Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïense piloot 'Juice', die om F-16's vroeg, begraven

Oekraïense piloot 'Juice', die om F-16's vroeg, begraven

KYIV (ANP/AFP) - Tientallen nabestaanden en militairen hebben in Kyiv afscheid genomen van luchtmachtpiloot 'Juice'. Andri Pilsjtsjykov, zoals de officier eigenlijk heette, vergaarde bekendheid omdat hij lobbyde voor de levering van F-16's aan Oekraïne. Hij kwam om bij een trainingsvlucht.

De uitvaart van Pilsjtsjykov vond plaats in een kathedraal in Kyiv. "Hij wilde bureaucratie bestrijden zodat we pilotentraining konden krijgen zoals in Amerika, geen tijd verspillen, alleen aan je vaardigheden werken", zei overste Oleksandr Dovhal. Hij had dat zelf gezien tijdens een training in de VS. Het waren overigens ook Amerikaanse militairen die hem zijn bijnaam gaven omdat hij nooit alcohol dronk, maar wel sap (juice).

Pilsjtsjykov kwam vorige week om tijdens een training waarbij twee vliegtuigen op elkaar klapten. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegde toe de toedracht te laten onderzoeken. Een woordvoerder van de luchtmacht omschreef hem als een jonge officier met "megakennis en megatalent".

Zijn brigade prees hem om zijn optredens in westerse media waarbij hij de levering van F-16's probeerde af te dwingen. Oekraïne kreeg die toezegging ook. Het land verwacht vanaf het voorjaar over de vliegtuigen te kunnen beschikken. Nederland loopt daarin samen met Denemarken voorop.

Meer uit Buitenland

Kallas: EU zal nooit neutrale bemiddelaar Rusland-Oekraïne zijn

LIMASSOL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal Europa nooit een neutrale bemiddelaar zijn tussen Rusland en Oekraïne, "omdat we aan de kant van Oekraïne staan ​​en onze eigen fundamentele veiligheidsbelangen verdedigen". Dat zei Kallas donderdag op een persconferentie na een informele vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Cyprus.

48 minuten geleden
Amerikaan claimt recordsnelle beklimming van Mount Everest

KATHMANDU (ANP/AFP) - De Amerikaan Tyler Andrews claimt in recordtijd de top van de Mount Everest te hebben bereikt. De beklimming van de bijna 8849 meter hoge berg duurde slechts 9 uur en 55 minuten, aldus zijn team.

1 uur geleden
Krant: medewerkers drongen aan op 250 dollarbiljet met Trump erop

WASHINGTON (ANP) - Achter de schermen is binnen de Amerikaanse overheid druk uitgeoefend om een bankbiljet van 250 dollar te laten ontwerpen waarop president Trump staat. Dat schrijft de krant The Washington Post, die ook meldt dat een topmedewerker die daar niets in zag, is overgeplaatst.

1 uur geleden
Bultrug Timmy krijgt autopsie op Deens strand

ANHOLT (ANP/DPA) - Het lichaam van bultrug Timmy wordt naar verwachting dit weekend aan land gebracht. Op het strand van het Deense eiland Anholt wordt dan ter plekke een autopsie uitgevoerd, meldden de lokale autoriteiten.

1 uur geleden
VS: aanval van Iran op Koeweit is schending staakt-het-vuren

BANDAR ABBAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zeggen dat Iran in de nacht van woensdag op donderdag een raket heeft afgevuurd richting Koeweit, die werd onderschept door de krijgsmacht van dat land. Iran lanceerde ook vijf drones die "een dreiging vormden" in en rond de Straat van Hormuz, wat volgens de VS neerkomt op een schending van een eerder afgesproken staakt-het-vuren.

1 uur geleden
Mensenrechtenchef VN bezorgd over escalatie Oekraïneoorlog

GENÈVE (ANP) - Mensenrechtenchef Volker Türk van de Verenigde Naties ziet het aantal burgerslachtoffers door de oorlog in Oekraïne stijgen. Zijn kantoor spreekt over een gevaarlijke escalatie van de oorlog. De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten maakt zich zorgen over Russische dreigementen om aanvallen op Kyiv nog verder op te voeren en wil nieuwe vredesonderhandelingen.

3 uur geleden
Parlement Oekraïne stemt in met akkoord over grote EU-lening

KYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft afspraken met de EU goedgekeurd over het lenen van 90 miljard euro. Een ruime meerderheid van de parlementsleden stemde in met het voorstel.

4 uur geleden