Oekraïense leger lijkt helemaal uit centrum Bachmoet verdreven
LONDEN/BACHMOET (ANP/RTR) - De Oekraïense strijdkrachten lijken uit het centrum van de fel omstreden stad Bachmoet te zijn verdreven. Waarnemers van het Britse ministerie van Defensie berichtten dat Russische troepen en milities de westelijke oever van de rivier de Bachmoetovka helemaal hebben ingenomen. Het centrum van de stad ligt daar, tussen de rivier en de spoorweg in. De Russen staan volgens sommige waarnemers inmiddels al vlak bij het station.
Bachmoet of Artemovsk in het Russisch is al geruime tijd vrijwel ingesloten. De bevoorrading van Oekraïense troepen is vrijwel uitsluitend mogelijk over een weg van Bachmoet naar het 10 kilometer westelijker gelegen Tsjasiv Jar. Maar die aanvoerroute dreigt volgens de Britse waarnemers voor de Oekraïners circa 4 kilometer ten noordwesten van de stad verloren te gaan door de opmars van Russische troepen en/of de huurlingen van de Wagner Groep.
Aan het begin van de week meldde de huurlingengroep al dat ze het gemeentehuis hadden ingenomen. Kyiv zei dat nog om het pand werd gevochten. Het stadhuis staat in het centrum circa 300 meter van de rivier en een kilometer van het station. Ten westen van de spoorlijn zijn nog buitenwijken in handen van de Oekraïners. Kyiv noemt de situatie in Bachmoet "moeilijk".
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in de circa elf maanden durende slag om Bachmoet altijd beklemtoond dat Bachmoet hoe dan ook wordt verdedigd en de troepen er niet terugtrekken. Maar deze week zei hij op bezoek in Polen dat "de generaals ter plekke de juiste beslissing zullen nemen indien de stad omsingeld dreigt te worden".
Meer uit Buitenland
BASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.
4 uur geledenMIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
8 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
8 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
9 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
9 uur geleden