Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïense leider Zelenski bedroefd over vertrek Boris Johnson

Oekraïense leider Zelenski bedroefd over vertrek Boris Johnson

KIEV/MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski is erg bedroefd dat de Britse premier Boris Johnson van het politieke toneel verdwijnt. Hij heeft hem daarom gebeld volgens de staatsmedia in Kiev en gezegd dat de hele Oekraïense samenleving sympathiseert met Johnsons zaak, vanwege zijn steun aan Oekraïne sinds de Russische aanval van 24 februari.

Een topfunctionaris in Oekraïne, Michajlo Podoljak, bedankte Johnson voor zijn steun en zei dat de Britse premier altijd vooropliep om hulp aan Oekraïne te geven, en dat Johnson een van de eersten was die de Russische aanval op Oekraïne zag aankomen en het een invasie noemde.

De Russische regering hoopt dat met het vertrek van de Britse premier Boris Johnson "meer professionele mensen" het land zullen gaan leiden. De vicevoorzitter van de nationale veiligheidsraad, ex-president Dmitri Medvedev, juichte dat met de val van Johnsons regering "de beste vrienden van Oekraïne" opstappen. Hij zei dat de val van Johnson "het resultaat is van de Britse onvoorzichtigheid en rioolpolitiek, speciaal op buitenlandgebied".

Johnson is donderdag afgetreden als partijleider van de Conservatieve Partij na een reeks van schandalen. Hij hoopte dat zoals eerder met 'sorry' te overleven, maar het aantal Conservatieven dat hem in de steek laat, verlamde de afgelopen dagen zijn regering. Er komen in het Britse stelsel niet automatisch verkiezingen. De partij moet een nieuwe leider kiezen die dan ook de nieuwe premier wordt. Het is op dit moment niet duidelijk of dat in een paar weken of een paar maanden geregeld kan worden. Het hangt vooral af van het aantal kandidaten dat zich aandient: hoe minder, hoe sneller de machtswisseling.

Meer uit Buitenland

WSJ: VS voeren aanvallen uit op Iraans eiland Qeshm

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een reeks "discrete, beperkte aanvallen" uitgevoerd op het Iraanse eiland Qeshm en omliggende gebieden nabij de Straat van Hormuz. Dat meldt The Wall Street Journal (WSJ).

3 uur geleden
VS: volgende week trilaterale gesprekken met Oekraïne en Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".

4 uur geleden
Aantal burgerdoden door aanval Rusland op Oekraïens dorp loopt op

KYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.

4 uur geleden
Rechter: Californië beslist zelf over check rond stembiljetten

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.

7 uur geleden
Zelensky waarschuwt voor Russische aanvallen tijdens midterms

KYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.

8 uur geleden
Merz wil dat president wordt opgevolgd door een vrouw

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.

9 uur geleden
Ruim 1 miljoen euro ingezameld voor afgebrand stadhuis Limoges

LIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.

10 uur geleden