Oekraïense onderminister ontslagen na ruzie over wapenaankoop
KYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering heeft onderminister Dmytro Klimenkov van Defensie ontslagen. Hij was verantwoordelijk voor de aankoop van wapens, maar defensieminister Roestem Oemjerov uitte afgelopen week onvrede over zijn aanpak.
Klimenkov stond aan het hoofd van de Defensie Inkoopdienst, die was opgericht om de aankoop van wapens te stroomlijnen. Eerder waren er berichten over verspilling en zelfs corruptie met overheidsgeld. De nieuwe dienst moest zorgen voor meer coördinatie en transparantere aankopen.
Maar Oemjerov klaagde vrijdag dat de inkoop van de krijgsmacht nu te zichtbaar is voor het publiek en noemde de inkoopdienst "een soort Amazon". Aangezien het Oekraïense leger een oorlog uitvecht tegen Rusland, wil de minister van Defensie verbergen welk materiaal de troepen ter beschikking hebben. Bovendien zouden te weinig wapens worden geleverd aan de militairen aan de frontlinie, aldus Oemjerov. De dienst beweert juist "aanzienlijke progressie" te hebben geboekt.
Wapenleveringen
Afgelopen week werd ook het contract van de directeur van de inkoopdienst, Maryna Bezroekova, al niet verlengd. Zij stond bekend als een hervormer en haar aanstelling was afgelopen jaar door westerse landen goedkeurend ontvangen.
Anticorruptieactivisten hebben de maatregelen van Oemjerov bekritiseerd, schrijft The Kyiv Independent. Ook leden van de regeringspartij van president Volodymyr Zelensky zijn kritisch, met name omdat ze vrezen dat deze ruzie de wapenleveringen van bondgenoten in gevaar kan brengen, omdat er onzekerheid zou kunnen ontstaan over contracten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."
2 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeling van oud-president Jair Bolsonaro definitief is. Dat betekent dat Bolsonaro niet meer in beroep kan tegen zijn straf voor het beramen van een coup.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil met meerdere Europese leiders naar de Amerikaanse president Donald Trump voor overleg over het Amerikaanse vredesplan met Rusland. Volgens de Oekraïense leider is zijn regering klaar om verder te gaan met het voorgestelde akkoord, dat na onderling overleg is aangepast. Hij wil de openstaande gevoelige punten bespreken met Trump, waarbij volgens hem ook Europese bondgenoten aanwezig moeten zijn.
3 uur geleden