Oekraïense onderminister ontslagen na ruzie over wapenaankoop
KYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering heeft onderminister Dmytro Klimenkov van Defensie ontslagen. Hij was verantwoordelijk voor de aankoop van wapens, maar defensieminister Roestem Oemjerov uitte afgelopen week onvrede over zijn aanpak.
Klimenkov stond aan het hoofd van de Defensie Inkoopdienst, die was opgericht om de aankoop van wapens te stroomlijnen. Eerder waren er berichten over verspilling en zelfs corruptie met overheidsgeld. De nieuwe dienst moest zorgen voor meer coördinatie en transparantere aankopen.
Maar Oemjerov klaagde vrijdag dat de inkoop van de krijgsmacht nu te zichtbaar is voor het publiek en noemde de inkoopdienst "een soort Amazon". Aangezien het Oekraïense leger een oorlog uitvecht tegen Rusland, wil de minister van Defensie verbergen welk materiaal de troepen ter beschikking hebben. Bovendien zouden te weinig wapens worden geleverd aan de militairen aan de frontlinie, aldus Oemjerov. De dienst beweert juist "aanzienlijke progressie" te hebben geboekt.
Wapenleveringen
Afgelopen week werd ook het contract van de directeur van de inkoopdienst, Maryna Bezroekova, al niet verlengd. Zij stond bekend als een hervormer en haar aanstelling was afgelopen jaar door westerse landen goedkeurend ontvangen.
Anticorruptieactivisten hebben de maatregelen van Oemjerov bekritiseerd, schrijft The Kyiv Independent. Ook leden van de regeringspartij van president Volodymyr Zelensky zijn kritisch, met name omdat ze vrezen dat deze ruzie de wapenleveringen van bondgenoten in gevaar kan brengen, omdat er onzekerheid zou kunnen ontstaan over contracten.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
4 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.
7 uur geleden