Oekraïne: 29 kruisraketten neergehaald bij Russische aanval
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne zegt dat luchtverdedigingstroepen 29 van de 30 Russische kruisraketten die in de nacht van woensdag op donderdag zijn afgevuurd uit de lucht hebben gehaald. Volgens Rusland was de aanval wel succesvol.
"De Russische bezetters lanceerden verschillende golven van raketaanvallen vanuit verschillende richtingen. In totaal werden 30 zee-, lucht- en landkruisraketten gelanceerd", aldus het Oekraïense leger, eraan toevoegend dat luchtverdedigingssystemen "29 kruisraketten hadden vernietigd". Ook zouden twee door Iran gemaakte aanvalsdrones en twee verkenningsdrones zijn uitgeschakeld.
In een reactie beweert Rusland juist alle militaire doelen te hebben vernietigd met de aanvallen. De strijdkrachten zouden "een aanzienlijke voorraad wapens en munitie van de Oekraïense strijdkrachten" hebben getroffen.
Ontploffingen
Oekraïne meldde donderdagochtend "ongeziene" luchtaanvallen op hoofdstad Kyiv. Op verschillende plaatsen waren ontploffingen te horen. In heel het land was het luchtalarm van kracht. Een persoon zou zijn omgekomen bij een aanval op Odesa in het zuiden.
Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen in Kyiv. In de wijk Desnjansky in Kyiv werden verschillende explosies gemeld. Ook is er brand uitgebroken in een bedrijf in de wijk Darnytsky als gevolg van vallend puin.
Aanvallen met kruisraketten
Het leger meldde daarnaast aanvallen met kruisraketten in de regio Vinnytsja, in het centrum van het land. Lokale media rapporteerden ook explosies in Chmelnytsky, nog meer naar het westen.
Na een bezoek door een Chinese topdiplomaat aan Oekraïne op woensdag maakte de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken duidelijk dat Oekraïne geen vredesovereenkomst voor de oorlog met Rusland zou accepteren als hier verlies van grondgebied mee gepaard gaat.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.
4 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zetten Oekraïne onder druk om uiterlijk volgende week donderdag een raamwerk van de vredesdeal te ondertekenen. Anders zouden de VS stoppen met het leveren van wapens en inlichtingen, meldden bronnen aan persbureau Reuters.
5 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
5 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/AFP) - Europese leiders hebben in een telefoongesprek met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky herhaald dat Europa Oekraïne voortdurend steunt op de weg naar een duurzame en rechtvaardige vrede.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft nog niets officieels ontvangen van de Verenigde Staten over een 28-puntenplan voor vrede in Oekraïne. Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zei dat de twee landen nog niet in detail over de voorstellen praten, maar dat Moskou openstaat voor onderhandelingen.
7 uur geleden