Oekraïense minister over Russisch oorlogsgeweld: genocide
LONDEN (ANP) - Volgens de Oekraïense minister voor Europese en Euro-Atlantische Integratie Olga Stefanisjina, tevens vicepremier, kan er geen twijfel over bestaan: het Russisch oorlogsgeweld in haar land komt ontegenzeggelijk neer op volkerenmoord. Dat zei ze zondag in een interview met de Britse zender SkyNews.
Op de vraag of ze gelooft dat de invasietroepen zich schuldig maken aan genocide, zei Stefanisjina: "Dat is geen vraag, dat is simpelweg de realiteit waarmee we allemaal te maken hebben". De Oekraïense politica en advocaat voegde er nog aan toe dat het Openbaar Ministerie inmiddels al 2000 onderzoeken heeft lopen tegen Russische militairen wegens vrijwel het hele scala van mogelijke oorlogsmisdaden, waaronder verkrachting en moord.
Stefanisjina vertelde "gruwelijke verhalen" te hebben gehoord over de wreedheden tegen met name vrouwen in Oekraïne. "Iedere soldaat die zo iets op zijn geweten heeft, zal daarvoor verantwoordelijk worden gesteld". Over de situatie in Oekraïne is ze pessimistisch. "Het wordt met de dag erger. Het aantal slachtoffers onder burgers is veel groter dan in het Oekraïense leger".
Over de reactie van haar landgenoten toonde ze zich echter optimistisch. "Het is absolute noodzaak dat niemand gewend raakt aan de oorlog. We staan rechtop, we verzetten ons en we zullen sterker worden. Oekraïne biedt net zolang weerstand als nodig is om ervoor te zorgen dat er geen terreur, geen genocide meer plaats heeft in het land in de 21e eeuw."
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
3 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre gaat woensdag gedeeltelijk open, meldt het management van het Parijse museum aan persbureau AFP. Vakbonden CFDT en CGT stemden woensdag unaniem voor het verlengen van de staking, die ervoor zorgde dat het museum sinds maandag dicht was.
4 uur geledenKOEPJANSK (ANP/RTR) - Oekraïne zegt 90 procent van de oostelijke stad Koepjansk in handen te hebben. Rusland claimde die stad in november te hebben ingenomen, maar Kyiv stelt dat de herovering alweer bijna compleet is. Rusland ontkent dat.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het wereldberoemde Louvre in Parijs blijft gesloten. Het personeel van het museum heeft gestemd om de staking, die maandag begon, voort te zetten. Ze protesteren tegen verslechterende arbeidsomstandigheden en een hoge werkdruk.
6 uur geleden