Oekraïne: Afrikaanse leiders willen af van arrestatiebevel Poetin
KYIV (ANP) - De Afrikaanse leiders die vrijdag op bezoek waren in Oekraïne om te bemiddelen in de oorlog met Rusland, waren vooral uit op de intrekking van het arrestatiebevel tegen de Russische president Vladimir Poetin. Dat zei de Oekraïense presidentsadviseur Mychajlo Podoljak zaterdag tegen lokale media. "Er is één ding waarover ze zich zorgen maken en dat is denk ik waarvoor ze kwamen", zei hij.
In maart vaardigde het Internationaal Strafhof (ICC) een arrestatiebevel uit tegen Poetin wegens de Russische inval in Oekraïne. Podoljak zei dat volgens de Afrikaanse leiders dit arrestatiebevel het vertrouwen in de weg staat dat noodzakelijk is om tot vrede te komen. Hij benadrukte dat het enige vredesplan dat acceptabel is voor Oekraïne, dat van president Volodymyr Zelenski is. Een van de punten daaruit is de oprichting van een tribunaal dat oorlogsmisdadigers en de verantwoordelijken voor de oorlog berecht, onder wie de Russische president.
De Afrikaanse leiders presenteerden in Kyiv een eigen vredesplan, dat vooral aanstuurt op een diplomatieke oplossing. Oekraïne wil echter pas met Rusland onderhandelen als het zijn troepen tot over de grens heeft teruggetrokken.
De delegatie, bestaande uit de presidenten van Zuid-Afrika, Senegal, Zambia en de Comoren, is zaterdag in Sint-Petersburg voor een ontmoeting met Poetin. Er is de landen veel aan gelegen om de oorlog tussen de buurlanden te beëindigen. Afrika is afhankelijk van graan uit Oekraïne en wordt zwaar getroffen door de sterk gestegen voedselprijzen. Ook onderhouden veel Afrikaanse landen nauwe relaties met Moskou.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft met zijn partij Tisza zijn parlementaire meerderheid uitgebreid tot 141 van de in totaal 199 zetels. Dat blijkt na het meetellen van onder meer alle poststemmen en in het buitenland uitgebrachte stemmen, meldde het Hongaarse verkiezingsbureau zaterdag.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.
5 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.
8 uur geledenMADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.
8 uur geledenWENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
10 uur geleden