Oekraïense president Zelensky aangekomen in Aken
AKEN (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is zondagmiddag aangekomen bij het stadhuis in Aken. Zelensky komt in de Duitse stad in de naam van zijn land de prestigieuze Karelsprijs in ontvangst nemen.
Bij zijn aankomst bij het stadhuis werd de president vergezeld door de Duitse bondskanselier Olaf Scholz. Ze werden welkom geheten door de burgemeester van Aken. Onder luid applaus werd Zelensky vervolgens ontvangen in de zaal waar de plechtigheid plaatsvindt.
Vanwege het bezoek zijn strenge veiligheidsmaatregelen van kracht. De wijde omgeving rond het stadhuis is afgesloten met hekken en er zijn veel gewapende agenten in kogelvrije vesten aanwezig. Volgens een verslaggever van het ANP die ter plaatse is hebben scherpschutters posities ingenomen rond het stadhuis.
Strenge veiligheidscontroles
Wie de ceremonie bijwoont, moet strenge veiligheidscontroles ondergaan. Journalisten moeten grote laptops achterlaten (telefoons en tablets mogen wel mee) en worden gezamenlijk per bus naar de ceremonie geleid. Ook wie met de auto richting Aken rijdt krijgt met extra controles te maken. Langs de snelweg A4 pikt de politie regelmatig auto's uit het verkeer, waarvan de inzittenden moeten uitstappen.
Buiten de afgezette binnenstad vinden verschillende demonstraties plaats. Ongeveer honderd deelnemers demonstreren voor vrede en eisen een vertrek van Duitsland uit de NAVO. Er zijn ook demonstranten die vragen om een eind te maken aan de wapenleveranties aan Oekraïne. Onder hen bevinden zich ook pro-Russische demonstranten.
Overhandiging Karelsprijs
In het Kurpark zijn meer dan duizend mensen samengekomen met Oekraïense vlaggen. Ze uiten hun solidariteit met Zelensky.
De plechtigheid in het stadhuis van Aken zal zo'n anderhalf uur duren. Zelensky zal worden toegesproken door Scholz, de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en de Poolse premier Mateusz Morawiecki.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/DPA) - De verwijdering van bestanden uit de door justitie in de VS vrijgegeven online Epstein-archieven was op verzoek van vermeende slachtoffers van de zakenmagnaat en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dit heeft viceminister van Justitie Todd Blanche gezegd. Het gaat om foto's van mensen die bij justitie nog niet bekend waren als mogelijke slachtoffers. Nu dat wel zo is, vormen ze onderdeel van onderzoek en worden hun namen niet openbaar totdat dat is afgerond.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS hebben opnieuw een olietanker onderschept nabij Venezuela, zeggen bronnen tegen Bloomberg. De tanker Bella 1, een onder Panamese vlag varend schip dat op een Amerikaanse sanctielijst staat, was volgens een van de bronnen onderweg naar Venezuela om te laden.
4 uur geledenAL-MALHA (ANP/AFP) - Een droneaanval op een drukke markt in de Soedanese deelstaat Noord-Darfur heeft tien mensen het leven gekost, zeggen hulpverleners. Het is niet duidelijk wie er achter de aanval zit.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De gesprekken met de VS over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne zijn constructief, maar de signalen vanuit Rusland blijven negatief, schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Hij verwijst naar de aanhoudende aanvallen langs de frontlinie en op de infrastructuur.
6 uur geledenAMESBURY (ANP) - Duizenden mensen trokken zondagochtend in alle vroegte naar Stonehenge om daar de zonsopgang te aanschouwen die de kortste dag van het jaar inluidt. Volgens de Britse omroep BBC waren er meer dan 8000 mensen aanwezig bij het wereldberoemde monument.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid om met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron te praten "als er wederzijdse politieke wil is". Dat meldt een woordvoerder van het Kremlin volgens het Russische staatspersbureau RIA.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een mislukte raketlancering van SpaceX afgelopen januari bracht meerdere passagiersvliegtuigen in gevaar, meldt The Wall Street Journal. De onbemande raket explodeerde tijdens een testvlucht.
9 uur geleden