Oekraïense piloot 'Juice', die om F-16's vroeg, begraven
KYIV (ANP/AFP) - Tientallen nabestaanden en militairen hebben in Kyiv afscheid genomen van luchtmachtpiloot 'Juice'. Andri Pilsjtsjykov, zoals de officier eigenlijk heette, vergaarde bekendheid omdat hij lobbyde voor de levering van F-16's aan Oekraïne. Hij kwam om bij een trainingsvlucht.
De uitvaart van Pilsjtsjykov vond plaats in een kathedraal in Kyiv. "Hij wilde bureaucratie bestrijden zodat we pilotentraining konden krijgen zoals in Amerika, geen tijd verspillen, alleen aan je vaardigheden werken", zei overste Oleksandr Dovhal. Hij had dat zelf gezien tijdens een training in de VS. Het waren overigens ook Amerikaanse militairen die hem zijn bijnaam gaven omdat hij nooit alcohol dronk, maar wel sap (juice).
Pilsjtsjykov kwam vorige week om tijdens een training waarbij twee vliegtuigen op elkaar klapten. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegde toe de toedracht te laten onderzoeken. Een woordvoerder van de luchtmacht omschreef hem als een jonge officier met "megakennis en megatalent".
Zijn brigade prees hem om zijn optredens in westerse media waarbij hij de levering van F-16's probeerde af te dwingen. Oekraïne kreeg die toezegging ook. Het land verwacht vanaf het voorjaar over de vliegtuigen te kunnen beschikken. Nederland loopt daarin samen met Denemarken voorop.
Meer uit Buitenland
BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.
4 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.
5 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.
6 uur geledenNANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.
7 uur geleden