Oekraïne begint offensief om zuiden van Russen te bevrijden
KIEV (ANP/RTR/DPA) - Oekraïne is een lang verwacht tegenoffensief begonnen om het zuiden van het land van de Russische bezetters te bevrijden. Een van de doelen is Cherson, de enige grote stad die de Russische strijdkrachten hebben veroverd ten westen van de rivier Dnjepr, die midden door Oekraïne stroomt.
Het zuidelijke commando van het Oekraïense leger roept inwoners van het gebied op te vertrekken om te voorkomen dat ze in de strijd verwikkeld raken. De afgelopen week zouden ruim tien Russische munitiedepots zijn vernietigd. Ook beschoot Oekraïne de afgelopen tijd de bruggen over de Dnjepr bij Cherson om de bevoorrading van Russische militairen te bemoeilijken.
Oekraïense troepen zouden Russische frontlinies in de regio Cherson al hebben doorbroken, melden Oekraïense media. Naar verluidt werden pro-Russische rebellen en ondersteunende Russische mariniers gedwongen zich terug te trekken.
De Oekraïense leiding zinspeelde al maanden op een grote tegenaanval, hopend op voldoende westers militair materieel. Rusland begon ruim zes maanden geleden zijn invasie in Oekraïne en veroverde grote delen in het oosten en zuiden. De Russen hadden in 2014 al het zuidelijke schiereiland Krim van Oekraïne afgepakt.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse marineschip HMS Dragon heeft Portsmouth verlaten en is onderweg naar de Middellandse Zee om de "Britse verdediging in de regio te versterken". Daar vond begin deze maand een droneaanval plaats op een Britse basis op Cyprus. Naderhand verweet de oppositie in het Verenigd Koninkrijk de regering daar te traag op te reageren en daarmee de internationale reputatie van het land te grabbel te gooien.
4 uur geleden