Oekraïne: Afrikaanse leiders willen af van arrestatiebevel Poetin
KYIV (ANP) - De Afrikaanse leiders die vrijdag op bezoek waren in Oekraïne om te bemiddelen in de oorlog met Rusland, waren vooral uit op de intrekking van het arrestatiebevel tegen de Russische president Vladimir Poetin. Dat zei de Oekraïense presidentsadviseur Mychajlo Podoljak zaterdag tegen lokale media. "Er is één ding waarover ze zich zorgen maken en dat is denk ik waarvoor ze kwamen", zei hij.
In maart vaardigde het Internationaal Strafhof (ICC) een arrestatiebevel uit tegen Poetin wegens de Russische inval in Oekraïne. Podoljak zei dat volgens de Afrikaanse leiders dit arrestatiebevel het vertrouwen in de weg staat dat noodzakelijk is om tot vrede te komen. Hij benadrukte dat het enige vredesplan dat acceptabel is voor Oekraïne, dat van president Volodymyr Zelenski is. Een van de punten daaruit is de oprichting van een tribunaal dat oorlogsmisdadigers en de verantwoordelijken voor de oorlog berecht, onder wie de Russische president.
De Afrikaanse leiders presenteerden in Kyiv een eigen vredesplan, dat vooral aanstuurt op een diplomatieke oplossing. Oekraïne wil echter pas met Rusland onderhandelen als het zijn troepen tot over de grens heeft teruggetrokken.
De delegatie, bestaande uit de presidenten van Zuid-Afrika, Senegal, Zambia en de Comoren, is zaterdag in Sint-Petersburg voor een ontmoeting met Poetin. Er is de landen veel aan gelegen om de oorlog tussen de buurlanden te beëindigen. Afrika is afhankelijk van graan uit Oekraïne en wordt zwaar getroffen door de sterk gestegen voedselprijzen. Ook onderhouden veel Afrikaanse landen nauwe relaties met Moskou.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/RTR) - Door de hoge temperaturen in Europa geldt nu voor 17 van de 27 grootste steden in Italië code rood wegens de hitte, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. De hoogste waarschuwing geldt voor onder meer Rome, Milaan, Turijn, Venetië en Verona.
46 minuten geledenNEW YORK/CARACAS (ANP/AFP) - Gespecialiseerde reddingswerkers zijn onderweg naar Venezuela, aldus president Delcy Rodríguez. De hulpoperatie wordt volgens haar gecoördineerd door de Verenigde Naties. Ze zei dat ze verscheidene staatshoofden of regeringsleiders heeft gesproken over de twee aardbevingen die het land hebben getroffen.
2 uur geledenBERLIJN/PARIJS/MADRID (ANP/RTR) - Ook landen in Europa hebben Venezuela hulp aangeboden na de dodelijke aardbevingen die daar hebben plaatsgevonden. Zo heeft Frankrijk besloten direct 85 gespecialiseerde reddingswerkers te sturen.
3 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - De autoriteiten in Venezuela hebben het dodental na de zware aardbevingen naar boven bijgesteld. Er kwamen volgens interim-president Delcy Rodríguez zeker 164 mensen om het leven.
3 uur geledenGDAŃSK (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft op een conferentie over het herstel van Oekraïne in zijn land gepleit voor "wederzijds respect" tussen Polen en Oekraïne. De buurlanden zijn verwikkeld in een diplomatieke ruzie en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is zelf niet naar Gdańsk gekomen.
4 uur geledenGDAŃSK (ANP) - De EU maakt donderdag het eerste deel van de lening van 90 miljard aan Oekraïne over. Dat zei voorzitter Ursula von der Leyen tijdens een conferentie over het herstel van Oekraïne in het Poolse Gdańsk. Het gaat om het al eerder aangekondigde bedrag van 3,2 miljard.
4 uur geledenCABO SAN LUCAS (ANP) - Een automobilist heeft in een toeristisch gebied in de Mexicaanse badplaats Cabo San Lucas een groep mensen aangereden die de Mexicaanse overwinning op Tsjechië op het wereldkampioenschap voetbal vierde. Volgens de politie zijn meerdere mensen gewond geraakt. De bestuurder is aangehouden.
4 uur geleden