Oekraïense journalist wint Europese mensenrechtenprijs
STRAATSBURG (ANP) - De Oekraïense journalist Maksym Boetkevytsj heeft de prestigieuze Václav Havelprijs ontvangen in Straatsburg. De Raad van Europa reikt die prijs jaarlijks uit aan iemand die zich inzet voor burgerinitiatieven en het verdedigen van mensenrechten. De prijs bestaat uit 60.000 euro, een trofee en een oorkonde.
Boetkevytsj is behalve journalist ook activist en een voormalig commandant in het Oekraïense leger. Hoewel hij zijn hele leven pacifist was, werd hij na de Russische invasie militair. Hij werd veroordeeld tot dertien jaar in een Russische gevangenis, maar kwam vorig jaar vrij als onderdeel van een gevangenenruil.
In zijn speech bij het ontvangen van de prijs zei hij dat Oekraïne niet alleen vecht voor land, maar ook om fundamentele rechten te beschermen. Ook riep hij op tot het vrijlaten van de andere genomineerden voor de prijs, die nog altijd vastzitten in Georgië en Azerbeidzjan.
De prijs is vernoemd naar de activist en voormalig president van Tsjechië Václav Havel.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump ziet af van enorme importheffingen op Russische energie. Deze waren vorige maand opgelegd in een wet die hij had ondertekend. De sancties komen namelijk slecht uit bij Trumps streven om de dieselprijzen te verlagen voor de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen van begin november.
1 uur geledenOLFEN (ANP/DPA) - Bij een aanval in een verzorgingshuis in het westen van Duitsland is een vrouw om het leven gekomen en zijn twee anderen zwaargewond geraakt. Dat meldde de politie vrijdagavond. Een van de gewonde vrouwen verkeert na de aanval in de stad Olfen, nabij Dortmund, in levensgevaar.
4 uur geledenBEND (ANP/AFP) - De tiener die ervan wordt verdacht de schutter te zijn geweest bij de schietpartij op een basisschool in Oregon was een voormalig leerling op de school. Dat heeft de politie bekendgemaakt tijdens een persconferentie.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk heeft zelf de Amerikaanse president Donald Trump benaderd met het voorstel om satellietinternet te beperken in Oekraïne. Dat schrijft de krant The Telegraph, die zich baseert op anonieme bronnen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben de Europese Commissie gevraagd om te kijken hoe de EU kan voorzien in geld dat Oekraïne nodig heeft in 2027. Eerder vrijdag zei Zelensky op de EU-top volgend jaar 70 miljard euro extra nodig te hebben.
8 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De ontbossing in het Amazonegebied in Brazilië is in de twaalf maanden tot en met juli 2026 gedaald tot het laagste niveau ooit gemeten. Dit blijkt uit gegevens die het Braziliaanse ruimteonderzoekagentschap Inpe heeft gepubliceerd.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt niet verantwoordelijk te zijn voor de beperkingen die Kyiv woensdag vernam in het Starshield-satellietnetwerk. Dit netwerk, dat onderdeel is van Starlink, wordt gebruikt door de Oekraïense krijgsmacht. Ook zei Trump niet te denken dat Starlink-eigenaar Elon Musk hier verantwoordelijk voor was.
9 uur geleden