Oekraïense premier dankbaar voor nieuwe sancties tegen Rusland
KIEV (ANP) - Oekraïne is dankbaar voor de nieuwe ronde financiële sancties die de EU en westerse bondgenoten waaronder de Verenigde Staten en Groot-Brittannië Rusland hebben opgelegd, laat de Oekraïense premier Denys Sjmygal in de nacht van zaterdag op zondag weten.
"Dank aan onze vrienden voor de toezegging om verschillende Russische banken uit SWIFT te verwijderen" en voor "de verlamming van de activa van de centrale bank van Rusland", aldus de minister-president.
Rusland is haar buurstaat Oekraïne donderdag binnengevallen. De toonaangevende landen van de Europese Unie en de belangrijkste bondgenoten hebben zaterdagavond besloten een aantal Russische banken af te sluiten van het internationale betalingssysteem SWIFT. Ze willen hiermee Rusland treffen in zijn "oorlogskas". Ook de Russische centrale bank en oligarchen en andere leden van de Russische elite worden aangepakt.
Volgens een Amerikaanse functionaris van de regering-Biden zijn de acties bedoeld om de voorkomen dat de Russische president Vladimir Poetin 630 miljard dollar (559 miljard euro) aan deviezenreserves van de centrale bank gebruikt om de invasie in Oekraïne te financieren en de dalende roebel te ondersteunen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Canada, Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben hun zorg uitgesproken over het oplaaiende geweld tussen Israël en Hezbollah in Libanon. In een gezamenlijke verklaring roepen de regeringen de strijdende partijen op een "duurzame politieke oplossing" te vinden en vragen zij om "onmiddellijke de-escalatie".
16 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Italië, Frankrijk en zeven andere landen hebben Brussel gewaarschuwd voor de milieurisico's rond de Russische lng-tanker die stuurloos op de Middellandse Zee dobbert. Dat meldt persbureau Reuters, dat inzage had in de brief die de landen stuurden naar de Europese Commissie. Daarin roepen de landen de Europese Unie op snel actie te ondernemen.
1 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - De Afghaanse hoofdstad Kabul is opnieuw getroffen door luchtaanvallen uit Pakistan, melden de Taliban. Meerdere burgers zouden zijn gedood.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het erover eens dat de focus van de Europese Unie in de oorlog in Iran moet liggen op de-escalatie en de vrijheid van scheepvaart. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering van de ministers in Brussel. "Europa heeft geen belang bij een eindeloze oorlog."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw bondgenoten opgeroepen zich te melden voor de bescherming van de Straat van Hormuz. De aan Iran grenzende zeestraat is door dat land grotendeels afgesloten, wat al leidde tot aanvallen op containerschepen. Dat heeft grote gevolgen voor de wereldwijde oliemarkt, de Straat van Hormuz is goed voor circa een vijfde van het wereldwijde olietransport.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De BBC wil de zaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen laten verwerpen. Trump klaagde de BBC eind vorig jaar aan vanwege de montage van een van zijn toespraken in een documentaire en eiste 10 miljard dollar.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.
5 uur geleden