Oekraïne begint strafzaak tegen Wagner-baas
KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne begint een strafzaak tegen de baas van het huurlingenleger van de Russische Wagner Groep. Het Openbaar Ministerie in Kiev wil daarnaast strijders van het huurlingenbedrijf van Jevgeni Prigozjin die naar het buitenland vluchten opsporen en vervolgen. Huurlingen van alle rangen zullen rekenschap moeten afleggen, aldus justitie.
Het bedrijf van Prigozjin, die nauwe banden heeft met de Russische machthebbers, heeft vele duizenden strijders en gevangenen gerekruteerd om te vechten in Oekraïne. "Het hoofd van deze groep is direct verantwoordelijk voor duizenden oorlogsmisdaden. Hij geeft openlijk zijn rol toe in de oorlog tegen Oekraïne en lost, met toestemming van het Kremlin, personeelsproblemen op door tienduizenden gevangenen te rekruteren", aldus de Oekraïense procureur-generaal Andriy Kostin.
Hij heeft Prigozjin op de hoogte gebracht van de verdenkingen, waaronder aantasting van de territoriale integriteit van Oekraïne en het voeren van een agressieve oorlog. Kostin is ervan overtuigd dat "elke crimineel die naar ons land kwam" samen met internationale partners ter verantwoording zal worden geroepen, evenals hun beschermheren.
De militiechef verwierp vorige maand de Amerikaanse beschuldiging dat de Wagner Groep wreedheden begaat en mensenrechten schendt. Washington heeft Wagner tot internationale criminele organisatie bestempeld en sancties opgelegd. De Amerikanen schatten dat ongeveer 50.000 Wagner-manschappen zijn ingezet in Oekraïne.
Meer uit Buitenland
KABUL/KARACHI (ANP/RTR) - Bij het recente bombardement op een kliniek voor verslaafden in de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn 143 doden gevallen. De VN-organisatie voor hulp aan Afghanistan heeft dat bekendgemaakt.
6 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische overheid doet berichtenapps WhatsApp en Messenger in de ban voor ambtenaren en militairen. In plaats daarvan is er voor de overheidsapp Beam gekozen. Die moeten ongeveer 750.000 ambtenaren en militairen gaan gebruiken ter vervanging van veelgebruikte berichtenapps. Dat meldt de Belgische krant De Standaard woensdag.
11 minuten geledenPARIJS/JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft erkend eerder deze maand met een tank een positie van de VN-macht in Libanon, UNIFIL, te hebben beschoten. Daarbij raakten Ghanese blauwhelmen gewond.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten waarschuwen voor de personeelsproblemen die ontstaan door de aanhoudende shutdown van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid. "Als dit zo doorgaat, is het geen overdrijving om te suggereren dat we mogelijk letterlijk luchthavens moeten sluiten, vooral de kleinere", zei topbestuurder Adam Stahl van transportveiligheidsdienst TSA bij Fox News.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De dood van de invloedrijke Ali Larijani is geen fatale klap voor het Iraanse regime. Dat zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen nieuwszender Al Jazeera. Het land heeft volgens Araghchi een solide politiek systeem dat niet wordt beïnvloed door de aanwezigheid of afwezigheid van een bepaalde persoon.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Ongeveer 4,9 miljoen kinderen zijn in 2024 gestorven voordat ze hun vijfde verjaardag bereikten, volgens nieuwe schattingen van de Verenigde Naties. Dit duidt erop dat de vooruitgang bij het terugdringen van de kindersterfte dat jaar stagneerde. En dat terwijl de wereldwijde bezuinigingen op ontwikkelingshulp van 2025 nog geen rol speelden.
5 uur geledenBEIROET (ANP) - Twee Israëlische aanvallen in het centrum van de Libanese hoofdstad Beiroet hebben woensdagochtend zeker zes mensen het leven gekost. 24 mensen raakten gewond, aldus een voorlopige balans van de autoriteiten.
7 uur geleden