Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïense president Zelensky bezoekt Bulgarije voor NAVO-top

Oekraïense president Zelensky bezoekt Bulgarije voor NAVO-top

SOFIA (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky brengt in aanloop naar een belangrijke NAVO-top een bezoek aan Bulgarije. Hij is uitgenodigd door de nieuwe regering van het Oost-Europese land. De geplande reis lekte eerder deze week al uit, tot ergernis van de Bulgaarse regering.

Zelensky arriveerde donderdag in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Hij sprak daar met Bulgaarse leiders en zei naderhand dat afspraken zijn gemaakt over intensievere samenwerking op defensiegebied. Ook is Bulgarije uitgenodigd om een rol te spelen in de wederopbouw van Oekraïne.

De Bulgaarse regering van premier Nikolai Denkov staat bekend als pro-Westers en pro-Oekraïne. NAVO-lid Bulgarije geldt ook als een belangrijke munitieproducent. Er werken tienduizenden mensen in de Bulgaarse wapenindustrie, die ook munitie produceert voor wapens uit de Sovjetperiode.

NAVO-lidmaatschap

Zelensky kan alle internationale steun goed gebruiken op de aankomende NAVO-top in Vilnius, die op 11 en 12 juli wordt gehouden. Hij heeft aangegeven dat hij daar een duidelijk signaal wil krijgen dat zijn land na de oorlog met Rusland lid kan worden van dat militaire bondgenootschap. De president wilde de top ook bespreken tijdens zijn eendaagse bezoek aan Sofia.

De Oekraïense president wordt vrijdag verwacht in de Turkse stad Istanbul. Daar staat volgens Turkse media overleg op de agenda met zijn ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan. Ze gaan het naar verwachting onder meer hebben over de Zweedse wens om lid te worden van de NAVO. Turkije weigert daarmee in te stemmen en dat betekent dat Zweden geen lid kan worden.

Bezoeken aan het buitenland

Zelensky reist al langer de wereld over om steun te vragen voor zijn land. Hij bezocht de afgelopen maanden onder meer de G7-top in Japan en een topbijeenkomst van Europese leiders in Moldavië. Zelensky was begin mei ook in Nederland. Over zijn reisplannen wordt uit veiligheidsoverwegingen vaak geheimzinnig gedaan.

Meer uit Buitenland

Trump tegen Charles: VS hebben geen betere vrienden dan het VK

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen de Britse koning Charles gezegd dat de Verenigde Staten geen betere vrienden hebben dan de Britten. De relatie tussen de bondgenoten staat de laatste weken juist onder spanning, nadat Trump klaagde dat het Verenigd Koninkrijk te weinig hielp met de oorlog in Iran.

45 minuten geleden
Trump: Teheran zegt dat Iran op instorten staat

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran gezegd dat het land op instorten staat. Teheran zou de VS gevraagd hebben de Straat van Hormuz zo snel mogelijk te openen, schrijft Trump op zijn Truth Social.

1 uur geleden
Brussel wil 'opruimbeurt' voor regelgevingsproces

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie stelt een "grondige opruimbeurt" voor van haar regelgevingsproces, om eventueel verouderde en overbodige regels te verminderen. Dat staat in een voorstel van de Commissie om regels vanuit Brussel eenvoudiger en duidelijker te maken.

1 uur geleden
Bultrug Timmy in schip geladen dat hem naar open zee moet brengen

WISMAR (ANP) - Timmy, de bultrug die al weken vastligt voor de kust van Duitsland, is succesvol naar de waterbak van een schip gebracht, melden Duitse media als Bild en Die Welt. Reddingswerkers hebben het gestrande dier met touwen en een tuig van zijn plek gekregen en naar het vaartuig gebracht.

3 uur geleden
Noord-Korea eert soldaten die in Oekraïne zelfmoord pleegden

PYONGYANG (ANP/BLOOMBERG) - Noord-Koreaanse militairen die met Rusland meevochten tegen Oekraïne hebben zich opgeblazen toen ze in handen van de vijand dreigden te vallen, bevestigt de leider van Ruslands bondgenoot. "Zij stierven een heldendood", zei Kim Jong-un dinsdag.

3 uur geleden
Man bekent schuld aan geplande terreuraanslag op Swift-concert

WIENER NEUSTADT (ANP) - De man die ervan wordt verdacht een terreuraanslag te hebben voorbereid bij een van Taylor Swifts concerten in Wenen in 2024, heeft dinsdag schuld bekend in de rechtbank in Wiener Neustadt. Dat melden de Oostenrijkse media Kurier en Kronen Zeitung.

4 uur geleden
Reddingswerkers proberen bultrug Timmy met touwen weg te trekken

WISMAR (ANP/AFP/DPA) - Duitse reddingswerkers zijn begonnen met een volgende poging om de bultrug Timmy te bevrijden uit het ondiepe water waar hij al weken vastligt. Ze hebben inmiddels touwen en een tuig aan het dier bevestigd, maar Timmy lijkt nog niet te bewegen.

4 uur geleden