Oekraïense hoofdstad Kiev getroffen door Russische kruisraketten
KIEV (ANP/RTR) - Rusland heeft zondag de Oekraïense hoofdstad Kiev getroffen met kruisraketten die vanuit de Kaspische Zee werden afgevuurd, melden het Oekraïense leger en de spoorwegchef van het land. Daarbij is een reparatiewerkplaats voor treinwagons geraakt. Na de ontploffingen was donkere rook boven de stad te zien. Eerder gingen de sirenes af in een groot deel van Oekraïne, ook in de regio Kiev.
De raketten waren de eerste die de hoofdstad troffen sinds eind april, toen een producer van Radio Liberty omkwam bij een Russische aanval op het gebouw waarin ze woonde. Ook zei het Oekraïense leger dat zijn luchtverdediging een binnenkomende raket heeft neergeschoten. De raket zou "gevaarlijk laag" over een grote kerncentrale in de zuidelijke regio van Mykolaiv hebben gevlogen, in de richting van Kiev. De Oekraïense luchtmacht meldt dat de raketten gelanceerd zijn "vanaf Tu-95-vliegtuigen vanuit de Kaspische Zee".
Het Russische ministerie van Defensie bevestigde dat het leger raketten op Kiev heeft afgevuurd. De raketten waren gericht op een reparatiewerkplaats voor treinwagons in de hoofdstad en zouden de aldaar opgeslagen T-72-tanks en gepantserde voertuigen hebben vernietigd. Het zou materieel betreffen die Oekraïne van Oost-Europese landen heeft gekregen.
Meer dan 2500 raketten afgevuurd
Volgens het hoofd van de Oekraïense spoorwegen bevond zich echter geen militair materieel op de bewuste locatie.
Ook in Severodonetsk, een belangrijke stad in het oosten van Oekraïne, waren explosies te horen, aldus de Oekraïense regionale gouverneur zondag. Volgens hem verliest het Russische leger er terrein en controleert het nog maar de helft van de stad. Severodonetsk is het toneel van hevige gevechten in een poging van Moskou om controle te krijgen over de Donbas-regio.
Sinds de oorlog op 24 februari begon, heeft Rusland al meer dan 2500 raketten op Oekraïne afgevuurd. Dat zei de Oekraïense president Volodimir Zelenski zaterdag tijdens een videotoespraak waarin hij de Russen beschuldigde van massale vernietiging van culturele monumenten, kerken en andere religieuze plekken in zijn land.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft woensdag met een overweldigende meerderheid ingestemd met een wijziging van de EU-kieswet, waardoor zwangere Europarlementariërs zich tijdens hun zwangerschapsverlof kunnen laten vervangen. Van de 648 aanwezige Europarlementariërs stemden er 616 voor en 24 tegen. Acht leden onthielden zich van stemming.
40 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt meerdere aanvallen op oliedoelen, ook diep in Rusland. Zo viel het land een olieinstallatie aan in het Russische Perm, op circa 1500 kilometer van Oekraïne. Door de aanval brak brand uit. Volgens de Oekraïense geheime dienst SBOe werd de gehele olieopslag ter plaatse vernietigd. Ook een olietanker in de Zwarte Zee was doelwit.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Sinds de aanvang van de oorlog tegen Iran eind februari, heeft dat land zeker 21 mensen geëxecuteerd en meer dan 4000 arrestaties verricht. Dat meldt het kantoor van de VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Van de arrestanten zijn velen "verdwenen, gemarteld of onderworpen aan andere vormen van onterende behandeling". Niet zelden werden bekentenissen daarbij afgedwongen, aldus de verklaring.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aarde is vorig jaar beduidend minder tropisch regenwoud kwijtgeraakt dan een jaar eerder. Het World Resources Institute (WRI) becijfert in een rapport dat het totale oppervlak dat door ontbossing en branden verloren ging 36 procent lager lag dan een jaar eerder. Toen werd door een grote toename van natuurbranden een record genoteerd. Historisch gezien blijft het regenwoudverlies hoog.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk heeft zijn burgers in Mali opgeroepen dat land zo snel mogelijk te verlaten. De dringende oproep volgt na gecoördineerde aanvallen van islamitische jihadisten en Toeareg-separatisten in de voormalige Franse kolonie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran opnieuw bedreigd wegens het uitblijven van een vredesdeal. Hij stelt in een bericht op Truth Social dat dat land snel moet handelen.
2 uur geledenSANTA MARTA (ANP/AFP) - Frankrijk heeft op de conferentie over het afbouwen van fossiele brandstoffen als eerste land een 'routekaart' daarvoor gepresenteerd. Het land wil in de energiesector steenkool uiterlijk in 2030 uitgefaseerd hebben. Voor olie is het voornemen 2045, voor aardgas 2050.
2 uur geleden