Oekraïense piloot 'Juice', die om F-16's vroeg, begraven
KYIV (ANP/AFP) - Tientallen nabestaanden en militairen hebben in Kyiv afscheid genomen van luchtmachtpiloot 'Juice'. Andri Pilsjtsjykov, zoals de officier eigenlijk heette, vergaarde bekendheid omdat hij lobbyde voor de levering van F-16's aan Oekraïne. Hij kwam om bij een trainingsvlucht.
De uitvaart van Pilsjtsjykov vond plaats in een kathedraal in Kyiv. "Hij wilde bureaucratie bestrijden zodat we pilotentraining konden krijgen zoals in Amerika, geen tijd verspillen, alleen aan je vaardigheden werken", zei overste Oleksandr Dovhal. Hij had dat zelf gezien tijdens een training in de VS. Het waren overigens ook Amerikaanse militairen die hem zijn bijnaam gaven omdat hij nooit alcohol dronk, maar wel sap (juice).
Pilsjtsjykov kwam vorige week om tijdens een training waarbij twee vliegtuigen op elkaar klapten. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegde toe de toedracht te laten onderzoeken. Een woordvoerder van de luchtmacht omschreef hem als een jonge officier met "megakennis en megatalent".
Zijn brigade prees hem om zijn optredens in westerse media waarbij hij de levering van F-16's probeerde af te dwingen. Oekraïne kreeg die toezegging ook. Het land verwacht vanaf het voorjaar over de vliegtuigen te kunnen beschikken. Nederland loopt daarin samen met Denemarken voorop.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
3 uur geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
5 uur geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
5 uur geleden