Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne: Afrikaanse leiders willen af van arrestatiebevel Poetin

Oekraïne: Afrikaanse leiders willen af van arrestatiebevel Poetin

KYIV (ANP) - De Afrikaanse leiders die vrijdag op bezoek waren in Oekraïne om te bemiddelen in de oorlog met Rusland, waren vooral uit op de intrekking van het arrestatiebevel tegen de Russische president Vladimir Poetin. Dat zei de Oekraïense presidentsadviseur Mychajlo Podoljak zaterdag tegen lokale media. "Er is één ding waarover ze zich zorgen maken en dat is denk ik waarvoor ze kwamen", zei hij.

In maart vaardigde het Internationaal Strafhof (ICC) een arrestatiebevel uit tegen Poetin wegens de Russische inval in Oekraïne. Podoljak zei dat volgens de Afrikaanse leiders dit arrestatiebevel het vertrouwen in de weg staat dat noodzakelijk is om tot vrede te komen. Hij benadrukte dat het enige vredesplan dat acceptabel is voor Oekraïne, dat van president Volodymyr Zelenski is. Een van de punten daaruit is de oprichting van een tribunaal dat oorlogsmisdadigers en de verantwoordelijken voor de oorlog berecht, onder wie de Russische president.

De Afrikaanse leiders presenteerden in Kyiv een eigen vredesplan, dat vooral aanstuurt op een diplomatieke oplossing. Oekraïne wil echter pas met Rusland onderhandelen als het zijn troepen tot over de grens heeft teruggetrokken.

De delegatie, bestaande uit de presidenten van Zuid-Afrika, Senegal, Zambia en de Comoren, is zaterdag in Sint-Petersburg voor een ontmoeting met Poetin. Er is de landen veel aan gelegen om de oorlog tussen de buurlanden te beëindigen. Afrika is afhankelijk van graan uit Oekraïne en wordt zwaar getroffen door de sterk gestegen voedselprijzen. Ook onderhouden veel Afrikaanse landen nauwe relaties met Moskou.

Meer uit Buitenland

VN: Voedseltekort dreigt voor miljoenen mensen door Iran-oorlog

GENÈVE (ANP/RTR) - Tientallen miljoenen mensen in de wereld kunnen worden getroffen door levensbedreigende honger als de oorlog tegen Iran zich tot juni voortsleept. Deze waarschuwing deed het Wereldvoedselprogramma van de VN (WFP).

21 minuten geleden
VN willen onderzoek naar dodelijke explosie ziekenhuis Kabul

KABUL (ANP) - De mensenrechtentak van de Verenigde Naties wil een onafhankelijk en transparant onderzoek naar een dodelijk incident bij een ziekenhuis voor verslavingszorg in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Daar vielen volgens de Afghaanse autoriteiten honderden doden na een Pakistaanse luchtaanval.

39 minuten geleden
Zelensky aan EU: over 1,5 maand weer olie door Droezjba-pijplijn

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht dat binnen anderhalve maand weer olie kan stromen door de beschadigde Droezjba-pijpleiding. Dat schrijft hij in een brief aan de Europese Commissie.

1 uur geleden
Zeestraat Hormuz kan niet los worden gezien van oorlog, zegt Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - De toestand in de Straat van Hormuz kan niet los worden gezien van de oorlog van Israël en de VS tegen Iran, zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi tegen VN-chef António Guterres. De minister benadrukte dat landen en instellingen die zich zorgen maken over vrede en veiligheid de aanvalsoorlog van Israël en de VS tegen Iran moeten veroordelen.

1 uur geleden
VN beginnen onderzoek naar dodelijke aanval op meisjesschool Iran

GENÈVE (ANP/RTR) - De Verenigde Naties hebben een onderzoek ingesteld naar een dodelijke aanval op een meisjesschool in Iran. Die vond plaats op de eerste dag van de Amerikaans-Israëlische bombardementen.

2 uur geleden
Iran zet strijd tegen Israël en VS voort en wijst bemiddeling af

TEHERAN/JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft weer melding gemaakt van Iraanse raketaanvallen op het land. De melding volgt op de claim van minister van Defensie Israel Katz dat onder anderen Ali Larijani bij een Israëlische aanval is gedood. De strijd gaat volgens Iran onverminderd door.

2 uur geleden
EU-buitenlandchef: we begrijpen acties van de VS niet echt

BRUSSEL (ANP/RTR) - De EU houdt steeds meer rekening met de onvoorspelbaarheid van de Verenigde Staten nu Donald Trump er ruim een jaar president is, aldus EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Natuurlijk zijn we bondgenoten van Amerika, maar we begrijpen hun recente acties niet helemaal", aldus Kallas.

3 uur geleden