Oekraïense oud-president Porosjenko wil meedoen met verkiezingen
KYIV (ANP) - De voormalige president van Oekraïne, Petro Porosjenko, is van plan zich kandidaat te stellen bij de volgende presidentsverkiezingen. Dat zei Porosjenko dinsdag in een interview met Al Jazeera. Porosjenko heeft nog altijd een aanzienlijke aanhang in Oekraïne, vooral onder mensen die ontevreden zijn over het oorlogsbeleid van de huidige president, Volodymyr Zelensky.
De presidentsverkiezingen in Oekraïne zouden op 31 maart 2024 plaatsvinden, maar werden afgelast vanwege de staat van beleg en algemene mobilisatie sinds de inval van Rusland. Zelensky verklaarde dat het voor verkiezingen nu "niet het juiste moment" is. Ook Porosjenko vindt dat voor verkiezingen eerst de oorlog met Rusland moet worden "gewonnen", zei hij tegen Al Jazeera.
Porosjenko, een van de rijkste mensen van Oekraïne, was van 2014 tot 2019 president van het land. In 2019 verloor hij de verkiezingen van Zelensky. Na zijn presidentschap werd Porosjenko aangeklaagd om verraad. Hij zou betrokken zijn geweest bij de verkoop van grote hoeveelheden steenkool. Dat geld zou gebruikt zijn voor de financiering van door Rusland gesteunde separatisten die in 2014 en 2015 in Oost-Oekraïne vochten met regeringstroepen en nationalistische milities.
De nu 56-jarige oud-president heeft steeds volgehouden dat die aanklachten politiek gemotiveerd zijn. De rechtszaak tegen hem ligt stil nu de oorlog met Rusland prioriteit heeft.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.
42 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
6 uur geledenBAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.
7 uur geleden