneming Petrobaltic was uitgeroepen.

7 uur geleden
Zelensky wil weer wapens gaan exporteren

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat hij met een strategie komt om "geleide wapens" te gaan exporteren, voornamelijk naar Europese landen en de VS. Hij zei dat een programma voor de uitvoer van wapens Oekraïne meer inkomsten biedt en geld vrijmaakt voor het kopen van de drones die het nodig heeft voor de verdediging van het luchtruim.

7 uur geleden
Canada weigert toegang aan rapgroep Kneecap

TORONTO (ANP) - De Canadese overheid weigert de Noord-Ierse rapgroep Kneecap toegang tot het land omdat de groep "openlijk steun betuigt aan terroristische organisaties". Dat maakte het Canadese parlementslid en parlementair secretaris voor misdaadbestrijding Vince Gasparro vrijdag bekend in een video op X.

7 uur geleden
Iran zegt dat het nog niet te laat is om sancties te voorkomen

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Volgens Iran is er nog tijd om te voorkomen dat het land weer komt te lijden onder internationale sancties. De VN-Veiligheidsraad stemde vrijdag tegen een voorstel om die strafmaatregelen te schrappen, waardoor die in principe aan het eind van deze maand ingaan. Maar de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir Saeid Iravani, zegt dat er nog een kans is om een deal te sluiten.

7 uur geleden