
Oekraïense ex-president Porosjenko terug in land voor proces
KIEV (ANP/AFP/RTR) - De voormalige Oekraïense president Petro Porosjenko is na een maand buitenland teruggekeerd in zijn land, waar hij wordt verdacht van hoogverraad. Het Openbaar Ministerie wil hem in voorarrest zetten. De 56-jarige politicus kan vrijkomen als hij een borgsom betaalt van omgerekend ruim 31 miljoen euro en een elektronische enkelband draagt, zeiden aanklagers tijdens een hoorzitting. Zij willen dat zijn paspoort wordt ingenomen. De rechter doet woensdagmiddag uitspraak.
Duizenden aanhangers verwelkomden de steenrijke Porosjenko op de luchthaven van hoofdstad Kiev. Volgens de politieke rivaal van president Volodimir Zelenski is de strafzaak een poging om de oppositie uit te schakelen. Zelenski zegt dat het Openbaar Ministerie en de rechterlijke macht onafhankelijk zijn. Porosjenko, die lid is van het parlement, riskeert bij een veroordeling vijftien jaar celstraf. Het OM zegt tientallen zaken te onderzoeken waarin hij betrokken kan zijn. Porosjenko noemde het gedrag van het OM schandelijk.
Porosjenko zou tijdens zijn presidentschap (2014-2019) onder meer separatisten in het oosten van land hebben gefinancierd met een handel in steenkool, wat hij ontkent. Pro-Russische separatisten hebben in 2014 in de oostelijke regio Donbass de macht gegrepen en zijn sindsdien in oorlog met de centrale regering in Kiev.
De zaak tegen Porosjenko komt op een moment dat circa 100.000 Russische militairen zijn samengetrokken bij de Oekraïense grens. Westerse landen hebben het land tot eenheid opgeroepen.
Meer uit Buitenland
MUSCAT (ANP/AFP) - Iran en de Verenigde Staten houden zondag in Oman opnieuw gesprekken over het atoomprogramma van Iran, meldt het Iraanse persbureau Tasnim. Trumps speciale gezant Steve Witkoff zal namens de VS bij de gesprekken zijn, melden bronnen tegen persbureaus Reuters en AFP.
18 minuten geledenMEXICO STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft het Amerikaanse bedrijf Google aangeklaagd omdat het de naam van de Golf van Mexico heeft veranderd in Golf van Amerika voor gebruikers van Google Maps in de Verenigde Staten. Google nam de stap nadat de Amerikaanse president Donald Trump de naamswijziging had bevolen.
42 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een grote Afrikaanse liefdadigheidsinstelling heeft toegegeven dat haar rangers van natuurparken in Congo-Brazzaville mensenrechten hebben geschonden. "African Parks erkent dat bij sommige incidenten mensenrechten geschonden zijn en we betreuren de pijn en het lijden van de slachtoffers ten zeerste", stelt African Parks in een verklaring. De Britse prins Harry is bestuurslid van African Parks.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin weigert een reactie op plannen van Europese landen voor een speciaal tribunaal voor de vervolging van de hoofdverantwoordelijken van de Russische inval in Oekraïne. "We reageren hier niet op", zei een woordvoerder volgens staatspersbureau TASS.
3 uur geledenOSLO (ANP) - Nederland en negen andere Noord-Europese landen nodigen voortaan Oekraïne uit voor vergaderingen van hun militaire verbond. Ook mag Oekraïne in het vervolg meedoen met hun militaire oefeningen en gaan ze van elkaar leren, zegt defensieminister Ruben Brekelmans.
3 uur geledenMELITOPOL (ANP/AFP) - In de Oekraïense stad Melitopol in de regio Zaporizja is een bronzen buste van Jozef Stalin onthuld. Volgens de plaatselijke pro-Russische Communistische Partij is het beeld het eerste monument voor Stalin in het door Rusland ingenomen deel van Oekraïne.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft twee Oekraïense diplomaten het land uitgezet die als spion zouden hebben gewerkt, maakte de Hongaarse buitenlandminister Péter Szijjártó bekend op Facebook. Eerder op de dag meldde de Oekraïense veiligheidsdienst juist twee mensen te hebben opgepakt die spioneerden voor de Hongaarse staat.
3 uur geleden