
Oekraïense oud-president Porosjenko wil meedoen met verkiezingen
KYIV (ANP) - De voormalige president van Oekraïne, Petro Porosjenko, is van plan zich kandidaat te stellen bij de volgende presidentsverkiezingen. Dat zei Porosjenko dinsdag in een interview met Al Jazeera. Porosjenko heeft nog altijd een aanzienlijke aanhang in Oekraïne, vooral onder mensen die ontevreden zijn over het oorlogsbeleid van de huidige president, Volodymyr Zelensky.
De presidentsverkiezingen in Oekraïne zouden op 31 maart 2024 plaatsvinden, maar werden afgelast vanwege de staat van beleg en algemene mobilisatie sinds de inval van Rusland. Zelensky verklaarde dat het voor verkiezingen nu "niet het juiste moment" is. Ook Porosjenko vindt dat voor verkiezingen eerst de oorlog met Rusland moet worden "gewonnen", zei hij tegen Al Jazeera.
Porosjenko, een van de rijkste mensen van Oekraïne, was van 2014 tot 2019 president van het land. In 2019 verloor hij de verkiezingen van Zelensky. Na zijn presidentschap werd Porosjenko aangeklaagd om verraad. Hij zou betrokken zijn geweest bij de verkoop van grote hoeveelheden steenkool. Dat geld zou gebruikt zijn voor de financiering van door Rusland gesteunde separatisten die in 2014 en 2015 in Oost-Oekraïne vochten met regeringstroepen en nationalistische milities.
De nu 56-jarige oud-president heeft steeds volgehouden dat die aanklachten politiek gemotiveerd zijn. De rechtszaak tegen hem ligt stil nu de oorlog met Rusland prioriteit heeft.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne is in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw het doelwit geworden van een grote Russische aanval, meldt president Volodymyr Zelensky. Er zijn volgens hem zeker twee doden en ongeveer twintig gewonden gevallen. Hij roept op tot sancties tegen Rusland en meer hulp voor de verdediging van zijn land.
52 minuten geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een rechter in Los Angeles heeft immigratiedienst ICE verboden daar mensen zonder reden aan te houden voor ondervraging. Mensenrechtenorganisaties hadden een zaak aangespannen, omdat agenten van ICE zouden selecteren op onder meer huidskleur en spreektaal.
4 uur geledenRAMALLAH (ANP/RTR) - Een Palestijns-Amerikaanse man uit Florida is volgens zijn familie op de Westelijke Jordaanoever doodgeslagen door Israëlische kolonisten. Ook het Palestijnse persbureau WAFA bericht over het incident, op basis van medische bronnen in het gebied.
4 uur geledenKYIV(ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten gaan verder met het leveren van wapens aan Oekraïne. President Volodymyr Zelensky zei vrijdag daarover toezeggingen te hebben gekregen. "Volgens alle berichten zijn de wapenleveringen hervat", aldus de president in een videoboodschap.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaans hof van beroep zet een streep door een juridische deal met Khalid Sheikh Mohammed, die gezien wordt als het brein achter de aanslagen van 11 september 2001. Volgens het hof stond de toenmalige minister van Defensie, Lloyd Austin, in zijn recht om de deal tegen te houden.
14 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is in de Amerikaanse staat Texas om de schade te bekijken na de overstromingen van een week geleden. Trump en zijn vrouw Melania gaven hulpverleners de hand om ze te bedanken. Ook ontmoetten ze nabestaanden van de minstens 120 mensen die zijn omgekomen bij de ramp van 4 juli.
15 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een uitgestelde conferentie van de Verenigde Naties om te werken aan een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen staat nu gepland voor 28 en 29 juli, aldus diplomaten. De conferentie werd vorige maand afgeblazen toen Israël een militaire aanval op Iran begon.
16 uur geleden