Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne bereid tot bestand, Rusland moet nog instemmen

Oekraïne bereid tot bestand, Rusland moet nog instemmen

JEDDAH (ANP) - Oekraïne is bereid om in te stemmen met een bestand van dertig dagen met Rusland dat de Verenigde Staten hebben voorgesteld. Rusland moet nog akkoord gaan, meldde het kantoor van de Oekraïense president dinsdag in een gezamenlijke verklaring met de VS. Dit is de uitkomst van een overleg tussen vertegenwoordigers van Oekraïne en de VS in Saudi-Arabië.

Veel is niet bekend over het voorgestelde bestand. Het zou gaan om een "onmiddellijk, 30-daags interim-staakt-het-vuren". Dat zou verlengd kunnen worden als beide landen daarmee instemmen. De Verenigde Staten hebben toegezegd om met Rusland in gesprek te gaan om erop aan te dringen dat Moskou ook moet meewerken. Over eventuele veiligheidsgaranties en de rol van Europa daarin wordt niets gezegd. Wel staat er dat Oekraïne Europa zal "betrekken in het vredesproces".

De VS gaan ook per direct weer militaire steun en inlichtingen leveren aan Oekraïne, nadat de Amerikaanse president Donald Trump die begin deze maand had opgeschort. Oekraïne kwam daardoor onder druk te staan om sneller akkoord te gaan met een einde aan de oorlog.

Ruzie

Trump had Zelensky er eind februari bij een opvallende ruzie in het Witte Huis van beschuldigd dat hij niet bereid was om over vrede te praten en dat hij ondankbaar zou zijn voor de Amerikaanse steun. In de verklaring van dinsdag wordt de "moed van het Oekraïense volk bij de verdediging van hun land" geprezen, maar wordt ook uitgesproken dat gewerkt moet worden aan "een proces richting duurzame vrede". Verder betuigt Oekraïne dankbaarheid aan president Trump, het Amerikaanse parlement en het Amerikaanse volk.

Oekraïne en de VS hebben afgesproken "zo snel mogelijk" een overeenkomst te tekenen over het winnen van Oekraïense bodemschatten. Washington eiste een deal over zeldzame mineralen om de hulp te vergoeden die de VS Oekraïne hebben verstrekt. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zou het akkoord twee weken geleden op bezoek in het Witte Huis beklinken, maar dat kwam er niet van toen dat bezoek ontaardde in openlijke ruzie.

Bij de gesprekken in Saudi-Arabië waren onder anderen Zelensky's stafchef Andri Jermak en de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio aanwezig.

Meer uit Buitenland

Pro-Europese premier Roemenië stapt op na succes uiterst rechts

BOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - De pro-Europese premier van Roemenië, Marcel Ciolacu, heeft zijn aftreden aangekondigd. De sociaaldemocraat trekt zijn centrumlinkse partij terug uit de regeringscoalitie na het enorme verkiezingssucces van uiterst rechts. De extreem nationalistische George Simion won een dag eerder de eerste ronde van de presidentsverkiezingen met een ruime voorsprong. De kandidaat van Ciolacu's coalitie slaagde er niet in de tweede ronde te halen.

22 minuten geleden
Litouwen investeert miljard in grensversterking bij Rusland

VILNIUS (ANP/AFP) - Litouwen gaat 1,1 miljard euro uitgeven om zijn grenzen met Rusland en Belarus te versterken, maakte het NAVO-lid maandag bekend. Het grootste deel van het geld, 800 miljoen, wordt gebruikt om antitankmijnen aan te schaffen.

1 uur geleden
Veel belangstelling voor begin van zaak tegen Diddy

NEW YORK (ANP) - De langverwachte rechtszaak tegen Sean 'Diddy' Combs is maandag van start gegaan. In de rechtbank van New York begon de selectie van de jury die zal oordelen of de rapper zich schuldig heeft gemaakt aan onder meer mensenhandel en seksueel misbruik.

1 uur geleden
Netanyahu kondigt bezetting gebieden in Gazastrook aan

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Israël wil gebieden in de Palestijnse Gazastrook gaan bezetten, aldus de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap. Volgens een topfunctionaris wordt nog wel eerst geprobeerd een deal te sluiten over de Israëlische gijzelaars die zich in handen van Hamas in Gaza bevinden.

2 uur geleden
Hooggerechtshof verwerpt fraude-aanklachten tegen Juan Carlos

MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse Hooggerechtshof heeft een aanklacht tegen de Spaanse oud-koning Juan Carlos wegens belastingfraude verworpen. De vader van koning Felipe werd door een groep voormalige juristen, rechters en openbaar aanklagers beschuldigd. Volgens het hof zijn er geen nieuwe feiten, bewijzen of documenten ingediend die het rechtvaardigen het onderzoek opnieuw te openen.

2 uur geleden
ICJ verwerpt Soedanese genocidezaak tegen VAE

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) heeft een genocidezaak verworpen die Soedan heeft aangespannen tegen de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). Het hof in Den Haag vindt dat het niet bevoegd is te oordelen in de zaak.

3 uur geleden
Israël: kans op gijzelingsdeal tijdens bezoek Trump aan regio

JERUZALEM (ANP/RTR) - Er bestaat een kans op een deal over de resterende gijzelaars in Gaza tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan de regio volgende week. Dat zei een hooggeplaatste Israëlische functionaris maandag. Volgens de functionaris is de deal noodzakelijk om de nieuwe Israëlische operatie in het gebied te voorkomen.

4 uur geleden