
Oekraïense president denkt ondanks belofte na over 2e termijn
KIEV (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski denkt erover na om zich toch kandidaat te stellen voor een tweede termijn. Dat terwijl hij tijdens zijn campagne om president te worden zei maar één ambtstermijn te ambiëren.
"Ik denk na over een tweede termijn", zei de president woensdag op een persconferentie. Zelenski, die nu een jaar president is, komt naar eigen zeggen namelijk tijd te kort om zijn beoogde hervormingen en plannen door te voeren.
Zelenski werd vorig jaar met overweldigende meerderheid gekozen tot opvolger van Petro Porosjenko. De politiek onervaren komiek en acteur beloofde onder andere corruptie in het land aan te pakken en een einde te maken aan het conflict met Rusland vanwege de annexatie van de Krim in 2014.
Grote uitdagingen
In zijn eerste 12 maanden stond Zelenski voor een aantal grote uitdagingen. Zo werd hij een hoofdrolspeler in het afzettingsproces tegen de Amerikaanse president Donald Trump en werd een Oekraïens passagiersvliegtuig door Iran uit de lucht geschoten.
De president wil ook het aanhoudende conflict met de separatisten in het oosten van Oekraïne beëindigen. Daarover zei hij woensdag dat de onderhandelingen, met ook Rusland, Duitsland en Frankrijk, pas weer opgepakt worden als de dreiging van het coronavirus voorbij is.
Meer uit Buitenland
COLLEGE PARK (ANP) - Door natuurbranden gingen in 2024 wereldwijd meer bossen verloren dan ooit eerder gemeten. Woensdag gepubliceerde gegevens van de Universiteit van Maryland in de Verenigde Staten laten zien dat hierdoor 4,1 gigaton aan broeikasgassen vrijkwam. Dat is vier keer zo veel uitstoot als de luchtvaart veroorzaakte in 2023.
41 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Twee topmedewerkers van burgemeester Clara Brugada van Mexico-Stad zijn dinsdag doodgeschoten in het centrum van de stad door schutters op een motor. De slachtoffers waren de privésecretaris en een adviseur van de burgemeester, staat in een verklaring van de stad.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, verwacht dat Rusland binnen enkele dagen de hoofdlijnen van een staakt-het-vuren met Oekraïne presenteert. "Op een gegeven moment, vrij snel - misschien over een paar dagen, misschien hopelijk deze week - zal de Russische kant de voorwaarden presenteren die zij willen zien", zei Rubio tijdens een hoorzitting in de Amerikaanse Senaat.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse acteur George Wendt, vooral bekend uit de serie Cheers, is dinsdagochtend op 76-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn publicist bekendgemaakt volgens entertainmentwebsite Variety.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn plannen gedeeld voor een nieuw luchtverdedigingssysteem. Het raketschild is volgens hem tegen het einde van zijn ambtstermijn operationeel. Dat betekent dat minder dan vier jaar wordt uitgetrokken voor de bouw.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio schat dat hij inmiddels duizenden visa heeft ingetrokken en is van plan daarmee door te gaan. "Een visum is geen recht, maar een privilege", aldus de minister tegenover een Senaatscommissie.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht breidt het offensief in de Gazastrook opnieuw uit, meldt legerleider Eyal Zamir. Hij zegt dat de Israëlische troepen meer gebied in Gaza zullen innemen.
10 uur geleden