Oekraïense president op Europese top voor veiligheidsgaranties
WOODSTOCK (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zal met Europese partners onder meer nieuwe overeenkomsten sluiten over militaire hulp, heeft Zelensky laten weten op X. Dat meldde Zelensky donderdag na aankomst op een grote top van Europese staatshoofden en regeringsleiders in het Engelse Woodstock.
Hij en de andere Europese leiders ontmoeten bovendien koning Charles III tijdens deze vierde top van de Europese Politieke Gemeenschap.
De Europese Politieke Gemeenschap (EPG) bestaat sinds twee jaar. Het idee kwam van de Franse president Emmanuel Macron. Het forum komt elk half jaar bijeen. Het idee is dat de hoogste Europese leiders elkaar hier spreken om te netwerken zonder dat dit per se tot strakke afspraken moet leiden, zoals bij de EU-toppen. Ook zitten in dit forum niet alleen EU-landen, maar ook Europese landen als Oekraïne, die misschien in de toekomst EU-lid worden.
De eerste top van de EPG was in Praag. Daarna is de top elk half jaar afwisselend in een EU-land of niet-EU land geweest. De organiserende landen kiezen tot nu toe een prestigieuze locatie, zoals vorig jaar in het Spaanse Granada. De locatie is nu Blenheim Palace in Oxfordshire, de thuisbasis van de hertogen van Marlborough en de geboorteplaats van Winston Churchill.
Meer uit Buitenland
KATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.
21 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie hebben donderdag tegen alle verwachting in geen compromis bereikt over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Ze kunnen het niet eens worden over de datum van de inwerkingtreding ervan. De onderhandelingen gaan op 1 juni verder.
24 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft de afgelopen tijd de grootste terreinwinst geboekt sinds de inval twee jaar geleden in de Russische provincie Koersk, becijfert een gezaghebbende denktank. De Oekraïense krijgsmacht heeft volgens het Institute for the Study of War (ISW) op meerdere plaatsen aan het front de laatste weken het initiatief. De toch al hoge verliezen aan Russische kant zouden verder oplopen.
34 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/DPA) - De Oekraïense krijgsmacht heeft weer een olieraffinaderij aangevallen in Rusland, meldt de verantwoordelijke commandant Robert Brovdi op Telegram. President Volodymyr Zelensky deelde beelden op X waarop vuur en een grote rookpluim te zien zijn. Het gaat om de raffinaderij van Rosneft in Syzran, ruim achthonderd kilometer van de Oekraïense grens.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse inlichtingendiensten denken dat de Iraanse krijgsmacht zich sneller weet te herpakken dan verwacht, meldt CNN op basis van vier bronnen. Twee bronnen die bekend zijn met de verslagen, zeggen dat het land een deel van de droneproductie alweer heeft hervat. Het land zou daarvoor het staakt-het-vuren dat zes weken geleden werd afgekondigd hebben benut.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse topmilitair die bemiddelt tussen Iran en de VS reist donderdag weer naar Teheran, meldt het Iraanse persbureau ISNA. Veldmaarschalk Asim Munir is er volgens het persbureau om de "gesprekken en consultaties" voort te zetten.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse buitenlandminister Radoslaw Sikorski heeft de Israëlische vertegenwoordiger in zijn land ontboden na de arrestatie van Gaza-activisten in internationale wateren. Onder hen zijn ook Poolse burgers.
2 uur geleden