
Oekraïne: 2000 burgerslachtoffers in week van oorlog
KIEV (ANP/RTR) - Sinds het begin van de Russische aanval op Oekraïne bijna een week geleden zijn 2000 burgers om het leven gekomen. Dit meldden de autoriteiten en hulpdiensten van het land woensdagmiddag in Kiev.
De Russische aanval op Oekraïne begon heel vroeg in de morgen van donderdag 24 februari. Aanleiding was volgens Moskou de toestand in het oosten van Oekraïne waar het net twee gebieden van separatisten als onafhankelijk had erkend. Daar zijn ook burgerslachtoffers gevallen, maar het is niet bekend hoeveel. Volgens de Oekraïense regering zijn duizenden Russen gesneuveld. Het is niet bekend hoeveel militairen er aan beide zijden zijn omgekomen.
Rusland is opgerukt in het noorden tot de rand van Kiev en heeft in het oosten en noordoosten grensgebieden ingenomen. Charkov, de tweede stad van Oekraïne ligt onder vuur. In het zuiden zijn Russische troepen vanuit de Krim opgerukt naar de havenstad Cherson aan de rivier de Dnjepr en bedreigen ze oostelijker de stad Marioepol aan de Zee van Azov.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - De ultraorthodoxe partij Shas stapt uit de Israëlische coalitie uit onvrede over de geplande militaire dienstplicht voor orthodoxe joden, melden Israëlische media. Dat betekent dat premier Benjamin Netanyahu zijn meerderheid in het parlement verliest. Shas zou echter hebben besloten Netanyahu niet te laten vallen en geen motie van wantrouwen tegen hem en zijn regering te steunen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe meerjarenbegroting (MFK) van de EU groeit van 1200 miljard naar 2000 miljard euro, zo blijkt uit het woensdag gepresenteerde voorstel van de Europese Commissie. De nieuwe MFK loopt van 2028 tot 2034. De afgelopen jaren droegen EU-lidstaten 1,1 procent van hun bruto nationaal inkomen af aan de EU, dat wordt vanaf 2028 1,26 procent.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Jennifer Geerlings-Simons is woensdagochtend lokale tijd beëdigd als president van Suriname. De presidentiële sjerp is haar omgehangen door haar voorganger Chan Santokhi, die het land sinds 2020 heeft geleid. Hij gaf haar daarna een omhelzing.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht heeft opnieuw aanvallen uitgevoerd op de Syrische hoofdstad Damascus. Het ministerie van Defensie en een militair doel bij het presidentieel paleis zouden zijn getroffen.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met het terugtreden van premier Denys Sjmyhal. Hij diende dinsdag zijn ontslagbrief in om plaats te maken voor Joelia Svyrydenko, die president Volodymyr Zelensky eerder deze week naar voren schoof als nieuwe premier. Over haar aanstelling wordt waarschijnlijk donderdag gestemd.
4 uur geledenISTANBUL (ANP/BLOOMBERG) - Ekrem Imamoglu, de inmiddels geschorste burgemeester van Istanbul die in maart werd opgepakt, is veroordeeld tot een celstraf van een jaar en acht maanden. Hij werd berecht voor het bedreigen en beledigen van een aanklager, meldt de Turkse omroep Habertürk. Imamoglu werd wel vrijgesproken voor het opjutten van anderen tot het aanvallen van de aanklager.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Ayatollah Ali Khamenei zegt dat de Israëlische aanvallen tijdens een twaalf dagen durende oorlog, eerder dit jaar, bedoeld waren om onrust te veroorzaken en het systeem omver te werpen. De Iraanse leider doet die uitspraak via een verklaring op zijn website.
5 uur geleden